W niedzielę, 13 bm. w całej Polsce odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Przemyślu i pozostałych miastach regionu planowane są wydarzenia mające uświetnić zbiórkę pieniędzy.
Celem 27. Finału WOŚP będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.
W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich placówek. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W ich działalności szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.
– W ostatnich latach nasza Fundacja skupiała się na wspomaganiu[paywall] znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali i oddziałów opieki podstawowej – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Orkiestry.
– (...) Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz większą ilość próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych. Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na „łatanie” bardziej istotnych potrzeb. Tymczasem na świecie obserwujemy znaczący postęp w medycynie, a zwłaszcza w diagnostyce. Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce (...) – dodaje.
Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.
W niedzielę na ulice Przemyśla wyjdzie około 80 wolontariuszy. Nieodłącznym atrybutem każdego powinny być: puszka, czerwone serduszka – naklejki i identyfikator. Szczególnie ważny jest ten ostatni. To dzięki niemu wiemy czy osoba, do której puszki zechcemy wrzucić pieniądze rzeczywiście jest przedstawicielem WOŚP. Na identyfikatorze znajduje się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka Fundacji oraz kod QR. W nadsańskim mieście wciąż jeszcze nie wiadomo, czy wzorem lat ubiegłych odbędą się koncerty.
– Najprawdopodobniej tak, podobnie jak dawniej w Rynku – przekazał nam w poniedziałe Witold Wołczyk, rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla. – Początek o godzinie 16 – dodał. Poprzednio ich miejscem była galeria handlowa. Ta jednak, podobnie jak pozostałe placówki handlowe, w niedzielę pozostanie zamknięta.
W tym roku roli lokalnego koordynatora 27. Finału WOŚP podjął się tutejszy Młodzieżowy Dom Kultury. Gdyby nie on w Przemyślu prawdopodobnie nikt nie zarejestrowałby sztabu.
Ten będzie działał również w Przeworsku, gdzie przewidziano nie tylko kwestę, ale i blok artystyczny. O godzinie 15.30 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury im. Oskara Kolberga wystąpią m.in. działające tam zespoły taneczne i zagrają zaproszone zespoły.
Do hojnego wsparcia WOŚP zachęcają organizatorzy 27. Finału w Lubaczowie. Siedzibą orkiestrowego sztabu będzie hala sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. O godzinie 16 rozpoczną się występy lokalnych grup artystycznych, zespołów z Rzeszowa i Przemyśla. W sąsiedztwie hali stanie kuchnia polowa. Prowadzące ją panie z koła gospodyń wiejskich nakarmią nie tylko wolontariuszy, ale i wszystkich chętnych, którzy w zamian za wsparcie WOŚP otrzymają smaczny posiłek.
O uatrakcyjnienie zbiórki pieniędzy zadbano również w Jarosławiu. 13 bm. od godziny 10 w hali sportowej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej czynne będzie m.in. dmuchane wesołe miasteczko, interaktywna strzelnica laserowa, obok niej zostanie zaprezentowana wystawa sprzętu wojskowego.
W południe na Rynku odbędzie się „Morsowanie dla Orkiestry za wrzutkę do puszki”, zaś o godzinie 14 w parku miejskim bieg „Policz się z cukrzycą”. W godzinach od 18.30 do 21 obok Ratusza zaplanowano dyskotekę na świeżym powietrzu. Zagrają Korni&Tonyo. O godzinie 20 w „Światełko do Nieba”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zapsali mnie na czerwiec 2021 oby p Owsiak zdążył zakupić potrzebny sprzęt
Druga niedziela stycznia czyli kiedy gra WOŚP powinna być wpisana jako święto państwowe dobroci z dobrego serca dla każdego człowieka.Jest o wiele więcej warta niż niektóre świeta kościelne uznawane jako święta państwowe.Ustawowo powinna to też być niedziela handlowa.
Czy Redakcja tego tygodnika naprawdę chce blokować artykuły promujące ich samych? Bo chyba sprzedawać raczej nie...
Kiedy się skończy ta szopka róbta co chceta .
Oj chyba nie prędko, bo jak się wydaje, Juras z Dzidzią jeszcze długo będą kręcić lody i zbijać kokosy zanim to ignoranckie, skretyniałe społeczeństwo pójdzie po rozum do głowy.a tak to mniej więcej wygląda:YOUTUBE.COM - JAK OWSIAK ROBI KOKOSY?
Owsiak powinien liczyć na niektórych zaRADNYCH https://www.portalprzemyski.pl/oswiadczenia-majatkowe-przemyskich-radnych/, są za RADNI tak jak i on, no w mniejszej skali.
A żebyś cie się przypadkiem nie POsrali z tym owsikiem w czerwonych POrach i okularach deprawatora dzieci i młodzieży
Zapsali mnie na czerwiec 2021 oby p Owsiak zdążył zakupić potrzebny sprzęt
Druga niedziela stycznia czyli kiedy gra WOŚP powinna być wpisana jako święto państwowe dobroci z dobrego serca dla każdego człowieka.Jest o wiele więcej warta niż niektóre świeta kościelne uznawane jako święta państwowe.Ustawowo powinna to też być niedziela handlowa.
Czy Redakcja tego tygodnika naprawdę chce blokować artykuły promujące ich samych? Bo chyba sprzedawać raczej nie...