Reklama

Przejście będzie, ale nie tak prędko

30/06/2016 12:21

Od kilku lat mówi się o budowie przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice, które bez wątpienia ożywiłoby ten rejon powiatu przemyskiego i przyczyniło do rozwoju miejscowości po drugiej strony granicy.

8 czerwca, oficer do spraw kontroli granicznej Zachodniego Zarządu Regionalnego Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Witrowczak poinformował na konferencji prasowej, że "Już uzgodniono wszystkie procedury prac projektowych przejścia Malhowice-Niżankowice. Przedstawiciele strony polskiej zapewnili nas, że w ciągu siedmiu - dziewięciu miesięcy 2017 roku zostanie zbudowane zupełnie nowe przejście graniczne, na którym przewidziany jest również pas dla pieszych, co pozwoli zmniejszyć kolejki na przejściu w Szeginiach". Do notatki opublikowanej przez portal Kresy PL dołączono również zdjęcie przejścia w Hrebennem, jako przykład planowanego przejścia.

Będzie, ale nie prędko

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do biura prasowego Wojewody Podkarpackiego[paywall].

Reklama

Rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek poinformowała, że "Mając na uwadze dotychczasowe doświadczenie wynikające z funkcjonowania przejść granicznych położonych poza głównymi szlakami drogowymi, a takim będzie przejście graniczne Malhowice - Niżankowice, Wojewoda Podkarpacki prowadził dalsze działania związane z określeniem zakresu ruchu w tym przejściu. Zespół do spraw Zagospodarowania Granicy Państwowej Uchwałą nr 9/2015 z dnia 6 sierpnia 2015 r. przyjął założenia funkcjonalno - użytkowe infrastruktury drogowego przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice, wyłączając możliwość dokonywania kontroli w ruchu towarowym. Planuje się, że przejście graniczne Malhowice- Niżankowice będzie obsługiwało międzynarodowy ruch osobowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, autobusami oraz pieszo. Stanowisko to zostało przekazane Przewodniczącemu Ukraińskiej Części Komisji ds. Przejść Granicznych i Infrastruktury Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Rady Koordynacyjnej do spraw Współpracy Międzyregionalnej. W roku 2016 planuje się opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego drogowego przejścia granicznego Malhowice - Niżankowice, a w roku 2017 opracowanie dokumentacji projektowej, w tym kosztorysów inwestorskich, które określą szczegółowe koszty realizacji tej inwestycji. Umożliwi to zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych w budżecie państwa na realizację i wszczęcie procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy zadania. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w latach 2018-2019." 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    POL - niezalogowany 2016-06-30 13:33:20

    Tak róbcie więcej przejść granicznych żeby więcej banderowców przyjeżdżało do Przemyśla.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tr4ew - niezalogowany 2016-06-30 16:02:38

    Żadnego przejścia , sistemę wyremontować i wieżyczki wartownicze postawić to jest granica a nie pastwisko .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dedek - niezalogowany 2016-07-01 12:03:55

    Panowie z Moskwy?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama