Reklama

Przemyscy radni „skrzywdzili” mieszkańców gminy Krzywcza?

Na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Przemyślu i Urzędu Gminy w Krzywczy doszło niedawno do bezprecedensowego starcia na… słowa. W jednym narożniku stanął wójt gminy Krzywcza Wacław Pawłowski, w drugim – prezydent Przemyśla Robert Choma. Przyczyną werbalnej wymiany „ciosów” była podwyżka opłat za odpady komunalne.

Jako pierwszy razy zadał wójt gminy Krzywcza. „Informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych, od 1 lutego 2018 r. ulega znacznej podwyżce opłata za odbiór odpadów komunalnych w naszej gminie[paywall]. Dotychczas byliśmy w lepszej sytuacji niż sąsiednie gminy (mieliśmy najniższe opłaty za odbiór odpadów w regionie) ze względu na długoterminowe umowy, zawarte na wyjątkowo korzystnych warunkach wg obowiązujących wówczas przepisów, z Przemyską Gospodarką Komunalną. Niestety, w obecnym przetargu nie mogła wziąć udziału obsługująca nas dotychczas firma ze względu na decyzję Rady Miasta Przemyśla (…)” – napisał W. Pawłowski.

Ile zapłacą mieszkańcy gminy Krzywcza?

10,50 zł od osoby na miesiąc za odpady segregowane, 21 zł od osoby za odpady niesegregowane to kwoty, które mieszkańcy gminy Krzywcza będą uiszczać od 1 lutego br. Zapłacą zdecydowanie więcej w porównaniu z wcześniejszym okresem, kiedy odpady odbierała przemyska spółka PGK. Do tej pory za odpady segregowane mieszkaniec gminy płacił 3,80 zł, za niesegregowane zaś 8 zł.

Reklama

„(…) Tak znaczny wzrost opłat jest przede wszystkim konsekwencją podwyżek składników wpływających na koszt odbioru, odzysku i recyklingu odpadów (od 25 procent, w niektórych przypadkach nawet do 500 procent) (…). Władze gminy Krzywcza próbowały zminimalizować koszty gospodarki odpadami, unieważniając pierwszy przetarg na odbiór odpadów. Jednak przy zbyt małej konkurencji na rynku odbioru odpadów, kwota, która została zaproponowana w drugim przetargu, jest niewiele niższa niż w pierwszym przetargu i wynosi 563 tys. 513 zł, przy obowiązującej dotychczas 191 tys. 808 zł (wzrost o 194 procent). Obecnie odbiór odpadów obsługiwać będzie konsorcjum firm Ekoline Orły i Empol Młyny. Całkowite koszty gospodarki odpadami w gminie są znacznie wyższe, dodatkowo powiększone o utrzymanie administracji, organizowanie punktów selektywnego odbioru odpadów komunalnych, koszty usunięcia odpadów komunalnych z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania i magazynowania oraz inne. Z założenia ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarki odpadami w gminie powinien być samowystarczalny finansowo. Ogranicza to prawne możliwości partycypowania gminy w kosztach gospodarki odpadami. Wyliczone przez nas stawki wysokością nie odbiegają od obowiązujących w sąsiednich gminach (…)” – czytamy dalej.

Wprowadzanie opinii publicznej w błąd

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Przemyślu do 31 grudnia 2017 r. – w ramach 2-letniego kontraktu – obsługiwało dwie sąsiadujące z miastem gminy – Krzywczę i Krasiczyn. Wcześniej w tym gronie były także gminy Fredropol i Stubno. Do przetargu na odbiór odpadów komunalnych dla gmin w 2018 r. PGK sp. z o.o. w Przemyślu nie stanęło.

Reklama

Stanowisko wójta gminy Krzywcza W. Pawłowskiego wywołało szybką ripostę prezydenta miasta Roberta Chomy.

Na stronie internetowej UM w Przemyślu stwierdził, że próba przerzucenia odpowiedzialności za wzrost stawek za odbiór odpadów w gminie Krzywcza na miasto Przemyśl wprowadza opinię publiczną w błąd. „(…) Tekst oświadczenia sugeruje, że główną przyczyną wzrostu opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Krzywcza jest decyzja Rady Miejskiej w Przemyślu, uniemożliwiająca udział PGK sp. z o.o. w przetargu na odbiór odpadów, co jest niezgodne z prawdą. Brak możliwości udziału w postępowaniu przetargowym spółki wynika z przepisów Prawa Zamówień Publicznych, art. 67 w związku z powierzeniem jej przez Gminę Miejską Przemyśl zadań odbioru odpadów (…)” – odpowiedział na zarzut R. Choma.

Reklama

Przepisy mówią jasno

W tym starciu rację mają władze miasta Przemyśla. Jasno mówi o tym wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 28 grudnia 2017 r., dotyczący tzw. procedury in-house. Chodzi w niej o to, że władze danej gminy mogą powierzać zadania własne należącym do nich spółkom

komunalnym z tzw. wolnej ręki, czyli bez przetargu. KIO uznała jednocześnie, że dwie gminy nie mogą zawiązać porozumienia po to, aby przekazać bez przetargu wywóz śmieci spółce komunalnej, należącej do jednej z nich. To zakłócałoby konkurencję na rynku.

Reklama

Wspomniane regulacje ograniczają m.in. realizację zadań na rzecz innych podmiotów do 10 procent przychodów spółki. Ponowne podpisanie umowy na odbiór odpadów z tereny gminy Krzywcza złamałoby przepisy.

Jak wiadomo, miasto jest właścicielem 100 procent udziałów w PGK sp. z o.o. i w związku z tym spółka powinna przede wszystkim realizować zadania własne gminy miejskiej Przemyśl. „(…) Decyzję w sprawie powierzenia zadań własnych dla własnej spółki w trybie „in house” podjął prezydent miasta, natomiast rada miejska – na jego wniosek – podjęła niezbędne uchwały umożliwiające to (…)” – czytamy w stanowisku władz miasta Przemyśla.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mkf - niezalogowany 2018-01-15 22:32:29

    A  w Krasiczynie od 1 stycznia w miejsce PGK odbiorem odpadów zajmuje się firma spod Sanoka,z miejscowości Zabłotce.Stacjonują na obiekcie byłego Nadleśnictwa Krasiczyn,które sprzedało teren z zabudowaniami właścicielowi sieci sklepów PP,a ten wynajął firmie trudniącej się wywózką odpadów.Zapewne niebawem zechcą obsługiwać także Krzywczę

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Res - niezalogowany 2018-01-15 23:07:11

    Gdyby urzędnik z urzędu miasta przeczytał tekst komunikatu Gminy Krzywcza ze zrozumieniem, nie wypisywałby takich bzdur. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gwizd - niezalogowany 2018-01-17 14:19:57

    Nic nowego... przecież wszyscy wiemy, jaki bardzo opieszali są urzędnicy w Przemyślu - zawsze mają czas, nikomu nie chcą pomóc, są opieszali i przede wszystkim leniwi!!! Zadowoleni siedzą sobie na ciepłych posadkach.... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama