Reklama

Przemyscy strzelcy przejęli pod opiekę nagrobek rodziny Schallerów

Dzisiejszego, 10 listopada br., przedpołudnia na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbyło się uroczyste przekazanie pod opiekę strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2009 przy II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu nagrobka porucznika Kazimierza Schallera.

Nim doszło do uroczystości na cmentarzu przy ulicy Słowackiego, w kaplicy Szpitala Miejskiego odprawiona została msza św. w intencji znanych przemyślan – członka XXV Drużyny Strzeleckiej, porucznika 37. Pułku Piechoty, odznaczonego orderem Virtuti Militari Kazimierza Schallera i jego siostry nauczycielki języka polskiego Marii Schallerówny przez proboszcza parafii wojskowej, kapelana Garnizonu Przemyśl ks. por. Grzegorza Bechtę. Nagrobek przekazał pod opiekę młodzieży z II LO Roman Głowacz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS 2009 im. gen. bryg. Andrzeja Galicy.
Starania o renowację nagrobka absolwentów II Gimnazjum na Zasaniu (zarówno Kazimierz Schaller, jak i Maria Schallerówna ukończyli tę szkołę) rozpoczęła zastępca prezesa wspomnianego towarzystwa st. insp. Halina Humnicka. Renowacja była możliwa dzięki przeznaczeniu pieniędzy z kwesty przez prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu Bogusławę Pieczyńską oraz ze środków Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Grażynę Stojak. Prace remontowo-konserwatorskie prowadziła Halszka Granek.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Czytelnik - niezalogowany 2015-11-10 22:44:13

    Do osoby która pisała ten artykuł Nie ma czegoś takiego jak KAPLICA SZPITALA MIEJSKIEGO Dawniej Kaplica szpitalna OBECNIE KOŚCIÓŁ GARNIZONOWY WOJSKA POLSKIEGO

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama