Reklama

Przemyski kolektor sanitarny wyróżniony

Przemyski kolektor sanitarny i kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Lutczy to dwa obiekty z Podkarpacia wyróżnione w ogólnopolskim konkursie. Pierwszy doceniony został w kategorii „architektura przemysłowa i zabytki techniki”, drugi w kategorii „architektura i konstrukcje drewniane”.

Konkurs pod hasłem „Zabytek Zadbany” organizowany jest od kilku lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, a realizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W tegorocznej edycji wyróżnienia otrzymały dwa obiekty z terenu województwa podkarpackiego. Jednym z nich jest kolektor sanitarny w Przemyślu, będący po rewitalizacji fragmentem podziemnej trasy turystycznej w nadsańskim mieście. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce[paywall]. Zabytkowy kolektor sanitarny powstał prawdopodobnie w XVII wieku. Jego długość wynosiła 700 metrów. Prowadził od budynków kapituły łacińskiej, ulicą Katedralną, Asnyka, przez wschodnią część Rynku i ulicą Mostową aż do Sanu. Wyremontowany i oddany do użytku został ok. 100-metrowy fragment kamiennego kanału. Włączono go do przemyskiej podziemnej trasy turystycznej, w której skład wchodzą także kilkukondygnacyjne piwnice pod kamienicami na Rynku.

Pieniądze na zabytki

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zatwierdziła listę dotacji przyznanych na prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowych obiektach w 2016 r. Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęły łącznie 464 wnioski. Komisja konserwatorska pozytywnie zaopiniowała 336 z nich (192 zabytki nieruchome, 144 zabytki ruchome), przyznając dotacje na ogólną kwotę 9 mln 532 tys. zł.

Reklama

Wśród zabytków ruchomych, na które przyznane zostały dotacje, przeważają oczywiście zabytki sakralne. Najwięcej pieniędzy otrzyma Przemyśl. Dojdzie m.in. do pełnej konserwacji zabytkowej ambony w kościele oo. Karmelitów Bosych, ołtarza głównego w kościele oo. Franciszkanów czy konserwacji i odsłonięcia polichromii w dawnym klasztorze oo. Dominikanów. Dotacje różnej wysokości otrzymały także świątynie w: Bachórcu, Birczy, Dubiecku, Dynowie, Gaci, Horyńcu-Zdroju, Jarosławiu, Jodłówce, Kańczudze, Michałówce, Prałkowcach, Przeworsku czy Rokietnicy. Prace konserwatorskie prowadzone będą także w kilku cerkwiach (m.in. w: Jarosławiu, Kowalówce, Leżachowie, Lubaczowie, Młynach, Zadąbrowiu i Zapałowie) oraz synagodze w Cieszanowie. Odnowionych zostanie kilkanaście zabytkowych nagrobków na cmentarzach w naszym regionie. Dotację na II etap prac otrzymała kamienica Orsettich i budynek I LO w Jarosławiu.

Jeśli chodzi o zabytki nieruchome, sporą dotację przyznano na rewaloryzację pałacu Humnickich w Birczy, wzmocnienie fundamentów i ścian korytarza podziemnego kaplicy w Arboretum w Bolestraszycach, dokończenie prac remontowo-konserwatorskich cerkwi w Kotowie, projekt zabezpieczenia baszty i prac zabezpieczających przy pozostałościach zespołu zamkowego w Pruchniku czy remont elewacji kamienicy przy ulicy Grottgera (dawna Kasa Chorych) w Przemyślu.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Catwoman - niezalogowany 2016-05-01 14:03:02

    Wiadomość z 2015 roku. Gratuluję refleksu!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama