Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox Iuventum” powstał we wrześniu 2013 roku i działa przy parafii św. Brata Alberta. Założycielem i dyrygentem jest Piotr Szelążek, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Przemyślu – chórmistrz i dyrygent. Zespół tworzy młodzież w wieku 14-18 lat, która – zaszczepiona pasją wspólnego śpiewania, od 13 lat tworzy Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny.
Chór„Vox Iuventum” liczy około 30 osób. Koncertuje nie tylko na terenie miasta Przemyśla. W czerwcu 2014 roku z okazji Święta Zamku Kazimierzowskiego wykonał wraz z solistami i instrumentalistami „Mszę Kreolską” Ariela Ramireza.

Przez 13 lat działalności, chór zaśpiewał 2 koncerty w Sejmie RP, w Gersheim oraz w Katedrze Notre Dame w Strassburgu czy w Parlamencie Europejskim w Luxemburgu. Brał też udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd w Baden-Baden, śpiewał podczas I Nocy Chórów w Jarosławskiej Kolegiacie, a w marcu br. miał zaszczyt zaprezentować się w Bazylice na Watykanie, gdzie został zaproszony aby śpiewem ubogacić mszę św. odprawioną w przeddzień rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Chór podczas pobytu we Włoszech śpiewał również przy grobach żołnierzy polskich poległych na wzgórzu Monte Cassino.

W dniach 24-28 lutego b.r. chór ponownie zagości we Włoszech. W czwartek, 26 lutego o g.7.10 młodzi muzycy zaśpiewają ponownie w Bazylice św. Piotra w Rzymie podczas mszy św. odprawionej przy grobie św. Jana Pawła II, a transmitowanej na cały świat przez łącza Radia Maryja oraz przez Przemyskie Radio Fara.
– Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i jednocześnie ogromna odpowiedzialność
– podkreśla P.Szelążek.
Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „Vox Iuventum” jest pierwszym zespołem w historii Miasta Przemyśla, który po raz kolejny ubogaci swoim śpiewem liturgię podczas mszy św. w Watykanie, a dzień później zaśpiewa również w Bazylice św. Franciszka w Asyżu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze