Reklama

Przemyśl: Będzie nowa atrakcja! 7 metrów pod ziemią [ZDJĘCIA]

Nie ma nic dziwnego w tym, że Przemyśl odkrywa coraz to nowe tajemnice. Tych wciąż skrywanych przez ziemię jest multum, ale znakomita praca, wykonywana przede wszystkim przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu i pasjonatów historii, przynosi efekty.

Ostatnimi są prace prowadzone w budynku przy ul. Franciszkańskiej 37. Bardzo charakterystycznym w miejskim krajobrazie Starego Miasta, tuż obok placu Na Bramie. Budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków.

Już w 2018 r., w trakcie robót budowlanych związanych z wykonywaniem przyłączy ciepłowniczych, został odsłonięty fragment północnego ramienia zabytkowej, XVI-wiecznej bramy miejskiej  – tzw. Bramy Lwowskiej oraz fragment muru miejskiego łączący się z nią od strony północnej.

– Te odkrycia doprowadziły do[paywall] zaniechania dalszych robót budowlanych związanych z wykonaniem wspomnianych przyłączy w tym miejscu. W trakcie prac przeprowadzone zostały badania archeologiczne, których wyniki pokazały, że mur miejski w tym miejscu został częściowo zniszczony na pewnej wysokości. Jego uszkodzenia pozwoliły jednak na lokalizację schodów do pomieszczeń piwnicznych tego budynku – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

Reklama

Zachować dla potomności

Jak się okazało, po zejściu poniżej poziomu ulicy znajdują się aż dwa poziomy piwnic. Jeden na głębokości ok. 3 m, drugi – ok. 7,5 m! Właściciel obiektu zdecydował się na prace remontowe, aby zachować dla potomności kolejny kawałek historii Przemyśla.

Obecnie trwają tam prace przy budowie schodów zewnętrznych jako elementu Podziemnej Trasy Turystycznej. Chętni będą mogli się dostać do drugiego poziomu piwnic, zjeżdżając ponad 7 m pod ziemię.

Budowana jest obecnie specjalna winda. Wykonawcą jest firma Zbigniewa Antosyka z Buszkowic. Projektantem finalnej aranżacji całości jest zaś firma KLS Projekt Kaliny Lewandowskiej.

– Na obecnym etapie prac przeprowadziliśmy badania archeologiczne, w których trakcie na długości około pięciu metrów został odsłonięty kolejny odcinek muru miejskiego, zniszczonego od góry przez wykopy instalacyjne z dawnych lat. Obecnie inwestor przedłożył do uzgodnienia szczegółowe rozwiązania projektowe dotyczące ekspozycji muru miejskiego na południowej ścianie zejścia do pomieszczeń piwnicznych oraz oznaczenia przebiegu muru w pierwszym spoczniku planowanych schodów zejściowych – podsumowała B. Kot.

Z niecierpliwością czekamy na efekty tych prac.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama