Reklama

Przemyśl kolejnym przystankiem Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Będzie się działo!

W ubiegłym roku w Jaśliskach miała miejsce inauguracja Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Natomiast już w nadchodzący weekend filmowe atrakcje szykują się w Przemyślu. To właśnie gród nad Sanem będzie kolejnym przystankiem wydarzenia.

Przemyśl na Podkarpackim Szlaku Filmowym znalazł się nieprzypadkowo. Miasto zagrało w wielu filmach i serialach telewizyjnych. To tu zrealizowane zostały choćby takie produkcje, jak „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy czy cieszący się ogromną popularnością serial „Wataha”.

– W historii kinematografii Przemyśl zapisał się zarówno docenionymi przez krytyków dziełami sprzed wielu lat, jak i[paywall] najnowszymi produkcjami współczesnego kina. Stał się miastem otwartym na filmowców, a teraz także na turystów, którzy chcieliby poznawać to miejsce szlakiem tworzonych tu filmów – wyjaśnia Jagoda Mazepa z biura Podkarpackiej Komisji Filmowej, powstałej z myślą o tych, którzy chcą wykorzystać filmowy potencjał regionu.

To właśnie ta instytucja (wespół z WDK w Rzeszowie, PCKiN Przemyśl, CK w Przemyślu oraz samorządami województwa podkarpackiego i miasta Przemyśl) jest jednym z organizatorów wydarzenia. A będzie ono prawdziwą gratką dla miłośników kina.

Plenerowe pokazy, filmowe spacery i muzyka

W weekend 10 – 11 lipca szykują się m.in. dwie premiery kinowe. Pierwszego dnia w Centrtum Kulturalnym zobaczymy film „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej – poświęcony „czarnemu sportowi”, zrealizowany m.in. w grodzie nad Sanem.

Drugiego film „Przemyśl. Złamane marzenia” Tomasza Magierskiego, będący rekonstrukcją wojennych losów dwóch sióstr Ariany i Reni Spiegel. Obu premierom towarzyszyć będą spotkania z reżyserami. Oprócz tego kinomani będą mieli okazję zobaczyć film z 1975 roku pt. „Zawiłości uczuć”.

– To prawdopodobnie najbardziej przemyska produkcja pełnometrażowa w historii kinematografii – miasto jest tu bowiem drugoplanowym bohaterem, a sam film ukazuje Przemyśl i jego mieszkańców bardzo ciepło i serdecznie – zachęca do udziału J. Mazepa. Ciekawostką jest, że w filmie zagrał aktor Tadeusz Kondrat – przemyślanin, a prywatnie ojciec Marka Kondrata.

Reklama

W programie także kino plenerowe. W zamkowej scenerii zobaczymy „Kronikę wypadków miłosnych” Wajdy i „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego. W tle tych wydarzeń szykuje się wiele innych atrakcji, choćby filmowe spacery po Przemyślu w ramach akcji „Stop!

Przewodnik czeka” czy koncert muzyki filmowej. Ta druga propozycja z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom serialu „Wataha”, bo przed publicznością wystąpi zespół „Tołhaje”, który zagra utwory pochodzące z tej produkcji.

Pasjonatów regionu i kinomanów zainteresować mogą też opowieści o filmowym Przemyślu, zebrane przez Grażynę Bochenek i Katarzynę Wajdę.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a wejściówki pobrać można m.in. w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Grodzkiej. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie www.filmowepodkarpacie.pl

Reklama


fot.materiały producenta
Jedną z atrakcji Podkarpackiego Szlaku Filmowego będą projekcje plenerowe filmów z Przemyślem w tle. Widzowie zobaczą m.in. film „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej – zrealizowany m.in. w grodzie nad Sanem.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Benek - niezalogowany 2021-07-10 01:03:03

    Nie dość że miasto zakorkowane w godzinach szczytu  to jeszcze następne blokady  z śmieszna ochrona pozbierana z ulicy nie umiejąca kierować ruchem  oj będzie się działo 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ... - niezalogowany 2021-07-10 07:49:22

    I co oddadzą z zachwytem miasto na plan filmowy za darmo !!!!  Bo będą kręcić film w Przemyślu. Tyle,że akcja będzie z np. Wiednia . Ciołki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości