W ubiegłym roku w Jaśliskach miała miejsce inauguracja Podkarpackiego Szlaku Filmowego. Natomiast już w nadchodzący weekend filmowe atrakcje szykują się w Przemyślu. To właśnie gród nad Sanem będzie kolejnym przystankiem wydarzenia.
Przemyśl na Podkarpackim Szlaku Filmowym znalazł się nieprzypadkowo. Miasto zagrało w wielu filmach i serialach telewizyjnych. To tu zrealizowane zostały choćby takie produkcje, jak „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy czy cieszący się ogromną popularnością serial „Wataha”.
– W historii kinematografii Przemyśl zapisał się zarówno docenionymi przez krytyków dziełami sprzed wielu lat, jak i[paywall] najnowszymi produkcjami współczesnego kina. Stał się miastem otwartym na filmowców, a teraz także na turystów, którzy chcieliby poznawać to miejsce szlakiem tworzonych tu filmów – wyjaśnia Jagoda Mazepa z biura Podkarpackiej Komisji Filmowej, powstałej z myślą o tych, którzy chcą wykorzystać filmowy potencjał regionu.
To właśnie ta instytucja (wespół z WDK w Rzeszowie, PCKiN Przemyśl, CK w Przemyślu oraz samorządami województwa podkarpackiego i miasta Przemyśl) jest jednym z organizatorów wydarzenia. A będzie ono prawdziwą gratką dla miłośników kina.
W weekend 10 – 11 lipca szykują się m.in. dwie premiery kinowe. Pierwszego dnia w Centrtum Kulturalnym zobaczymy film „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej – poświęcony „czarnemu sportowi”, zrealizowany m.in. w grodzie nad Sanem.
Drugiego film „Przemyśl. Złamane marzenia” Tomasza Magierskiego, będący rekonstrukcją wojennych losów dwóch sióstr Ariany i Reni Spiegel. Obu premierom towarzyszyć będą spotkania z reżyserami. Oprócz tego kinomani będą mieli okazję zobaczyć film z 1975 roku pt. „Zawiłości uczuć”.
– To prawdopodobnie najbardziej przemyska produkcja pełnometrażowa w historii kinematografii – miasto jest tu bowiem drugoplanowym bohaterem, a sam film ukazuje Przemyśl i jego mieszkańców bardzo ciepło i serdecznie – zachęca do udziału J. Mazepa. Ciekawostką jest, że w filmie zagrał aktor Tadeusz Kondrat – przemyślanin, a prywatnie ojciec Marka Kondrata.
W programie także kino plenerowe. W zamkowej scenerii zobaczymy „Kronikę wypadków miłosnych” Wajdy i „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego. W tle tych wydarzeń szykuje się wiele innych atrakcji, choćby filmowe spacery po Przemyślu w ramach akcji „Stop!
Przewodnik czeka” czy koncert muzyki filmowej. Ta druga propozycja z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom serialu „Wataha”, bo przed publicznością wystąpi zespół „Tołhaje”, który zagra utwory pochodzące z tej produkcji.
Pasjonatów regionu i kinomanów zainteresować mogą też opowieści o filmowym Przemyślu, zebrane przez Grażynę Bochenek i Katarzynę Wajdę.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, a wejściówki pobrać można m.in. w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Grodzkiej. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie www.filmowepodkarpacie.pl

fot.materiały producenta
Jedną z atrakcji Podkarpackiego Szlaku Filmowego będą projekcje plenerowe filmów z Przemyślem w tle. Widzowie zobaczą m.in. film „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej – zrealizowany m.in. w grodzie nad Sanem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Nie dość że miasto zakorkowane w godzinach szczytu to jeszcze następne blokady z śmieszna ochrona pozbierana z ulicy nie umiejąca kierować ruchem oj będzie się działo
I co oddadzą z zachwytem miasto na plan filmowy za darmo !!!! Bo będą kręcić film w Przemyślu. Tyle,że akcja będzie z np. Wiednia . Ciołki
Nie dość że miasto zakorkowane w godzinach szczytu to jeszcze następne blokady z śmieszna ochrona pozbierana z ulicy nie umiejąca kierować ruchem oj będzie się działo
I co oddadzą z zachwytem miasto na plan filmowy za darmo !!!! Bo będą kręcić film w Przemyślu. Tyle,że akcja będzie z np. Wiednia . Ciołki