Lubelska agencja „Synergia” wygrała przetarg na opracowanie „Strategii Marki i Komunikacji Marketingowej Przemyśla na lata 2024 – 2030”. Czy pomoże w uwolnieniu sporego potencjału turystycznego nadsańskiego grodu? Czas pokaże.
Czym jest tzw. strategia marki?
To pomysł na miasto stworzony na podstawie analiz dostępnych danych o nim (analiza mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń, konkurencji miasta oraz znalezienia unikalnych cech, dzięki którym będzie się ono wyróżniać).
W ramach ogromnego projektu „Razem Zmieniamy Przemyśl”, realizowanego przez miasto (z Programu „Rozwój Lokalny”), a finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 oraz budżetu państwa, ma powstać tzw. strategia marki i komunikacji marketingowej Przemyśla.
6 grudnia ub.r. rozstrzygnięty został przetarg na jej opracowanie. Miasto zaplanowało kwotę 266 tys. 980 zł w ramach przyznanych, wspomnianych środków „norweskich”. Wpłynęło 8 ofert, a najkorzystniejszą (najlepszą) złożyła firma[paywall] „Synergia” z Lublina.
Za stworzenie strategii marki Przemyśla zażyczyła sobie 95 tys. 940 zł.
Po co to wszystko?
„Strategia Marki i Komunikacji Marketingowej Przemyśla na lata 2024 – 2030” ma być dokumentem, dzięki któremu miasto ma się rozwijać. W opisie tego przedsięwzięcia możemy przeczytać m.in. „Głównym celem jest utworzenie ram dla wsparcia rozwoju miasta Przemyśla metodami i narzędziami marketingu, ze szczególnym uwzględnieniem promocji potencjału turystycznego miasta. Strategia pozwoli zmienić wizerunek naszego miasta i skutecznie je promować tak, aby Miasto Przemyśl było jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc turystycznych w Polsce. Pozytywny wizerunek zwiększy jego atrakcyjność wśród interesariuszy, w tym turystów, inwestorów oraz mieszkańców, co będzie mieć znaczny wpływ na rozwój lokalny, przede wszystkim w sferach turystyki i gospodarki (...)”.
„Nic o nas bez nas” – to jedno z haseł, które ma przyświecać powstaniu dokumentu. Chodzi o mieszkańców miasta. Zdaniem władz miasta „włączenie mieszkańców w proces tworzenia dokumentu zachęci do większego zaangażowania w rozwój miasta i usprawni efektywniejsze projektowanie zadań, usług i procesów promocyjnych. Zgodnie z założeniami i ramową strukturą całego zadania, działania zostaną poprzedzone badaniami i analizami na poziomie lokalnym i krajowym (...). Wyniki badań i analiz marketingowych oraz raporty z warsztatów z mieszkańcami miasta i branżą turystyczną umożliwią wskazanie unikalnych cech Przemyśla i pozwolą nakreślić istotę marki oraz wstępne kierunki rozwoju marki miasta. Produktem przedsięwzięcia będzie dokument strategiczny wprowadzony do realizacji Uchwałą Rady Miejskiej (...)” – czytamy w cytowanym już opisie przedsięwzięcia.
Jednym z pierwszych etapów jest powołanie Zespołu ds. opracowania i wdrażania Strategii Marki i Komunikacji Marketingowej.
– Obecnie trwają prace nad powołaniem zespołu. W skład zespołu wejdą przedstawiciele samorządu Przemyśla, jednostek organizacyjnych miasta, wybranych spółek miejskich. W pracach zespołu mogą wziąć udział także podmioty turystyczne, społeczne i kulturalne. O składzie zespołu powiadomimy w najbliższym czasie – powiedział naczelnik Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu Maciej Wolański.
Kolejnym krokiem mają być konsultacje społeczne. Spotkania i warsztaty związane z opracowaniem strategii będą dostępne dla wszystkich, bez względu płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, wiek lub orientację seksualną.
Kiedy się rozpoczną?
– Konsultacje społeczne zostały zaplanowane w formie spotkań lub warsztatów. Łącznie będzie ich siedem. Będą to spotkania o tematyce diagnostycznej, strategicznej, wdrożeniowej z udziałem przedstawicieli samorządu Przemyśla, podmiotów turystycznych i okołoturystycznych, organizacji społecznych i kulturalnych. Harmonogram spotkań został zaplanowany od marca do października tego roku. Informacje o spotkaniach będą udostępnione do publicznej wiadomości na stronie internetowej miasta – podsumował M. Wolański.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze