Przemyscy radni podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej (2 sierpnia br.) zgodzili się na zaciągnięcie przez władze miasta długoterminowego kredytu w wysokości prawie 35 mln zł. Kredytu, którego celem będzie spłata zaciągniętych zobowiązań przez poprzednie władze. Z mniejszymi odsetkami.
Projekt uchwały parafował prezydent miasta Wojciech Bakun. – Długoterminowy kredyt zostanie przeznaczony na spłatę w całości wcześniej zaciągniętych kredytów. Są dwie najważniejsze korzyści[paywall]. Po pierwsze wydłużony okres spłaty, po drugie – chyba najważniejsze – niższy łączny koszt obsługi długu – uzasadnił.
Nowy kredyt w wysokości 34 mln 910 tys. 805 zł będzie spłacany w latach 2020 – 2023. Z dochodów własnych budżetu miasta. Oprocentowanie wynosi ledwie 1 procent. Miasto nie musiało płacić prowizji bankowej. Dzięki temu uzyska oszczędności z tytułu odsetek w kwocie 15 tys. 698 zł. Najwięcej miasto będzie musiało zapłacić w 2021 r. – 14 mln 913 tys. zł, najmniej w 2023 r. – 1 mln 400 tys. 817 zł.
– Jednym z założeń było zmniejszenie kwoty spłaty rat dwóch poprzednich kredytów w latach 2020 i 2021. Dzięki temu uda się pozyskać ponad pięć milionów złotych z przeznaczeniem na inne cele. We wrześniu musimy znaleźć pieniądze na podwyżki dla nauczycieli. To około trzech milionów złotych, a nie wiemy, jaką otrzymamy subwencję na ten cel z ministerstwa. Wszystko to sprawia, że zaciągnięcie owego długoterminowego kredytu jest racjonalne i sprawia, że nasz budżet będzie większy – powiedziała skarbnik miasta Monika Czuryk.
– Chyba po raz pierwszy w historii samorządów zdarzyło się, że rząd zrzuca na nasze barki dodatkowe obciążenia w trakcie roku budżetowego. To rząd negocjował z nauczycielami, to rząd obiecał im podwyżki, ale ich realizacji już się nie podejmuje. To kuriozalna sytuacja. Mówię o podwyżkach dla nauczycieli. Nikt nie mówi, czy te pieniądze zostaną nam zwrócone przez rząd, czy nie. Oszczędzamy tylko 15 tysięcy złotych, ale to nie clou tej operacji. Chodzi przede wszystkim o to, aby zdobyć dodatkowe pieniądze w tegorocznym, jak i przyszłych budżetach – podsumował W. Bakun.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Po nas choćby potop.I tak dokładnie zrobił PiS.Radosna twórczość poprzedniej rady całkowicie zdominowana przez PiS składająca się z wyjatkowo "tęgich umysłów" z marsową powaga głupoty poparta proszonymi obiadkami na górce całkowicie ogołociła nasze miasto z wszelkiego dobra a także zadłużyła do wręcz niebotycznych granic.Ale czego można sie było spodziewac po wyjątkowych nieudacznikach złożonych z członków rodziny członka i jego najbliższego otoczenia towarzyskiego.Nie powiem,ze byli to ludzie godni,honorowi ect ect.Jedynie na przyszłość to bardzo musimy uważać na typy obnoszące się ze swoją wiarą i przywiązaniem do Ojczyzny.
Czytaj ze zrozumieniem albo z użyciem mózgu jeżeli coś jest z mniejszymi odsetkami to chyba lepiej? Każde miasto jest zadłużone nawet nie wiesz ile Rzeszów ma dlugu
"ile Rzeszów ma długu" A to mnie najmniej obchodzi.Mieszkańcy Przemysla maja problem ze swoim długiem i powinni myśleć jak go zminimalizować i rozwiązac problem.A tacy myślący"ile Rzeszów ma długu" to tylko pajace niezdolni do konstruktywnego myślenia na rzecz swojego miasta.
Bakun błagam odejdź zrób to póki czas. Stań przed mieszkańcami i powiedz szczerze tak nie poradziłem sobie. Wynajęcie koleji żeby robić kampanie to był szczyt moich umiejętności intelektualnych które posiadałem i nikt nie bedzie miał Ci za złe tego.
Rolowanie długu, to wszystko na co stać prezydenta Bakuna. Podpiszę się pod wnioskiem o referendum w spr. odwołania prezydenta Przemyśla.
A tak poza tym to mamy chyba teraz prezydenta PSLowca :)))
Pokaż mi choc jednego inwestora,który wszedł przez ostatnie dwa lata na rynek polski.Takich frajerow nie ma juz.Ale nie ma tygodnia bez informacji,ze ktos pouszcza albo znacznie ogranicza swoja działalność w Polsce.Nawet handlowcy /patrz Tesco/ ucieka z Polski.
Przemyśl w ten sposób wpada w tzw. spiralę zadłużenia bo tym kończy się rolowanie długu. Z tego już się miasto nie podniesie. Ci co się podniecają mniejszymi jakimiś odsetkami nie mają pojęcia o pieniądzu.
Grzesiu zjedz grysiczek, wypij kakałko i idzi już spać
Oto Polska właśnie ze wzorcowym marszałkiem. A ludzie z 500+ w gębie i tak polecą w niedzielę głosować na PiS. Bo tak kazał ksiądz z ambony.
Jest ciężko.Będzie jeszcze bardziej ciężko,ale musimy się nauczyć z tym żyć by wyprowadzić miasto na prostą.Konieczne zaciskanie pasa.Ale by taka sytuacja się nigdy w naszym mieście nie powtórzyła powinniśmy zamiast pomniczków w centralnym punkcie miasta postawić na stałe "tablice hańby" a na nich umieścic podobizny wszystkich tych co sie przyczynili do upadku naszego miasta.Oprócz radnych nieudaczników z dobrej zmiany na honorowym miejscu powinien znaleźć się jeden z naszych arcybiskupów nie tylko jeden z ojców założycieli pedofilii w polskim kościele ale także sprawca naszych kłopotów,które "rady" tak skwapliwie wykonywali radni dobrej zmiany.Na tablicę proponuję zrobić zwykłą zrzutkę
Jak mawial pewien towarzysz nie przywykniesz to padochniesz.
To po co obiecywać lepiej od razu na kredycie kampanię oprzeć.
Jednak na honorowym miejscu powinien się znaleźć p. Choma. a może to musi być duża tablica z miejscem dla tych co na niego głosowali przez te 16 lat? Raz można popełnić błąd ale kolejne są nie do usprawiedliwienia.
Niestety ale konieczne są ostre cięcia oszczędnościowe.Dokładne ich wyliczenie i rozłożenie w czasie.Rolowanie długu nie zawsze się udaje i trzeba się z tym liczyć a nawet wprowadzić związane z tym zagrożenia.W samorządach podstawowe cięcia to nie tylko sam urząd ale cała jego otoczka związana z finansami.Miasto ma co najmniej 30% wiecej urzędników niz inne miasta dobrze funkcjonujące.To naprawdę zbyteczny balast i nie tylko ekonomiczny.Naturalne odejścia emerytalne to nie rozwiązanie.Konieczne zwolnienia szczególnie tych co sie nie sprawdzają.Jeżeli tego nie zrobimy to inne kroki to tylko zbyteczny wysiłek.Spółki miejskie.Właściwie kto nimi kieruje.Ja mam wrażenie ,ze na pewno nie miasto ale różnego rodzaju układy od związkowych poczynając.Tam są duże pieniądze naprawdę marnowane .Ten węzeł gordyjski to pętla na szyi miasta.Ciągłe świętowanie.Praktycznie nie ma tygodnia by nie świętować,zwoływać konferencję,organizować spotkania czyli nic nie robić w godzinach pracy.A bierze w tym udział w głównej mierze świat urzędniczy naszego miasta robiący za publikę.Zadaniowanie urzędników typu projekt aż do rozweiązania problemu.Gwarantuje to nie tylko szybkość ale znaczne obniżenie kosztów.
Miasto ma co najmniej 30% wiecej urzędników niz inne miasta dobrze funkcjonujące - niestety problemem są ambicje. Szyld "prezydent" kosztuje. Jeśli w założeniu miasto na prawach powiatu ma liczyć 100 tys. mieszkańców to nie ma opcji, aby obowiązki które z tego wynikają uniosło wyludniające się miasto na papierze liczące 66 tys. a w praktyce może 40 tys. bez rozwijającego się przemysłu z najniższymi płacami w kraju. W dodatku jedynie słuszna partia - pozbawia samorządy kolejnych dochodów - np. zmniejszając PIT-y. Ciekawie, czy już skarbnik policzyła ile mniej wpłynie do budżetu miejsko-grodzkiego? A może tak w ramach nowego wyborczego sojuszu - Kukiz-PSL - powiat dogada się z miastem, urzędy scali, zniesie powiat grodzki, a długi zaciągnięte na obwodnicę odda Skarbowi Państwa.To jedyna szansa, bo widoków na dobrego gospodarza nie ma. A zresztą z pustego i Salomon nie naleje.
Panie Prezyencie odejdz Pan już ze stanowiska. Nic Pan nie wyniósł nowego a już nie długo minie rok a rezultatów żadnych. Gdzie są nowe miejsca pracy, porządek, dlaczego tylu urzędników pracuje. Idzie się do urzędu to jeden pracuje a reszta siedzi. Gdzie oszczędności, otwartość dla problemów zwykłych obywateli. Dopiero będzie coś robione jak koniec kadencji będzie się zbliżała i będą obiecanki cacanki.
A teraz robią to samo następcy ha ha ha
kto ? pan , pani pana wnuki , prawnuki
Do Tadeusz Teskacz ucieka bo nie płacił podatków
nie głosuję już od 20 lat bo po co bardziej patrzę żeby było mnie stać na różne rzeczy dlatego pracuję w Krakowie teraz raptem 2 godzinki autostradą raz na tydzień a mieszkam w Przemyślu czasami w tygodniu jak mam siły zjadę do domu w tygodniu ale zawsze wyjeżdżam w piątek z Krakowa stać mnie na mieszkanie w Krakowie i Przemyślu i wakacje w lecie i zimie ale najlepiej mi w Przemyślu tu taki spokój i raczej nie przeprowadzę się do dużego miasta ważne jest to aby nie narzekać i siedzieć na dupie jak co niektórzy w naszym mieście ... bo tu naprawdę nie zmieni nic żaden Prezydent czy Rada a kasę zarabiać gdzie indziej...
Do "Tadeusza" , chyba coś brałeś . Przecież nie jest na tyle naiwny ,ze by wierzyć w twoje brednie . W P-ślu nikt nie inwestuje od lat , ale w Innych miastach , tak . Np . 3 tygodnie temu we Wałbrzychu Japończycy - jest takie państwo , jakbyś nie wiedział w AZJI , zainwestowali w budowę elektrycznych silników do poj. elektrycznych . Przykładów jest całe mnóstwo . Więc przestań swoje frustracje przedstawiać i mącić ludziom we łbach, wrogo frustracie
Kto sprzedaje budynek należący do miasta zamiast ho dzierzawic kto jest taki przeddiebiorczy
Szanowna redakcjo parkując swoje auto 2 metry od przejścia dla pieszych łamiecie prawo a pouczacie innych .
Po nas choćby potop.I tak dokładnie zrobił PiS.Radosna twórczość poprzedniej rady całkowicie zdominowana przez PiS składająca się z wyjatkowo "tęgich umysłów" z marsową powaga głupoty poparta proszonymi obiadkami na górce całkowicie ogołociła nasze miasto z wszelkiego dobra a także zadłużyła do wręcz niebotycznych granic.Ale czego można sie było spodziewac po wyjątkowych nieudacznikach złożonych z członków rodziny członka i jego najbliższego otoczenia towarzyskiego.Nie powiem,ze byli to ludzie godni,honorowi ect ect.Jedynie na przyszłość to bardzo musimy uważać na typy obnoszące się ze swoją wiarą i przywiązaniem do Ojczyzny.
Lecz się chłopie
Czytaj ze zrozumieniem albo z użyciem mózgu jeżeli coś jest z mniejszymi odsetkami to chyba lepiej? Każde miasto jest zadłużone nawet nie wiesz ile Rzeszów ma dlugu