Reklama

Przemyśl zaciągnie ogromny kredyt. Na spłatę poprzedników...

Przemyscy radni podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej (2 sierpnia br.) zgodzili się na zaciągnięcie przez władze miasta długoterminowego kredytu w wysokości prawie 35 mln zł. Kredytu, którego celem będzie spłata zaciągniętych zobowiązań przez poprzednie władze. Z mniejszymi odsetkami.

Projekt uchwały parafował prezydent miasta Wojciech Bakun. – Długoterminowy kredyt zostanie przeznaczony na spłatę w całości wcześniej zaciągniętych kredytów. Są dwie najważniejsze korzyści[paywall]. Po pierwsze wydłużony okres spłaty, po drugie – chyba najważniejsze – niższy łączny koszt obsługi długu – uzasadnił.

Nowy kredyt w wysokości 34 mln 910 tys. 805 zł będzie spłacany w latach 2020 – 2023. Z dochodów własnych budżetu miasta. Oprocentowanie wynosi ledwie 1 procent. Miasto nie musiało płacić prowizji bankowej. Dzięki temu uzyska oszczędności z tytułu odsetek w kwocie 15 tys. 698 zł. Najwięcej miasto będzie musiało zapłacić w 2021 r. – 14 mln 913 tys. zł, najmniej w 2023 r. – 1 mln 400 tys. 817 zł.

Reklama

– Jednym z założeń było zmniejszenie kwoty spłaty rat dwóch poprzednich kredytów w latach 2020 i 2021. Dzięki temu uda się pozyskać ponad pięć milionów złotych z przeznaczeniem na inne cele. We wrześniu musimy znaleźć pieniądze na podwyżki dla nauczycieli. To około trzech milionów złotych, a nie wiemy, jaką otrzymamy subwencję na ten cel z ministerstwa. Wszystko to sprawia, że zaciągnięcie owego długoterminowego kredytu jest racjonalne i sprawia, że nasz budżet będzie większy – powiedziała skarbnik miasta Monika Czuryk.

– Chyba po raz pierwszy w historii samorządów zdarzyło się, że rząd zrzuca na nasze barki dodatkowe obciążenia w trakcie roku budżetowego. To rząd negocjował z nauczycielami, to rząd obiecał im podwyżki, ale ich realizacji już się nie podejmuje. To kuriozalna sytuacja. Mówię o podwyżkach dla nauczycieli. Nikt nie mówi, czy te pieniądze zostaną nam zwrócone przez rząd, czy nie. Oszczędzamy tylko 15 tysięcy złotych, ale to nie clou tej operacji. Chodzi przede wszystkim o to, aby zdobyć dodatkowe pieniądze w tegorocznym, jak i przyszłych budżetach – podsumował W. Bakun.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-08-06 19:33:37

    Po nas choćby potop.I tak dokładnie zrobił PiS.Radosna twórczość poprzedniej rady całkowicie zdominowana przez PiS składająca się z wyjatkowo "tęgich umysłów" z marsową powaga głupoty poparta  proszonymi obiadkami na górce całkowicie ogołociła nasze miasto z wszelkiego dobra a także zadłużyła do wręcz niebotycznych granic.Ale czego można sie było spodziewac po wyjątkowych nieudacznikach złożonych z członków rodziny członka i jego najbliższego otoczenia towarzyskiego.Nie powiem,ze byli to ludzie godni,honorowi ect ect.Jedynie na przyszłość to bardzo musimy uważać na typy obnoszące się ze swoją wiarą i przywiązaniem do Ojczyzny.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Elo - niezalogowany 2019-08-06 20:16:55

    Lecz się chłopie 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Hamryszczak - niezalogowany 2019-08-06 20:17:57

    Czytaj ze zrozumieniem albo z użyciem mózgu jeżeli coś jest z mniejszymi odsetkami to chyba lepiej? Każde miasto jest zadłużone nawet nie wiesz ile Rzeszów ma dlugu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama