Reklama

Przemyślanka z Pragi i pomoc dla Ukrainy

07/05/2022 11:48

Okazuje się, że pomoc dla uchodźców z Ukrainy nie zna granic. Piszemy o tym ciągle i ciągle coś nas zaskakuje. Inicjatywa przemyślanki Anny Czarnieckiej-Gevorkjan jest tego kolejnym dowodem.

Od lat mieszka i pracuje w Pradze. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, postanowiła uruchomić pomoc z Czech.

Podjęte przez nią działania doprowadziły do zawarcia umowy między firmą Euro-Center Prague s.r.o. i prezydentem miasta Przemyśla i przekazania kwoty 20 tysięcy euro na zakup i transport sprzętu medycznego i artykułów humanitarnych dla instytucji udzielających bezpośredniej pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie i szukającym[paywall] schronienia na terytorium Polski, w województwie podkarpackim.

Pieniądze na pewno się przydadzą, gdyż ciągle ich brakuje. Akcja ta jest kolejnym dowodem na to, że łańcuch dobrych serc w słusznej sprawie nie zna granic.

Dowiedzieliśmy się, że kiedy przez Przemyśl zaczęła płynąć fala uchodźców, pani Anna skierowała swe starania właśnie w stronę rodzinnego miasta. Tutaj się urodziła, tutaj uczęszczała do szkół i realizowała swe pasje – literackie i muzyczne.

Poprzez swego ojca Janusza Czarnieckiego – przemyskiego adwokata – nawiązała kontakt z władzami Przemyśla. Przekonała władze firmy, iż pomoc warto skierować do Przemyśla. Przygotowano stosowne porozumienia z tłumaczeniami, zrealizowano transfer pieniędzy.

Umowę podpisali: ze strony czeskiej – dyrektor generalny Mads Fischer oraz dyrektor finansowy Tomas Novotny, zaś ze strony polskiej – prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Choć Anna Czarniecka-Gevorkjan po ukończeniu bohemistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim wyjechała za granicę, jej miłość do rodzinnego miasta – jak widać – nie wygasa. Mieszka w Pradze, gdzie pracuje w firmie Euro-Center Prague s.r.c. jako starszy specjalista w zakresie pomocy medycznej i likwidacji szkód na całym świecie.

Warto wspomnieć, że jeszcze mieszkając w Polsce dała się poznać jako poetka, zdobywając wiele prestiżowych nagród literackich.

Wydała dwa tomiki swoich wierszy: „Pora na herbatę” i „Jestem niebieskim kotem”. Ten pierwszy zbiór wydało nasze wydawnictwo „Ziemia Przemyska”. W Czechach jej proza została opublikowana w zbiorze pt. „Literarni nadeje Ceske Republiki”.  


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama