99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziła na Rynku przeworszczan, posłów z regionu, władze samorządowe, poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń i organizacji działających w mieście nad Mleczką.
Uroczystości zainaugurowała msza święta, podczas której kadeci klasy służb mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku złożyli ślubowanie. Następnie[paywall] dostojny korowód dotarł na Rynek, gdzie przed tablicą upamiętniającą Cud nad Wisłą odegrano hymn państwowy.
– Wszyscy Polacy mieli wtedy wspólny cel: cywile i wojskowi, narodowcy i socjaliści, przeciwnicy marszałka i jego zwolennicy. Czasem dzieliło ich niemal wszystko, ale łączyło z pewnością jedno – sprawa polska, bo każdy z nich, w najlepiej rozumiany przez siebie sposób, działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Powinniśmy być dumni z mieszkańców naszego miasta, którzy mieli swój udział w odrodzeniu się państwowości polskiej – podkreślał burmistrz Leszek Kisiel.
Przypomniał on także postać gen. brygady Jana Władysława Chmurowicza, uczestnika walk o odzyskanie niepodległości pod koniec II dekady ubiegłego wieku. Przed poświęconą mu tablicą tego dnia również złożono kwiaty. Uroczystości zakończono w asyście Orkiestry Dętej Miejskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Tadeusza Zaręby. Obchody uświetnił udział zaproszonych przez burmistrza gości: m.in. posłanki na Sejm RP Anny Schmidt-Rodziewicz, posła Mieczysława Kasprzaka oraz radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Tomasza Burego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze