Reklama

Przez 25 lat pomogli setkom tysięcy osób

26/06/2015 18:43

– Moje życie tak się ułożyło, że musiałam przyjść i prosić o pomoc. Dzisiaj dzięki Caritas mam pracę – opowiada pani Monika. Takich osób jest wiele. Tylko w minionym roku organizacja pomogła ponad 25 tysiącom ludzi.

29 czerwca mija dokładnie 25 lat od reaktywacji Caritasu na terenie archidiecezji przemyskiej. Organizacja powstała jeszcze w XIX wieku, jednak w 1950 r. władze PRL zakazały prowadzenia przez nią działalności i zlikwidowały struktury. Pracę charytatywną prowadzono więc w ukryciu. Dopiero w 1990 r. Caritas zaczęła się odnawiać. W Przemyślu jej pierwszym dyrektorem został ks. Bronisław Żołnierczyk.
– Zajęliśmy się ludźmi, którzy nie mają dachu nad głową, ale również styranymi wiekiem i pracą. Było bardzo dużo dzieci biednych. Nie mogliśmy oczywiście zapomnieć o ludziach, którzy schodzą z tego świata, bo wtedy nie było tych słynnych „palium”, które dzisiaj istnieją. W tej początkowej pracy zwróciliśmy też uwagę na osoby niepełnosprawne ruchowo – opowiada. – Ta cała praca była oparta o wolontariuszy, o ludzi dobrej woli. Nie płaciliśmy, bo nie mieliśmy z czego – zaznacza.Dyrektorzy Caritas Archidiecezji Przemyskiej: ks. Bronisław Żołnierczyk (1990 – 2000), ks. Jan Klich (2000), ks. Marian Bocho (2000 – 2006), ks. Jacek Rosół (2006 – 2008), ks. Artur Janiec (2008 – obecnie).
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości