Reklama

Przez 60 lat w Przemyślu wydobyto 65 mln m³ gazu

21/06/2018 16:33

– Tchnęliśmy w odwiert Przemyśl drugie życie – zapewnił Piotr Woźniak, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. podczas piątkowej, 15 bm. uroczystości w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Pierwszy odwiert na złożu Przemyśl wykonano w 1958 r. Wyniki najnowszych prac wskazują, że jubilat może mieć przed sobą kolejne dekady wydobycia.

– Gaz pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Chcemy, aby tak pozostało w przyszłości – podkreślił Woźniak w trakcie uroczystości jubileuszowej. Jej uczestnikami byli m.in. przedstawiciele rządu, władze samorządowe, geolodzy, wiertnicy i górnicy zatrudnieni przy eksploatacji złoża Przemyśl.

Pierwotne zasoby wydobywalne złoża oszacowano na ok. 72 mld m3 gazu. W latach 70., w szczytowym okresie produkcji ze złoża pochodziła większość, bo aż ¾ surowca wydobywanego w kraju. W kolejnych dekadach produkcja była coraz[paywall] niższa i obecnie wynosi ok. 480 mln m3 rocznie – niecałe 13 proc. polskiego wydobycia gazu. Do tej pory ze złoża wydobyto już 65 mld m3 surowca.

Reklama

– Podjęliśmy decyzję o optymalizacji procesu eksploatacji, by maksymalnie wykorzystać jego zasoby złoża – stwierdził prezes PGNiG. – Przeprowadziliśmy m.in. badania geologiczne z wykorzystaniem metody zdjęcia sejsmicznego 3D. Zebrane dane wskazują, że w złożu Przemyśl może znajdować się dodatkowe 20 mld m3 gazu – dodał.

Woźniak zwrócił uwagę, że badanie sejsmiczne 3D przeprowadzone w Przemyślu i sąsiednich gminach było największym, jakie do tej pory przeprowadzono w Europie – powierzchnia obszaru badawczego wyniosła 1283 km kw.

Reklama

Rozwój własnego wydobycia – zarówno w kraju, jak i zagranicą – jest jednym z filarów strategii Grupy Kapitałowej PGNiG do 2022 r. Do tego czasu, w stosunku do 2017 r., produkcja własna ropy i gazu ma wzrosnąć o ponad 40 proc. – do 55 mln ekwiwalentu baryłek ropy naftowej. Plany te idą w parze z realizowaną przez spółkę polityką dywersyfikacji kierunków importu gazu. Wspólnie mają zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa i opłacalności zaopatrzenia Polski w gaz ziemny.

– Nasza strategia w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu w Polsce przynosi rezultaty – uważa Woźniak. – Opracowaliśmy bardzo dokładny, ambitny plan, który po latach spadków pozwoli zwiększyć produkcję ze złóż krajowych. Tylko na Podkarpaciu w ciągu najbliższych 3 lat chcemy wykonać ok. 70 otworów wiertniczych – zakończył.

Reklama

Wiercenie pierwszego otworu w obecnym złożu Przemyślu rozpoczęto 21 kwietnia 1958 roku w pobliżu wsi Jaksmanice. Jego celem było ustalenie budowy geologicznej tego rejonu. Drugi odwiert wykonano kilka miesięcy później, na przełomie lata i jesieni. Właśnie on był impulsem do dalszych wierceń. W 1962 roku rozwiercanie złoża nabrało tempa. Szczególnie interesujące okazał jeden z nich w Maćkowicach, co przyniosło zdecydowany przełom w poszukiwaniach błękitnego paliwa na ziemi przemyskiej. Dotychczas wykonano 540 odwiertów na złożu, 400 z nich pozytywne, 309 odwierty są aktualnie eksploatowane. Łączna długość odwiertów złoża Przemyśl to prawie 700 km, czyli odległość z Przemyśla do Szczecina. W 2017 roku wydobyto z niego 3,8 mln m³ gazu, czyli prawie 13 procent wydobycia krajowego.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tadek - niezalogowany 2018-06-21 18:44:16

    A ile na tym miasto Przemyśl zarobiło??? Albo gminy, na terenie których dokonywano eksploatacji? Gdzie te miliardy?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2018-06-21 19:26:43

    I dlatego mamy najdroższy gaz na świecie a Przemyśl i Przemyślacy nic z tego nie mają tylko temp na term. w zimie na 15 stopniach w  mieszkaniu .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-06-21 22:53:19

    Tak to jest jak się jest frajerem.W regionach gdzie jest węgiel,miedź,ropa i gaz to samorządy żyja jak pączki w maśle.A u nas jeszcze dokładamy do gazowego interesu gdzie wszyscy maja swoje udziały tylko nie my.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama