Julia Kaliciak z I Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu to kolejny obiecujący młody talent z Jarosławia. Dziewczyna ma powody do dumy. Na Turnieju Poetyckim o Laur Impresji triumfowała w kategorii recytacji. Mimo że pierwszy raz brała udział w tym wydarzeniu, zajęła pierwsze miejsce.
Kto namówił cię do wzięcia udziału w Turnieju o „Laur Impresji”?
– O turnieju recytatorskim, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu, dowiedziałam się od mojego nauczyciela języka polskiego. Przekazał informację na lekcji wszystkim uczniom i właśnie wtedy podjęłam decyzję, że chciałabym wziąć w nim udział. Poza tym na widowni dopingowały mnie koleżanki z mojej szkoły i muszę przyznać, że to dodało mi odwagi, zwłaszcza że występowałam jako pierwsza.
Czego dotyczyły wiersze, które recytowałaś?
– Recytowałam Udane życie autorstwa Czesława Miłosza i[paywall] Kamieniołom. Pamięci towarzysza pracy Jana Pawła II. Pierwszy z nich opowiada o schyłku szczęśliwego życia pewnego człowieka, które „przypadło na lata urodzaju”, zaś po jego śmierci rozpoczął się czas kataklizmów i klęsk żywiołowych. Natomiast drugi poświęcony jest pamięci towarzysza pracy Jana Pawła II w kamieniołomach. Opowiada o ludzkim losie i katorżniczej pracy, która stała się przyczyną śmierci bohatera. Zdecydowałam się na te wiersze, ponieważ lubię poezję Czesława Miłosza, chciałam się też sprawdzić w trudnych wierszach autorstwa Jana Pawła II.
Czy to był pierwszy konkurs recytatorski, w którym wzięłaś udział?
– Nie, nie był to pierwszy konkurs recytatorski. Muszę przyznać, że moja przygoda rozpoczęła się już w szkole podstawowej i jak widać, swojej pasji jestem wierna do dzisiaj.
Czy wygrana cię zaskoczyła?
– Oczywiście, że tak, zwłaszcza że pierwszy raz brałam udział w Turnieju Recytatorskim „O laur impresji”. Odbierając nagrodę, byłam bardzo szczęśliwa i dopiero po przyjeździe do domu uświadomiłam sobie, jak wielki sukces osiągnęłam.

fot.Izabela Plęs
W czasie, kiedy jedni uczestnicy recytowali lub śpiewali, inni przygotowywali się do swoich występów. Wszystkich oceniała komisja artystyczna w składzie: Zofia Kolasa, Wiktor Marut oraz Paweł Sroka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze