Reklama

Przygoda z poezją zaczęła się jeszcze w podstawówce

09/11/2015 15:09

Julia Kaliciak z I Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu to kolejny obiecujący młody talent z Jarosławia. Dziewczyna ma powody do dumy. Na Turnieju Poetyckim o Laur Impresji triumfowała w kategorii recytacji. Mimo że pierwszy raz brała udział w tym wydarzeniu, zajęła pierwsze miejsce.

Kto namówił cię do wzięcia udziału w Turnieju o „Laur Impresji”?

– O turnieju recytatorskim, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu, dowiedziałam się od mojego nauczyciela języka polskiego. Przekazał informację na lekcji wszystkim uczniom i właśnie wtedy podjęłam decyzję, że chciałabym wziąć w nim udział. Poza tym na widowni dopingowały mnie koleżanki z mojej szkoły i muszę przyznać, że to dodało mi odwagi, zwłaszcza że występowałam jako pierwsza.

Czego dotyczyły wiersze, które recytowałaś?

– Recytowałam Udane życie autorstwa Czesława Miłosza i[paywall] Kamieniołom. Pamięci towarzysza pracy Jana Pawła II. Pierwszy z nich opowiada o schyłku szczęśliwego życia pewnego człowieka, które „przypadło na lata urodzaju”, zaś po jego śmierci rozpoczął się czas kataklizmów i klęsk żywiołowych. Natomiast drugi poświęcony jest pamięci towarzysza pracy Jana Pawła II w kamieniołomach. Opowiada o ludzkim losie i katorżniczej pracy, która stała się przyczyną śmierci bohatera. Zdecydowałam się na te wiersze, ponieważ lubię poezję Czesława Miłosza, chciałam się też sprawdzić w trudnych wierszach autorstwa Jana Pawła II.

Czy to był pierwszy konkurs recytatorski, w którym wzięłaś udział?

– Nie, nie był to pierwszy konkurs recytatorski. Muszę przyznać, że moja przygoda rozpoczęła się już w szkole podstawowej i jak widać, swojej pasji jestem wierna do dzisiaj.

Czy wygrana cię zaskoczyła?

– Oczywiście, że tak, zwłaszcza że pierwszy raz brałam udział w Turnieju Recytatorskim „O laur impresji”. Odbierając nagrodę, byłam bardzo szczęśliwa i dopiero po przyjeździe do domu uświadomiłam sobie, jak wielki sukces osiągnęłam.


fot.Izabela Plęs
W czasie, kiedy jedni uczestnicy recytowali lub śpiewali, inni przygotowywali się do swoich występów. Wszystkich oceniała komisja artystyczna w składzie: Zofia Kolasa, Wiktor Marut oraz Paweł Sroka.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama