Reklama

Przyłącz się do akcji i uratuj życie

19/07/2015 17:33

Po raz 8. ruszyła akcja „Zbieramy krew dla Polski” organizowana przez sieć supermarketów Intermarché i Bricomarché oraz Polski Czerwony Krzyż. 21 lipca swoją krew dla pacjentów okręgowych szpitali będą mogli oddać mieszkańcy Przeworska.

– Realizując kolejny rok z rzędu kampanię „Zbieramy krew dla Polski”, podkreślamy wagę krwi jako daru ratującego zdrowie i życie człowieka. Mamy nadzieję, że w 2015 r., podobnie jak w latach poprzednich, przybędzie honorowych dawców. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Przeworska i okolic do przyłączenia się do naszej inicjatywy – podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

21 lipca 2015 r. w godzinach od 9.00 do12.00 na parkingu przed supermarketem Bricomarché (ul. Gorliczyńska 5A) będzie można oddawać krew w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK), zaopatrzonym specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi.

Reklama

Sławomir Kaczyński, Przewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża podkreśla, że personel medyczny wykonujący zabiegi w tego typu ambulansach korzysta z takiego samego jednorazowego sprzętu, jak w stacjonarnych placówka publicznej służby krwi. Nie należy więc obawiać się również samego zabiegu: ból ukłucia jest znikomy, a niepożądane objawy po poborze krwi zdarzają się niezmiernie rzadko.

Krew mogą oddać osoby, które:

mają mniej niż 18 oraz nie więcej niż 65 lat, ważą co najmniej 50 kg i cieszą się dobrym zdrowiem.

Reklama

 Należy pamiętać, że:

- Na dzień przed oddawaniem krwi powstrzymaj się od spożywania alkoholu!

-  Na kilka dni przed powstrzymaj się od zażywania niektórych leków, w tym aspiryny!

-  W dniu oddania krwi zjedz lekkie śniadanie i wypij dużą ilość płynów!

-  Zabierz ze sobą dowód osobisty!

Organizatorzy zapewniają, że w tym roku każdy Krwiodawca otrzyma breloczek ratunkowy, zawierający maseczkę do sztucznego oddychania i jednorazowe rękawiczki w ramach propagowania idei pierwszej pomocy. Wśród Krwiodawców rozlosowane zostaną również profesjonalne apteczki samochodowe.

Reklama

Dodatkowo, na Krwiodawców będzie czekał poczęstunek, pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa i konkurs plastyczny. Dostępny będzie również punkt informacyjny – „Zostań Krwiodawcą – Ratownikiem”.

Tegoroczna akcja zostanie przeprowadzona w 164 miejscowościach i potrwa do 5 października. Od początku istnienia inicjatywy udało się zebrać ponad 10,6 tys. litrów krwi, dzięki której przeprowadzono wielu zabiegów i operacji ratujących życie.

Patronat Honorowy nad akcją „Zbieramy krew dla Polski” objęło: Narodowe Centrum Krwi, a zbiórki krwi realizowane są we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.


bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości