O ustanowieniu Akademii Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu mówiono podczas obchodów 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. W uroczystości wzięli udział m.in.: marszałek sejmu Marek Kuchciński oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko.
O historii uczelni opowiadał rektor dr Paweł Trefler. – PWSW powstała dzięki grupie zapaleńców, miłośników Przemyśla, nauki i kultury. Lokalnych patriotów, którzy myśleli i wciąż myślą o rozwoju tego pięknego grodu nad Sanem – mówił.
Marek Kuchciński wskazywał, że uczelnia wpisuje się w ambitny plan umacniania znaczenia Przemyśla. Jego zdaniem PWSW powinna tworzyć płaszczyznę współpracy i wymiany opinii. – Życzę spełnienia marzeń sprzed 20 lat powstania akademii przemyskiej – powiedział.
Niejako w sukurs tym słowom przyszedł pierwszy rektor[paywall] uczelni prof. Jan Draus. Mówił, że już w 2007 r. było blisko do ustanowienia Akademii Wschodnioeuropejskiej. Do sejmu wpłynęły wtedy dwa projekty ustaw: jeden w sprawie powołania akademii w Gorzowie, drugi w Przemyślu. – Jednakże pod koniec sierpnia nastąpiła dekompozycja większości sejmowej. Premier Jarosław Kaczyński podał rząd do dymisji, rozpisane zostały nowe wybory parlamentarne. W konsekwencji te dwa projekty ustaw stały się nieaktualne. Później przez wiele lat w okresie rządów PO-PSL warunków do osiągnięcia akademii już nie było. PiS-owska uczelnia, jak pisano i mawiano, nie mogła już liczyć na rozwój. Wręcz przeciwnie. Całe szczęście, że mogliśmy kontynuować zapoczątkowane inwestycje, bowiem tych decyzji nie można już było anulować – opowiadał.
Prof. Draus uznał, że nadszedł wreszcie czas zrealizować tę ideę. Dlatego przygotował projekt ustawy o powołaniu Akademii Wschodnioeuropejskiej, który wręczył podczas obchodów jubileuszowych M. Kuchcińskiemu. – Wierzę, że zostanie ona rychło urzeczywistniona. Przemyśl zasłużył na status akademii – podkreślił J. Draus. – Przyjmuję wyzwanie – powiedział, odbierając dokument, marszałek.
Aleksander Bobko urodził się w Przemyślu i tutaj spędził dzieciństwo, chwalił miasto za niezwykły klimat i... smak kremówek, który trudno znaleźć w innych miastach. – Gratuluję, że w mieście o takim potencjale i tradycji powstał ośrodek akademicki – powiedział.
Życzył PWSW, aby potrafiła znaleźć swoje miejsce w obecnej strukturze szkolnictwa wyższego w Polsce. – Życzę, aby Przemyśl nie bał się niestandardowych, odważnych rozwiązań – powiedział.
Podczas uroczystości jubileuszowych została ogłoszona lista stypendystów Przemyskiego Programu Stypendialnego, ustanowionego decyzją przemyskiej rady miejskiej. W bieżącym roku akademickim otrzymają je: Adrian Gerula, Małgorzata Sorocka, Edyta Kurc i Paweł Dębicki. Reprezentują oni następujące kierunki: stosunki międzynarodowe, inżynieria środowiska, projektowanie graficzne i mechatronika.
Uroczystość uświetnił występ chóru Vox Iuventum pod batutą Piotra Szelążka.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze