Reklama

PWSW świętowała jubileusz 15-lecia [GALERIA]

29/11/2016 17:00

O ustanowieniu Akademii Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu mówiono podczas obchodów 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. W uroczystości wzięli udział m.in.: marszałek sejmu Marek Kuchciński oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Aleksander Bobko.

O historii uczelni opowiadał rektor dr Paweł Trefler. – PWSW powstała dzięki grupie zapaleńców, miłośników Przemyśla, nauki i kultury. Lokalnych patriotów, którzy myśleli i wciąż myślą o rozwoju tego pięknego grodu nad Sanem – mówił.

Marek Kuchciński wskazywał, że uczelnia wpisuje się w ambitny plan umacniania znaczenia Przemyśla. Jego zdaniem PWSW powinna tworzyć płaszczyznę współpracy i wymiany opinii. – Życzę spełnienia marzeń sprzed 20 lat powstania akademii przemyskiej – powiedział.

Niejako w sukurs tym słowom przyszedł pierwszy rektor[paywall] uczelni prof. Jan Draus. Mówił, że już w 2007 r. było blisko do ustanowienia Akademii Wschodnioeuropejskiej. Do sejmu wpłynęły wtedy dwa projekty ustaw: jeden w sprawie powołania akademii w Gorzowie, drugi w Przemyślu. – Jednakże pod koniec sierpnia nastąpiła dekompozycja większości sejmowej. Premier Jarosław Kaczyński podał rząd do dymisji, rozpisane zostały nowe wybory parlamentarne. W konsekwencji te dwa projekty ustaw stały się nieaktualne. Później przez wiele lat w okresie rządów PO-PSL warunków do osiągnięcia akademii już nie było. PiS-owska uczelnia, jak pisano i mawiano, nie mogła już liczyć na rozwój. Wręcz przeciwnie. Całe szczęście, że mogliśmy kontynuować zapoczątkowane inwestycje, bowiem tych decyzji nie można już było anulować – opowiadał.

Reklama

Prof. Draus uznał, że nadszedł wreszcie czas zrealizować tę ideę. Dlatego przygotował projekt ustawy o powołaniu Akademii Wschodnioeuropejskiej, który wręczył podczas obchodów jubileuszowych M. Kuchcińskiemu. – Wierzę, że zostanie ona rychło urzeczywistniona. Przemyśl zasłużył na status akademii – podkreślił J. Draus. – Przyjmuję wyzwanie – powiedział, odbierając dokument, marszałek.

Aleksander Bobko urodził się w Przemyślu i tutaj spędził dzieciństwo, chwalił miasto za niezwykły klimat i... smak kremówek, który trudno znaleźć w innych miastach. – Gratuluję, że w mieście o takim potencjale i tradycji powstał ośrodek akademicki – powiedział.

Reklama

Życzył PWSW, aby potrafiła znaleźć swoje miejsce w obecnej strukturze szkolnictwa wyższego w Polsce. – Życzę, aby Przemyśl nie bał się niestandardowych, odważnych rozwiązań – powiedział.

Podczas uroczystości jubileuszowych została ogłoszona lista stypendystów Przemyskiego Programu Stypendialnego, ustanowionego decyzją przemyskiej rady miejskiej. W bieżącym roku akademickim otrzymają je: Adrian Gerula, Małgorzata Sorocka, Edyta Kurc i Paweł Dębicki. Reprezentują oni następujące kierunki: stosunki międzynarodowe, inżynieria środowiska, projektowanie graficzne i mechatronika.

Uroczystość uświetnił występ chóru Vox Iuventum pod batutą Piotra Szelążka.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama