Czy urzędnicy stosują dobre mechanizmy konstruowania przetargów na prace zlecane przez ratusz? Czy są one przejrzyste i dają możliwości udziału w nich wszystkim podmiotom? Przede wszystkim, czy miasto wybiera właściwych wykonawców? – to cały szereg kwestii poruszonych przez W. Czerwic na ostatniej sesji rady miasta.
Z pozoru błahe i techniczne zagadnienia konstruowania przetargów mają kapitalne znaczenie zarówno dla włodarzy miasta, jak i dla mieszkańców. Wizerunek tych pierwszych mocno może nadszarpnąć wlokący się czy wykonany nieodpowiednio remont. Z kolei nerwy tych drugich bywają wystawiane na próbę przez budowlańców i drogowców, a felerna droga, w której kilka miesięcy po długo oczekiwanym remoncie wypadają pierwsze dziury, niejednego doprowadzi do szewskiej pasji. Pytanie o to, jak wybiera się wykonawców robót publicznych, wydaje się zatem ze wszech miar zasadne[paywall].
Bardziej przekonywały wyjaśnienia dotyczące doświadczenia kierownika. – Żądamy, żeby ten kierownik miał doświadczenie praktyczne – tłumaczył zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, dodając, że to sam przedsiębiorca jest gwarantem jakości, bo gdyby jego pracownicy byliby partaczami, po prostu zweryfikowałby go rynek. Mocno natomiast wybrzmiała kwestia znaczenia ceny w konstrukcji oceny ofert. – Problemy z jakością występowały wtedy, gdy 100 procent oceny oferty stanowiła cena – wyjaśniał W. Pirożek. Wyliczał bowiem przypadki przetargów, w których podmioty proponowały ceny nierealne, więc w efekcie prace były albo wstrzymywane, albo wykonywane byle jak.
Dyskusja nie przyniosła konkretnych rozstrzygnięć. Rzuciła jednak światło na to, jak dysponowane są fundusze pochodzące od mieszkańców. Konkluzja jest taka, że miasto przed nieuczciwymi oferentami zapewne nie zawsze będzie się mogło obronić, zatem dyskusje takie jak ta zainicjowana przez Wandę Czerwiec są potrzebne, by mechanizmy wyboru wykonawców prac na rzecz miasta ciągle doskonalić.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Spokojnie, są przejrzyste i transparentne jak budowa dwóch SREBRNYCH wież PISoBOLSZEWII.Pozdrowienia od pierwszego dewelopera IV RP.
Pani A.. dziekujemy . to juz staje sie nudne.
Zatroskana kobieta. Ma parcie na media , a porusza g... tematy.
Najlepiej niczego nie widzieć, nie poruszać żadnych kwestii, podnosić rękę i brać dietę
A jak pani dyrektor robiła przetargi w szkole? Ktoś coś wie?
Spokojnie, są przejrzyste i transparentne jak budowa dwóch SREBRNYCH wież PISoBOLSZEWII.Pozdrowienia od pierwszego dewelopera IV RP.
Pani A.. dziekujemy . to juz staje sie nudne.
Zatroskana kobieta. Ma parcie na media , a porusza g... tematy.