Reklama

Ratownicy rozpoczęli protest [ZDJĘCIA]

26/05/2017 18:00

Od manifestacji przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie podkarpaccy ratownicy medyczni rozpoczęli akcję protestacyjną. – To dopiero początek, ale na pewno nie ucierpią pacjenci – zapowiadają.

Protest ma charakter ogólnopolski. Manifestacje odbyły się w środę, 24 maja, w różnych miastach kraju. Jak podają organizatorzy, w Rzeszowie wzięło w nim udział prawie 500 ratowników z całego Podkarpacia. Po przejściu ulicami Rzeszowa spod Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie delegaci złożyli na ręce wojewody pismo informujące o rozpoczęciu Ogólnopolskiego Protestu Ratowników Medycznych na Podkarpaciu.

– Obecnie przybrał on formę akcji informacyjnej, polegającej na[paywall] oflagowaniu, oplakatowaniu szpitali, stacji pogotowia i karetek. Ratownicy będą w pracy nosić koszulki oraz emblematy protestu, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trwającą akcję – mówi Marek Janowski, przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Medycznych na Podkarpaciu.

Reklama

Będą też rozdawane ulotki informujące o przyczynach protestu, jego planowanym przebiegu oraz postulatach, jakie zostały przedstawione stronie rządowej.

– Protest jest zaplanowany jako akcja eskalacyjna, a w przypadku braku reakcji ze strony rządu będą realizowane kolejne etapy protestu z ogólnopolską głodówką ratowników medycznych włącznie – zapowiada M. Janowski.

– W żadnym przypadku protest nie będzie mieć jednak wpływu na wykonywanie i dostępność świadczeń związanych z Państwowym Ratownictwem Medycznym. Nie ucierpią na tym pacjenci, a pracodawcy nie poniosą strat z tego tytułu – zapewnia.

Reklama

Czego żądają ratownicy?

Organizatorzy protestu wyjaśniają, że jest to reakcja wobec braku chęci Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia negocjacji w sprawie podwyżek. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie podało, że chce zwiększyć wynagrodzenia ratowników medycznych o 800 zł miesięcznie na tzw. etat przeliczeniowy, z czego: 400 zł zostanie przyznane od 1 lipca 2017 r., a kolejne 400 zł (do łącznej kwoty 800 zł) zostanie przyznane od 1 lipca 2018 r.

Według informacji związków zawodowych resort oświadczył, że jest to propozycja, która nie podlega negocjacjom. – Należy w tym miejscu wyjaśnić, że proponowane przez ministerstwo 400 złotych w rzeczywistości jest kwotą 230 złotych, bowiem sposób jej rozdziału obciąża pracownika kosztami pracodawcy, co skutkuje znacznym zmniejszeniem ilości pieniędzy, jakie pracownik otrzymuje na rękę – zaznacza M. Janowski.

Reklama

– Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych nie zgadza się z takim sposobem udzielania wzrostu wynagrodzeń i stoi na stanowisku, że informowanie opinii publicznej o 400 złotych podwyżki dla ratowników od lipca 2017 roku jest manipulacją medialną i kłamstwem – dodaje.


br
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mmmm - niezalogowany 2017-05-26 19:52:49

    I dobrze że protestują należy im  się godne wynagrodzenie za pracę jaką wykonują!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hesler - niezalogowany 2017-05-26 23:11:59

    Spokojnie znajdzie się i na nich epitet PISoBOLSZEWI.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    czesiek - niezalogowany 2017-05-27 21:46:41

    najwyższa pora ! wszyscy wspierają WAS w proteście , a wręcz strajku! TAK dalej w słuzbie zdrowia nie może być !wszystkim nalezy się godziwe wynagrodzenie ! Czy cały biały personel ma wyjeżdżać zagranicę ? Jak mądrze poprowadzicie akcję to przyłączy do WAS reszta  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama