W projekcie „Razem dla Niepodległej” chodziło m.in. o to, aby stworzyć alternatywę dla oficjalnych obchodów 11 listopada, by przemyślanie mogli usłyszeć pieśni patriotyczne w innym aniżeli tradycyjnym brzmieniu – rockowym, hip-hopowym. Stąd na scenie Centrum Kulturalnego zaprezentowały się zespoły Contra Mundum oraz Forteca, a także Tadek Firma Solo.
Na realizację przedsięwzięcia Centrum Kulturalne w Przemyślu pozyskało rządowe pieniądze z programu dotacyjnego „Niepodległa”. Interdyscyplinarny projekt ruszył w połowie października. Oferta organizatorów skierowana była do różnych odbiorców – dzieci, młodzieży, dorosłych, także seniorów.
Uczniów w wieku od 6 do 12 lat z terenu Przemyśla i powiatu zaproszono do[paywall] udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „Razem dla Niepodległej”. Prac o tematyce patriotycznej, nawiązujących do symboli narodowych itp., wykonanych rozmaitymi technikami, spłynęło do CK aż 168. Najlepsze zostały wyeksponowane w holu, po tym, jak w piątek, 10 listopada, jury wyłoniło zwycięzców. Konkursowi towarzyszyły dwie prelekcje historyczne, nawiązujące do walk o odzyskanie niepodległości na naszym terenie. Wygłosił je Leszek Włodek, zasłużony harcmistrz, historyk, uczestnik walk o odzyskanie niepodległości m.in. w szeregach Armii Krajowej.
Uczniowie z Przemyśla, Krzywczy, Małkowic, Sierakość mieli ponadto okazję zapoznać się z filmem Polskie symbole narodowe, wyprodukowanym w 2012 r. przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. 10 listopada dzieci i młodzież wysłuchały również koncertu piosenek patriotycznych w wykonaniu wokalistów z Centrum Piosenki Dziecięcej przy SP nr 15, Studia Piosenki „Aga” działającego przy Centrum Kulturalnym oraz wychowanków SP nr 14. Zwieńczeniem występów było wspólne wykonanie pieśni My Pierwsza Brygada. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do Klubu Piwnice na warsztaty tworzenia okolicznościowych kotylionów.
Równolegle otwarta została wystawa archiwaliów, stworzona wespół z Archiwum Państwowym i Przemyską Biblioteką Publiczną. Do współpracy zaproszono ponadto mieszkańców miasta i okolic, wystosowując obwieszczenie zachęcające do wypożyczenia rodzinnych pamiątek (wycinków z gazet, pocztówek, starych fotografii, afiszy), nawiązujących do wydarzeń roku 1918 oraz ukazujących, jak na przestrzeni lat, aż do teraźniejszości, celebrowano obchody odzyskania niepodległości. O udostępnienie prywatnych zbiorów poproszeni zostali również artyści plastycy, inspirujący się tematyką historyczną. Mieszkańcy chętnie udostępnili wszelakie pamiątki. Okazało się, że umiejętnie i skrzętnie przechowują świadectwa historii, stanowiące wspólne dziedzictwo narodowe. Archiwalia można oglądać w Galerii 12.
W niedzielę, 12 listopada, na scenie Centrum Kulturalnego zaprezentowali się polscy artyści, którzy w swoim repertuarze mają utwory patriotyczne – zespoły Contra Mundum, Forteca oraz Tadek Firma Solo. Organizatorom zależało na tym, aby stworzyć alternatywę dla oficjalnych obchodów, gdzie wykonuje się wspomniane pieśni w tradycyjny sposób. Chcieli pokazać (co się udało), że muzyka z pogranicza rocka i metalu czy też hip-hop mogą mieć wiele wspólnego z patriotyzmem, uznaniem dla tradycji, historii narodu polskiego, szacunkiem dla tych, którzy przelali krew za Ojczyznę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze