Reklama

Reaktywacja po 10 latach Polskiego Czerwonego Krzyża

23/10/2015 09:45

Funkcjonujący przez lata Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Przeworsku zakończył działalność wraz z odejściem pewnego pokolenia. Teraz, po dziesięciu latach przerwy, wraca z nowym zarządem i nowymi siłami.

Oddział Rejonowy PCK w Przeworsku zainaugurował swoją działalność 9 października br. Tego dnia odbyły się: akcja poboru krwi orazprzedstawienie nowego zarządu. Prezesem został Tomasz Huc, wiceprezesem Roland Florek, a sekretarzem Katarzyna Balawender. Funkcję skarbnika objął Sławomir Jaworski, zaś członkiem zarządu został Zbigniew Sas.  

– PCK w Przeworsku powstał z inicjatywy[paywall] 4 klubów: HDK PCK przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci, Sieteszy, Zarzeczu oraz Jaworniku Polskim. Wszystkie te kluby podjęły się utworzenia rejonu. Odbyło się w tej sprawie kilka spotkań, trwały rozmowy, między innymi z dyrektorem Podkarpackiego Oddziału Okręgowego Maciejem Maruszakiem, który nas prowadził przez całą drogę, aż do momentu utworzenia organizacji – wyjaśnia prezes Oddziału Rejonowego PCK HDK w Przeworsku Tomasz Huc. – Jestem ratownikiem medycznym, dlatego łatwiej jest mi zrozumieć ideę krwiodawstwa. Sam oddaję krew od kilkunastu lat. Swego czasu przygotowywałem zajęcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Byłem pełen podziwu dla tych ludzi, ponieważ oni bardzo się w to angażowali. Przez ostatni rok dało mi to dużo do myślenia i było pewnym bodźcem, aby w Przeworsku stworzyć ponownie oddział rejonowy. Wcześniejszy oddział funkcjonował do 2005 roku. Myślę, że zakończył swoją działalność, ponieważ wiek osób, które były z nim związane, nie pozwalał im nadal tak aktywnie angażować się w tę pracę – zaznaczył Tomasz Huc.
Celem osób, które na nowo powołały do życia oddział rejonowy, jest upowszechnienie idei krwiodawstwa, nauki pierwszej pomocy i humanitaryzmu. W okresie jesienno-zimowym PCK chce wejść do szkół średnich, gdzie już ma swoje kluby. Uczniowie są potencjalnymi krwiodawcami, ponieważ stają się wtedy pełnoletni.  

Mają cele, chcą je zrealizować

– Jesteśmy od tego, żeby pomagać. Jako oddział rejonowy chcemy być bardziej aktywni pod kątem zbiórki krwi. Chcielibyśmy się skupić również na szkoleniach udzielania pierwszej pomocy oraz pokazach ratownictwa medycznego i technicznego. Postaramy się też nieść ratunek ofiarom klęsk żywiołowych. U nas na szczęcie tego nie ma, ale nawet jeśli gdzieś w pobliżu takowe wystąpią, będziemy mogli pomóc. Da się zauważyć, że ludzie, którzy zetknęli się już z udzieleniem komuś pierwszej pomocy, zachęcają innych do tego, aby się jej uczyć – mówi prezes Tomasz Huc. 
Mimo tego że PCK w Przeworsku nie funkcjonował przez ostatnie lata, to i tak co dwa miesiące w budynku starostwa można było oddać krew. Tak będzie nadal. Prezesowi zależy, aby teraz informacje o tego typu akcjach były szerzej upowszechniane. Przeworski szpital zużywa ok. 400 litrów krwi oraz substancji krwiopochodnych na rok. Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przekazywanych jest 150 –200 litrów z terenu powiatu przeworskiego. Tego cennego daru może być zdecydowanie więcej, dlatego nowym władzom przeworskiego PCK zależy, aby informować społeczeństwo o możliwości oddania krwi.
W biurze zarządu przy ul. Lwowskiej 16 będzie można otrzymać pomoc lub wesprzeć organizację, a tym samym potrzebujących, poprzez ofiary pieniężne lub przekazanie potrzebnych rzeczy. Prezes zachęca ludzi dobrej woli do angażowania się w niesienie pomocy. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości