Przeworskie starostwo powiatowe podsumowało rekrutację do szkół średnich, dla których jest organem prowadzącym. Ogólnie nie jest źle. Przeworsk coraz skuteczniej walczy o utrzymanie uczniów w szkołach powiatu, choć przyznaje się do porażki w Sieniawie. Podczas spotkania nagrodami rzeczowymi uhonorowano uczniów, którzy do przeworskich szkół zgłosili się z najlepszymi wynikami w nauce.
Preferencje absolwentów podstawówek w powiecie przeworskim, jeśli chodzi o wybór szkół średnich, to dość skomplikowany temat. W pewnej mierze, ze względu na układ geograficzny i komunikacyjny, młodzież z okolic Przeworska podejmuje decyzje o kontynuowaniu nauki w szkołach poza powiatem: w Rzeszowie, Dynowie, Łańcucie i Jarosławiu. Przyciągniecie mieszkańców powiatu do szkół w Przeworsku jest zatem nie lada wyzwaniem[paywall].
– W tym roku dokonaliśmy dosyć istotnych zmian w kwestii promocji szkół średnich, zrobiliśmy analizę potrzeb, w każdej szkole było spotkanie z dyrekcją i uczniami, żeby dotrzeć z informacją o naszych placówkach, o naszych kierunkach – relacjonuje starosta Bogusław Urban. Te działania okazały się całkiem skuteczne. W zeszłym roku do naszych szkół trafiło 49 procent wszystkich uczniów, w tym roku jest to 56,8 procent. A więc o 7 procent poprawiliśmy nasz wynik. To nasz sukces – podkreśla B. Urban.
Jak sam określił, porażką tegorocznego naboru była rekrutacja w Sieniawie. – Sieniawa od zawsze jest problemem. Tam zawsze były wzloty i upadki. W tamtym roku przy podwójnym naborze przyjęliśmy do Sieniawy 52 uczniów, w tym roku zgłosiło się tylko 10, więc zaprzestaliśmy naboru – analizował starosta. To może trochę nasza porażka, ale to środowisko sieniawskie zdecydowało o wyborze szkół w Leżajsku, Łańcucie, Biłgoraju, w Jarosławiu i tylko częściowo w Przeworsku. Nie wiem, czy ta oferta była zbyt słaba, że ci uczniowie zrezygnowali z uczęszczania do tej szkoły, która będzie funkcjonować, ale już nie będzie prowadzić naboru – uzupełniał.
Ostatecznie do przeworskich szkół trafi w tym roku 372 uczniów. Większość z nich wybrała Zespół Szkół Zawodowych, gdzie największą popularnością cieszyły się profile kształcące na kierunku technik informatyk i technik programista. Do I LO trafi 141 uczniów podzielonych na 5 klas. Prawdziwym hitem tegorocznego naboru była klasa o profilu psychologiczno-pedagogicznym. Na kierunku tym udało się sformować dwa oddziały.
Spotkanie w sali narad starostwa stało się też okazją do wyróżnienia grupy najbardziej uzdolnionych uczniów, którzy wybrali zarządzane przez powiat szkoły. Nagrody w postaci laptopów, tabletów i przenośnych dysków odebrało 10 z nich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze