Reklama

Rekrutacja na piątkę z sieniawskim minusem

20/09/2020 09:29

Przeworskie starostwo powiatowe podsumowało rekrutację do szkół średnich, dla których jest organem prowadzącym. Ogólnie nie jest źle. Przeworsk coraz skuteczniej walczy o utrzymanie uczniów w szkołach powiatu, choć przyznaje się do porażki w Sieniawie. Podczas spotkania nagrodami rzeczowymi uhonorowano uczniów, którzy do przeworskich szkół zgłosili się z najlepszymi wynikami w nauce.

Preferencje absolwentów podstawówek w powiecie przeworskim, jeśli chodzi o wybór szkół średnich, to dość skomplikowany temat. W pewnej mierze, ze względu na układ geograficzny i komunikacyjny, młodzież z okolic Przeworska podejmuje decyzje o kontynuowaniu nauki w szkołach poza powiatem: w Rzeszowie, Dynowie, Łańcucie i Jarosławiu. Przyciągniecie mieszkańców powiatu do szkół w Przeworsku jest zatem nie lada wyzwaniem[paywall].

 

Lepsi o 7 procent

– W tym roku dokonaliśmy dosyć istotnych zmian w kwestii promocji szkół średnich, zrobiliśmy analizę potrzeb, w każdej szkole było spotkanie z dyrekcją i uczniami, żeby dotrzeć z informacją o naszych placówkach, o naszych kierunkach – relacjonuje starosta Bogusław Urban. Te działania okazały się całkiem skuteczne. W zeszłym roku do naszych szkół trafiło 49 procent wszystkich uczniów, w tym roku jest to 56,8 procent. A więc o 7 procent poprawiliśmy nasz wynik. To nasz sukces – podkreśla B. Urban.

Jak sam określił, porażką tegorocznego naboru była rekrutacja w Sieniawie. – Sieniawa od zawsze jest problemem. Tam zawsze były wzloty i upadki. W tamtym roku przy podwójnym naborze przyjęliśmy do Sieniawy 52 uczniów, w tym roku zgłosiło się tylko 10, więc zaprzestaliśmy naboru – analizował starosta. To może trochę nasza porażka, ale to środowisko sieniawskie zdecydowało o wyborze szkół w Leżajsku, Łańcucie, Biłgoraju, w Jarosławiu i tylko częściowo w Przeworsku. Nie wiem, czy ta oferta była zbyt słaba, że ci uczniowie zrezygnowali z uczęszczania do tej szkoły, która będzie funkcjonować, ale już nie będzie prowadzić naboru – uzupełniał.

Reklama

 

Nagrody dla najlepszych

Ostatecznie do przeworskich szkół trafi w tym roku 372 uczniów. Większość z nich wybrała Zespół Szkół Zawodowych, gdzie największą popularnością cieszyły się profile kształcące na kierunku technik informatyk i technik programista. Do I LO trafi 141 uczniów podzielonych na 5 klas. Prawdziwym hitem tegorocznego naboru była klasa o profilu psychologiczno-pedagogicznym. Na kierunku tym udało się sformować dwa oddziały.

Spotkanie w sali narad starostwa stało się też okazją do wyróżnienia grupy najbardziej uzdolnionych uczniów, którzy wybrali zarządzane przez powiat szkoły. Nagrody w postaci laptopów, tabletów i przenośnych dysków odebrało 10 z nich.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama