Sporo gmin na mapie Podkarpacia otrzymało dofinasowanie na realizację zadań w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi. Na liście beneficjentów znalazło się też miasto i gmina Dubiecko. Dzięki pozyskanym pieniądzom remiza OSP w Drohobyczce przeszła mały lifting. Nowy blask zyskały kuchnia i pomieszczenia pomocnicze na parterze, w których pojawią się szafy chłodnicze.
Głównym celem prac remontowych była poprawa wizerunku i funkcjonalności pomieszczeń remizy, służącej do integracji i aktywizacji mieszkańców Drohobyczki. Cały budynek nadzoruje tutejsze OSP.
Strażacy ochotnicy mają tu nie tylko zaplecze do przechowania sprzętu, ale też miejsce, w którym organizują[paywall] okolicznościowe spotkania, jak na przykład strażacki opłatek czy sylwester. Remiza jest też miejscem, które jest niezbędne do obsługi różnych spotkań, zebrań, festynów rodzinnych czy innych imprez integracyjnych.
Dlatego to właśnie mieszkańcy wsi wnieśli nieoceniony wkład w prace remontowe, które przeprowadzono w ramach projektu pod nazwą „Remont Remizy OSP w Drohobyczce etap I – remont kuchni i pomieszczeń pomocniczych na parterze wraz z wyposażeniem”.
Na jego realizację miasto i gmina Dubiecko otrzymały wsparcie w wysokości 12 tys. zł z samorządu województwa. 12 tys. 639,48 zł władze wysupłały z własnego budżetu. Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 24 tys. 639 zł.
Objęła ona m.in.: zakup i wymianę okna z drzwiami wejściowymi do kuchni, wymianę drzwi wewnętrznych w kuchni, gruntowny remont kuchni wraz z pomieszczeniami pomocniczymi na parterze (gipsowanie i malowanie ścian, sufitów, wykonanie wylewki i ułożenie płytek na podłodze oraz ścianie), wymianę instalacji elektrycznej z oświetleniem, doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i zakup wyposażenia do kuchni i zmywalni.
Pojawiły się w nich nowe stoły gastronomiczne, umywalki, okapy i szafa przelotowa. Prace udało się zrealizować przy wsparciu strażaków z: OSP Drohobyczka, OSP Dubiecko, OSP Kosztowa, Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Adama Szybiaka oraz Zakładu Transportowo-Handlowego Adama Galeja. Nieoceniony był także wkład samych mieszkańców Drohobyczki, którzy zjednoczyli się, by zrealizować wspólny cel.
– Zaangażowanie mieszkańców i partnerów było jednym z podstawowych założeń projektu. Chodziło w nim bowiem o integrację poprzez wspólne działanie zmierzające do osiągnięcia celu. Jedni pomagali przy wykonywanych pracach, na przykład przy malowaniu czy sprzątaniu, inni przekazywali farby, gips, klej do płytek. Albo robili i jedno, i drugie. To już nasz trzeci zrealizowany projekt tego typu. W Sielnicy wykonaliśmy remont świetlicy, także korzystając ze wsparcia z Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi, ponadto w tym roku udało się też oddać wyremontowaną świetlicę w Iskani, tyle że w tym wypadku posiłkowaliśmy się środkami unijnymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Remont remizy w Drohobyczce jako zadanie do realizacji w roku bieżącym, w ramach opracowanej „Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Drohobyczka”, wskazali sami mieszkańcy. To na razie pierwszy etap. Trudno powiedzieć, co zaproponują w kolejnym – mówi Beata Worotyłko, kierownik Referatu Organizacyjnego, Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta i Gminy Dubiecko.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze