Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu lada moment będą mogli korzystać z dobrodziejstw, jakie pojawiły się w głównym budynku placówki dzięki zrealizowanemu remontowi. Zostały dosłownie ostatnie szlify.
Jak poinformowało jarosławskie starostwo, prace remontowe, którymi objęto zabytkowy, starszy z budynków placówki praktycznie już zostały sfinalizowane. 15 lutego, przed ostatecznym odbiorem, wizytowali go starosta jarosławski Stanisław Kłopot oraz dyrektor SOSW Wojciech Głąb.
Tego samego dnia trwały też ostatnie przygotowania do[paywall] przeniesienia podopiecznych do nowo wyremontowanego budynku. W przedsięwzięciu tym pomagali m.in. uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu jarosławskiego, należący do Związku Strzeleckiego „Strzelec” 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego w Jarosławiu oraz wicestarosta Mariusz Trojak.
Kompleksowa przebudowa wystartowała jeszcze jesienią 2021 roku. Zakres przeprowadzonych prac był naprawdę spory. Starszy z budynków placówki, pełniący funkcję budynku głównego, przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, likwidując istniejące bariery architektoniczne.
Pojawiła się w nim winda do przewozu osób pomiędzy poziomami 0 – 2, co ułatwi funkcjonowanie w nim dzieciom z problemami ruchowymi. Dodatkowo w ramach prac wykonano nowe wejście do przedszkola, które będzie funkcjonować na parterze – od teraz wyposażone jest w podjazd dla niepełnosprawnych.
Oprócz tego prace objęły też wymianę stolarki okien i drzwi zewnętrznych. Pierwsze piętro pełnić będzie rolę internatu dla wychowanków. Jak czytamy w komunikacie starostwa „sale o dużej powierzchni zostały podzielone i zamienione na dwu- – trzyosobowe pokoje, co zapewni większy komfort i prywatność”.
Na II piętrze w 10 zaadaptowanych pomieszczeniach funkcjonować będą zaś nowe pracownie, w tym graficzna, stolarska czy tkacka. W ramach przebudowy powstały też: nowe łazienki, sala widowiskowa i nowoczesna instalacja przeciwpożarowa i wentylacyjna.
Co więcej udało się zachować wszystkie zabytkowe elementy obiektu.
Całość prac pochłonęła kwotę ponad 6 mln złotych, przy czym w kosztach partycypował powiat jarosławski, finansując połowę, a drugą część stanowiło dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Z pewnością była to jedna z największych inwestycji budowlanych powiatu jarosławskiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze