Dziś, 24 lutego, rok po agresji rosyjskiej na Ukrainę – z inicjatywy Caritas Archidiecezji Przemyskiej – na Dworcu Głównym w Przemyślu spotkały się władze wojewódzkie i lokalne, przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce oddział w Przemyślu, służby udzielające pomocy uchodźcom wojennym i duchowieństwo na czele z arcybiskupem obrządku greckokatolickiego Eugeniuszem Popowiczem i metropolitą przemyskim abpem Adamem Szalem.
W spotkaniu uczestniczyli, między innymi: wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce oddział w Przemyślu Igor Horków.
Oprócz słów podziękowań było kilka bardzo podniosłych i wzruszających chwil. W swoim przemówieniu prezydent we emocjonalnych słowach zapewnił, że nie po tak wspaniałym zachowaniu przemyślan wobec uchodźców z Ukrainy nikomu nie pozwoli obrażać mieszkańców nadsańskiego grodu.
Natomiast ukraińskie dzieci zarówno na co dzień mieszkające w Przemyślu, ale także te, które wraz z matkami uciekły przed wojną, wykonały wzruszającą wiązankę poetycko muzyczną.
Bardzo owcnym akordem wieńczącym konferencje na dworcu była modlitwa o pokój i błogosławieństwo zebranych.
Ewa Leniart bardzo szczegółowo podziękowała wszystkim wolontariuszom i służbom za pomoc uchodźcom, w szczególności zaś dyrektorowi Caritas Archidiecezji Przemyskiej księdzu Arturowi Jańcowi, który od początku wojny koordynował prace Caritas i władz państwowych w naszym regionie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze