Reklama

Romańska rotunda będzie dostępna dla zwiedzających

29/05/2018 17:48

Możliwe, że jeszcze pod koniec tego roku mieszkańcy i turyści zobaczą wnętrze datowanej na XII wiek rotundy w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. To jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków w nadsańskim mieście.

Prowadzone pod ścisłym nadzorem archeologicznym prace mają na celu odgruzowanie oraz odsłonięcie dodatkowych (w stosunku do stanu istniejącego) części murowanych i reliktów rotundy, umożliwiających ekspozycję całego obrysu zewnętrznych ścian. Ponadto konieczne jest wykonanie[paywall] stropów podpierających obecną posadzkę prezbiterium archikatedry wraz z jej podbudową. Dodatkowo w trakcie trwających robót budowlano-konserwatorskich zaplanowano wzmocnienie i zespolenie istniejących fragmentów sklepień ścian kamiennych i ceglanych krypt, przeznaczonych do pozostawienia poza obrysem ścian rotundy, a także

wykonanie podbicia fundamentów, izolacji poziomej i pionowej przeciwwodnej, instalacji grzewczej i wentylacji. Wreszcie niezbędna stanie się instalacja elektryczna umożliwiająca oświetlenie reliktów, podesty techniczne, oznaczenia i plansze informacyjne dla zwiedzających.

Według źródeł historycznych, gotyckie prezbiterium katedry zostało wzniesione na jeszcze starszej świątyni, z której zachowała się romańska rotunda z jedną absydą. Powstała z wapiennych kamiennych ciosów o grubości od 2,5 do prawie 3 metrów. Kiedy wykonywane tam prace dobiegną końca wejście do rotundy będzie możliwe wprost z udostępnionych do zwiedzania przez kilkoma laty krypt biskupów przemyskich. Obecnie z uwagi na wykonywane prace ich fragment jest niedostępny dla odwiedzających to historyczne miejsce. Oprócz robót w podziemiach wysiłki ekipy specjalistów z rzeszowskiej firmy Akro skupiają się na renowacji i odnowieniu elewacji i zewnętrznych elementów wykończenia świątyni.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-05-30 07:15:06

    Jak dobrze pokopią w katedrze to dokopią się do czasów rzymskich i okaże się,ze to była pierwsza świątynia chrześcijańska w świecie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    uytr - niezalogowany 2018-05-30 09:46:11

    A jak się dokopią do czasów Anunaki to co się okaże ha ah ah ahhahahahahahhah

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2018-06-03 17:22:15

    Chyba jednak nikogo to nie obchodzi...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości