Możliwe, że jeszcze pod koniec tego roku mieszkańcy i turyści zobaczą wnętrze datowanej na XII wiek rotundy w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu. To jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków w nadsańskim mieście.
Prowadzone pod ścisłym nadzorem archeologicznym prace mają na celu odgruzowanie oraz odsłonięcie dodatkowych (w stosunku do stanu istniejącego) części murowanych i reliktów rotundy, umożliwiających ekspozycję całego obrysu zewnętrznych ścian. Ponadto konieczne jest wykonanie[paywall] stropów podpierających obecną posadzkę prezbiterium archikatedry wraz z jej podbudową. Dodatkowo w trakcie trwających robót budowlano-konserwatorskich zaplanowano wzmocnienie i zespolenie istniejących fragmentów sklepień ścian kamiennych i ceglanych krypt, przeznaczonych do pozostawienia poza obrysem ścian rotundy, a także
wykonanie podbicia fundamentów, izolacji poziomej i pionowej przeciwwodnej, instalacji grzewczej i wentylacji. Wreszcie niezbędna stanie się instalacja elektryczna umożliwiająca oświetlenie reliktów, podesty techniczne, oznaczenia i plansze informacyjne dla zwiedzających.
Według źródeł historycznych, gotyckie prezbiterium katedry zostało wzniesione na jeszcze starszej świątyni, z której zachowała się romańska rotunda z jedną absydą. Powstała z wapiennych kamiennych ciosów o grubości od 2,5 do prawie 3 metrów. Kiedy wykonywane tam prace dobiegną końca wejście do rotundy będzie możliwe wprost z udostępnionych do zwiedzania przez kilkoma laty krypt biskupów przemyskich. Obecnie z uwagi na wykonywane prace ich fragment jest niedostępny dla odwiedzających to historyczne miejsce. Oprócz robót w podziemiach wysiłki ekipy specjalistów z rzeszowskiej firmy Akro skupiają się na renowacji i odnowieniu elewacji i zewnętrznych elementów wykończenia świątyni.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak dobrze pokopią w katedrze to dokopią się do czasów rzymskich i okaże się,ze to była pierwsza świątynia chrześcijańska w świecie.
A jak się dokopią do czasów Anunaki to co się okaże ha ah ah ahhahahahahahhah
Jak dobrze pokopią w katedrze to dokopią się do czasów rzymskich i okaże się,ze to była pierwsza świątynia chrześcijańska w świecie.
A jak się dokopią do czasów Anunaki to co się okaże ha ah ah ahhahahahahahhah
Chyba jednak nikogo to nie obchodzi...