Reklama

Rondo w kształcie biszkopta

09/06/2017 17:00

Wydłużone rondo zamiast klasycznego skrzyżowania ul. Sikorskiego i 3 Maja oraz Grunwaldzkiej z Lubelską. Kładka z ul. Grodzkiej na ul. Grunwaldzką oraz poszerzona ul. Piekarska. To założenia zmian w organizacji ruchu w centrum Jarosławia. Rondo w kształcie wydłużonej elipsy, swoim wyglądem kojarzące się z charakterystycznym dla miasta biszkoptem, obejmie teren od siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury do Bramy Krakowskiej.

Zmiany przygotowała firma CD LOCUM budująca galerię przy ul. Piekarskiej. Mają one usprawnić ruch w sąsiedztwie „Starej Ujeżdżalni”, bo tak najprawdopodobniej będzie się nazywała galeria z parkingiem na 850 samochodów. 



Będzie lepiej

– Przez przejście dla pieszych na ulicy Lubelskiej trudno przejechać, ale całe skrzyżowanie po likwidacji świateł pokonuje się lepiej. Jeśli powstanie rondo, będzie[paywall] jeszcze lepiej. Myślę, że pojawi się rozwiązanie dla pieszych. O kładce słyszałem. Uważam, że to dobry pomysł. Samą budowę trzeba przecierpieć. Tak samo było z budową obwodnicy. To tak jak z remontem mieszkania. W trakcie bałagan i rozgardiasz, ale potem fajnie i przyjemnie. Warto przecierpieć pół roku, rok. W tej chwili ulica Słowackiego jest zakorkowana, Poniatowskiego też. Gdy skończą remonty wiaduktów, korek się rozładuje – uważa pan Andrzej, jarosławski taksówkarz. Większość podchodzi do planowanych zmian pozytywnie. Liczą, że polepszą przejazd przez centrum. A do kłopotów wynikających z budowy ludzie już się przyzwyczaili. Były przy budowie obwodnicy, potem autostrady i drogi granicznej. Są przy remontach wiaduktów. Będą przy modernizacji ul. Pawłosiowskiej i budowie łącznika z A4.


fot.Roman Kijanka
– Rondo w miejscu dwóch klasycznych skrzyżowań poprawi przejazd przez centrum Jarosławia – uważa pan Andrzej, jarosławski taksówkarz.

Reklama

Zmiana organizacji

Projektowane zmiany przedstawili władzom miasta pełnomocnik prezesa CD LOCUM Daniel Widz oraz projektant Marek Gachowski. Dotyczą one zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Jarosławiu pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Sikorskiego, Słowackiego i Piekarską. – Wykonawca planuje przebudowę skrzyżowania łączącego ulice Sikorskiego z Grunwaldzką, Lubelską i 3 Maja. W tym miejscu ma powstać duże rondo w kształcie elipsy. Wyremontowana od podstaw oraz poszerzona zostanie ulica Piekarska, na której po stronie zakładu Mondelez będą mogły parkować tiry. Sama galeria będzie oferowała klientom aż 850 miejsc parkingowych. Ciekawostką jest zaplanowana przez inwestora kładka, która ma służyć pieszym do bezpiecznego przejścia z ulicy Grodzkiej na Grunwaldzką i w kierunku nowej galerii. Wszystkie rozwiązania wprowadzone zostaną w uzgodnieniu z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – wyjaśnia Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia. – Korekta planu ma dotyczyć także zagospodarowania terenu zielenią. Dotychczas główne nasadzenia miały być wykonane na dachu obiektu. Firma CD LOCUM proponuje, by więcej zieleni pojawiło się wokół galerii, co przyniesie mieszkańcom dużo więcej korzyści – dodaje.

Wysokość powstającej galerii  nie przekroczy 16 metrów. Budynek ma być wkomponowany w otoczenie. Elewacją ma nawiązywać do położonego nieopodal historycznego Gmachu „Sokoła”, siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury. Zgodnie z decyzją Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków elewacja odtworzonej ściany Małej Ujeżdżalni, wkomponowanej w fasadę obiektu widoczną od ul. Piekarskiej, ma zostać zgodnie z pierwowzorem otynkowana.

Reklama

Według inwestorów galeria nie zagrozi miejscowym przedsiębiorcom. Sprowadzi natomiast do miasta większą liczbę klientów i spowoduje odczuwalne zwiększenie ruchu pieszych w obrębie Rynku. Przedstawiciele CD LOCUM podali jako przykład powstanie galerii w Rybniku. Tam, jak zapewniali, ożył senny Rynek, a okoliczne punkty gastronomiczne i usługowe zanotowały wzrost obrotów.

Jarosław ożywienia potrzebuje. Zobaczymy, czy powstająca galeria je przyniesie.
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jamcion - niezalogowany 2017-06-10 19:56:19

    druga podpaska w jarosławiu a nie jakiś biszkopt

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    rondo - niezalogowany 2017-06-10 22:58:04

    Najpierw nauczcie ludzi jeździć po tych rondach, bo jeszcze większe korki będą 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama