Znane są już propozycje obiektów, które niebawem otrzymają tytuł „Zabytek Zadbany”. Tytuł przyznawany jest w ogólnopolskim konkursie, którego organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków.
Obiekty zostały wytypowane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków bądź zgłoszone przez ich właścicieli albo zarządców. Wnioski wpływały do końca stycznia br., a wyniki ogłoszone zostaną w kwietniu br., podczas Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków[paywall].
Wśród zgłoszonych kandydatur jest pięć z naszego regionu. To: XII-wieczna rotunda pw. św. Mikołaja, mieszcząca się w podziemiach przemyskiej archikatedry, znakomicie odrestaurowany dom mieszkalny zlokalizowany w bolestraszyckim Arboretum, a przeniesiony tam z Kalwarii Pacławskiej, wspaniale zrewitalizowany kościół parafialny w Kańczudze, zrewaloryzowane pozostałości obronnego zamku Sapiehów (zniszczonego podczas II wojny światowej) w Oleszycach, gdzie odsłonięto m.in. zachowane piwnice i bastiony ziemne oraz uratowana drewniana dzwonnica, jako jedyna pozostałość po zespole cerkiewnym w miejscowości Krzywe w gminie Horyniec-Zdrój.
Warto dodać, że w ubiegłorocznej edycji konkursu – jako jedyny obiekt z Podkarpacia – nagrodzona została Zagroda-Muzeum Wsi Markowa, a Towarzystwo Przyjaciół Markowej otrzymało dyplom laureata za wzorowo wykonane prace konserwatorskie, które pozwoliły na zachowanie i utrwalenie wiejskiego krajobrazu kulturowego ważnego dla lokalnej tradycji i tożsamości.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze