Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. K. Morawskiego w Przemyślu chcą przekonać młodych ludzi, że nie warto godzinami przesiadywać w sieci, a wolny czas wykorzystać na aktywność fizyczną. Realizując projekt Find4Mind, odwiedzają szkoły, zachęcając do porzucenia telefonów i regularnej, przyjemnej dawki wysiłku, która ma nieoceniony wpływ na zdrowie psychiczne.
Grupa uczennic przemyskiej „Morawy” chce przekonać nastolatków z lokalnych szkół w Przemyślu, Żurawicy i Ujkowicach do codziennej, prostej porcji ruchu, która jest gwarancją uwolnienia endorfin i oczyszczenia głowy od problemów. Nad projektem Find4Mind, w który zaangażowane są Alicja Karpińska, Aleksandra Wasiewicz, Jagoda Pasterz, Klara Ostrowska, Jagoda Jaworska, Ola Sawicka, Martyna Kozakiewicz i Milena Łukasiewicz, czuwa szkolny opiekun Rafał Paśko. Realizując go, dziewczyny prowadzą działania ukierunkowane na swoich rówieśników, uczestnicząc jednocześnie w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, która jest dla młodych ludzi platformą pozwalającą na realizację ważnego społecznie projektu.
Miejscami, które odwiedza damski team z „Morawy”, są szkoły. To w nich dziewczęta organizują pogadanki i spotkania z młodymi ludźmi, którym próbują uzmysłowić, że ruch daje ważny balans w życiu i że niekoniecznie musi oznaczać regularne wizyty na siłowni i wyciskanie siódmych potów.
– Nie wszyscy mamy duszę sportowca, dlatego poprzez nasz projekt chcemy inspirować do zatroszczenia się o siebie w prosty, przyjemny sposób, poprzez codzienną, małą dawkę aktywności, a tą jest na przykład 10 – 20 minut spaceru, jazda na rowerze, bieganie, pilates czy joga. Wysiłek, nawet niewielki, ale regularny, może być przyjemny. Do tego ma nieoceniony wpływ na nasz dobrostan psychiczny. Poprawia humor, pomaga się skupić i rozładować napięcie, daje chwilę przerwy dla przeciążonej głowy, zmniejsza stres i dodaje energii – wyliczają Alicja Karpińska i Aleksandra Wasiewicz w imieniu reszty koleżanek.
– Spotykamy się głównie z uczniami szkół podstawowych, odwiedziłyśmy ich już około dziesięciu. W nich przeprowadzałyśmy także ankiety, w których pytałyśmy między innymi o to, ile czasu w tygodniu młodzież poświęca na aktywność fizyczną i czy w ogóle ją podejmuje. Swoim projektem chcemy wnieść coś istotnego do życia uczniów, uzmysłowić im, dlaczego porzucenie telefonu na rzecz spaceru czy roweru jest tak ważne i jakie korzyści niesie za sobą taka zmiana – mówią.
Czy w dobie potężnej konkurencji w postaci internetu wierzą w sukces przedsięwzięcia i realną zmianę w myśleniu młodych o aktywności fizycznej?
– Liczymy, że nasze działania mają sens. Mamy informację zwrotną od nauczycieli, że przekaz płynący do młodych ludzi od rówieśników dociera do nich o wiele bardziej niż ten kierowany przez dorosłych, a więc rodziców czy wychowawców. Sporo kwestii omawiamy na przykładach z własnego życia, by ten nasz przekaz wzmocnić i by lepiej do nich dotrzeć. Wiele treści, z jakimi docieramy do uczniów, dotyczy też mediów społecznościowych, które w dzisiejszych...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 33% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze