Reklama

Ruszają prace przy nowym SOR

15/12/2018 20:00

Zapowiadana od dawna, warta ponad 8,6 mln zł inwestycja w jarosławskim szpitalu wystartowała. W czwartek podpisano umowę, a w dzień później strony deklarowały rozpoczęcie prac. Przebudowany SOR ma zostać oddany w połowie przyszłego roku, choć niewykluczone, że prace uda się zakończyć wcześniej.

 

To kolejna duża inwestycja w jarosławskim COM. Po budowie zupełnie nowego skrzydła z lądowiskiem i przeniesieniu do niego trzech szpitalnych oddziałów to następny krok wprowadzający szpital w XXI wiek. Zaadaptowanie najstarszego ze skrzydeł jarosławskiego COM na nowoczesny oddział ratunkowy zapowiadano już od jakiegoś czasu, mówiło się nawet, że zostanie on oddany wiosną przyszłego roku. Wykonawcę wyłoniono dopiero w drugim przetargu, a umowę dyrektor Stanisław Krasny parafował 6 grudnia[paywall] . Prace mają potrwać 6 miesięcy. – Wykonawca będzie się starał, by ten termin skrócić o miesiąc – tryskał optymizmem dyrektor. Na razie wiadomo, że SOR ma być zakontraktowany od czerwca, a niezależnie od prac remontowych władze szpitala przygotowują personel i sprzęt niezbędny do jego zorganizowania. Przybudowany SOR ma spełniać wszystkie współczesne kryteria, pytany o to, jak będzie on wyglądał, dyrektor Krasny mówił: – Będą w nim dwustanowiskowe: sala resuscytacyjna i sala intensywnej terapii, będzie sześciołóżkowa sala obserwacyjna i oczywiście gabinety diagnostyczne i gabinety zabiegowe plus otoczenie, które wymagane jest przez rozporządzenie ministra zdrowia.

Będą utrudnienia

Szpital przez następne kilka miesięcy będzie funkcjonował nieco inaczej. – Największym utrudnieniem będzie brak miejsca. Izba przyjęć, która funkcjonowała w dwóch lokalizacjach, na okres budowy będzie działać w jednej, więc przestrzeni dla pacjentów będzie mniej – informuje dyrektor. Mniej będzie też przestrzeni parkingowej. Na razie pewnym jest, że zmieni się organizacja ruchu na trenie szpitala. Przede wszystkim pod skrzydło mieszczące część izby przyjęć i poradnie specjalistyczne będą teraz podjeżdżać karetki. Wyłączony z ruchu będzie także podjazd do starego budynku, po to, by zapewnić sprawną komunikację wykonawcy. Jak wyjaśniał dyrektor, zwłaszcza w pierwszym etapie prac, kiedy prowadzone będzie skuwanie płytek czy wyburzanie ścian, będzie to sprawa bardzo istotna. Niewykluczone też, że zamknięty w całości lub częściowo zostanie obszar parkingowy wzdłuż ulicy 3 Maja. O tym, czy potrzebna im będzie ta przestrzeń, zadecydują przedstawiciele wykonawcy w pierwszych dniach realizacji inwestycji.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama