Reklama

Ruszył proces „pogłębiania” ulicy 22 Stycznia w Przemyślu

Zgodnie z zapowiedziami i przewidywaniami, o czym jako pierwsi niejednokrotnie informowaliśmy, PKP PLK SA rozpoczęło ostatni etap prac przy budowie nowego mostu kolejowego na Sanie, czyli zagospodarowanie terenów wokół i pod przeprawą. Ostatnim jest „pogłębienie” przejazdu w ciągu ulicy Wybrzeże JP II i 22 Stycznia.

Jak wiadomo, prace przy „pogłębieniu” (równaniu do mostowej skrajni) przejazdu pod mostem w ciągu Wybrzeża JP II i ulicy 22 Stycznia są wykonywane przy pełnej akceptacji władz miasta. Generalnie rzec można, iż to inwestycja miejska prowadzona przez kolej. Ot, taki mały „deal”, który także już kilka razy wyjaśnialiśmy na naszych łamach.

Trzy tygodnie temu zapytaliśmy w zespole prasowym PKP Polskich Linii Kolejowych SA, kiedy się rozpocznie ten etap i ile potrwa?

– Rozpoczęcie robót po drugiej stronie mostu planowane jest po zakończeniu zasadniczych prac przy przeprawie. Przede wszystkim zakończenia pracy dźwigu, przenoszącego fragmenty konstrukcji nad placem budowy.

Reklama

W sprzyjających warunkach atmosferycznych prace budowlane powinny się rozpocząć w drugiej połowie listopada i zakończyć jeszcze w tym roku. Zakres prac na ulicy 22 Stycznia jest mniejszy niż wzdłuż ulicy Sportowej. Docelowe tak zwane światło pionowe w tym przypadku wyniesie 3,5 metra

– wyjaśnił wówczas Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK SA.

Dźwig zakończył prace, nowy most poddany został już tzw. próbom obciążeniowym, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby rozpocząć finalny etap prac. I tak się stało...

Reklama

Wpis z urzędu...

Niestety, nigdzie nie można się dowiedzieć, jak będzie wyglądać efekt końcowy. To[paywall] tajemnica, choć do końca nie wiadomo dlaczego. 31 października br. Stowarzyszenie „MOST” skierowało do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot pismo z prośbą o wpis z tzw. urzędu fragmentu ulicy 22 Stycznia, będącego najbliższym otoczeniem Zespołu Klasztornego Sióstr Benedyktynek od strony Sanu, do rejestru zabytków.

Pod dokumentem podpisał się Tomasz Sawka, jeden z inicjatorów i założycieli stowarzyszenia. W piśmie możemy przeczytać m.in.

Reklama

„(...) Teren ten jest położony w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, w strefie A, mimo to dokonana została wycinka 7 drzew, na którą nie zostało wydane pozwolenie przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przebudowa ulic wzdłuż Wybrzeża JP II i 22 Stycznia jest inwestycją miejską, prowadzoną przez Urząd Miejski w Przemyślu i nie jest inwestycją PKP, zatem stosuje się przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (...)”.

Z pisma można się dowiedzieć, że owy zespół klasztorny stanowi część Pomnika Historii – zabytku objętego szczególną formą opieki konserwatorskiej, więc wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych ulicy 22 Stycznia (jako naturalnej ochrony najbliższego otoczenia zabytku będącego Pomnikiem Historii) jest jak najbardziej uzasadnione. Te działania z pewnością mają na celu wstrzymanie lub przedłużenie w czasie inwestycji, która... już się zaczęła...

Reklama

„(...) Tylko wpis indywidualny ulicy 22 Stycznia do rejestru zabytków nieruchomych uchroni najbliższe otoczenie zabytków stanowiących Pomnik Historii po obu stronach Sanu (...)”

– padło w konkluzji.

Konserwator zabytków nic nie wie...

– To teren chroniony wpisem do rejestru zabytków, więc dodatkowy wpis indywidualny nie do końca jest zasadny. Wszystko, co jest lub będzie na tym terenie robione, musi zostać uzgodnione w formie decyzji administracyjnej. W ramach dokumentacji projektowej, którą uzgodniliśmy z PKP PLK S.A., była mowa tylko o powiększeniu światła pionowego między skrajnią mostu i ulicą o 80 centymetrów. Nie było mowy o żadnym większym, dłuższym podkopie

Reklama

– powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

– Gdyby do czegoś więcej doszło, będziemy interweniować, bo będzie to niezgodne z wydanym pozwoleniem. Ale nie sądzę, aby tak poważny inwestor jak PKP, z którym mamy naprawdę dobre kontakty, zdecydował się na takie błędy. Dodam jednak, że do tej pory nie otrzymaliśmy z miasta, jako potencjalnego inwestora, jakiejkolwiek informacji.

Nie wiem nic także na temat przebudowy całego ciągu, czyli Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II i 22 Stycznia, choć miasto zaprezentowało już jakąś koncepcję – podsumowała wizualizacje. Skierowaliśmy więc pismo do prezydenta miasta o wyjaśnienia, co zamierza w tym rejonie zrobić. To z kolei pokłosie pisma otrzymanego przeze mnie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, także z prośbą o wyjaśnienia

Reklama

– podsumowała B. Kot.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama