Reklama

Są plany remontu Bramy Krakowskiej

26/08/2015 16:15

Zarówno wśród mieszkańców Jarosławia, jak i osób, które odwiedzają miasto, pojawiają się głosy sugerujące pilną potrzebę remontu Bramy Krakowskiej. Jak się okazało, władze miasta również zwróciły na to uwagę.

– Brama Krakowska to wizytówka Jarosławia i ktoś powinien się zainteresować jej odnowieniem. Sam się tutaj wychowałem, odwiedzam bardzo często rodzinę. Muszę przyznać, że dochodziły mnie słuchy o planowanym remoncie, ale jak na razie nic się nie dzieje. A stan techniczny tego zabytku woła o pomstę do nieba. Przecież Jarosław[paywall] odwiedza dużo przejezdnych, zwłaszcza w wakacje. Taka wizytówka na pewno nie działa na korzyść miasta – zauważa Janusz Wilk.

Plany już są

– Zabiegamy o pozyskanie z różnych źródeł funduszy , które pozwoliłyby na realizację istniejącego projektu remontu Bramy Krakowskiej. Jednym z nich jest Miejski Obszar Funkcjonalny Jarosław – Przeworsk. Wymagana jest jednak aktualizacja Lokalnego Planu Rewitalizacji Jarosławia z uwzględnieniem Starego Miasta. Trwają już prace w tej sprawie. Rozpoczęcie remontu uzależnione jest od uzyskania dofinansowania na ten cel. Jest przygotowywany wniosek do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o udzielenie finansowego wsparcia – mówi Małgorzata Młynarska z Kancelarii Burmistrza Miasta Jarosławia.

Reklama

Kilka faktów

Brama Krakowska, a ściślej mówiąc fragment murów obronnych z relikwiami Bramy Krakowskiej, zbudowana została w I połowie XVI wieku jako jedna z trzech bram, wchodzących w skład dawnych obwarowań miejskich. Stanowiła wjazd do miasta od strony zachodniej. Pierwszą kondygnację renesansowej budowli, ozdobionej attyką, tworzyła kazamata ze strzelnicami, poterną (podziemne przejście używane w celach obronnych) i zapadnią mostu zwodzonego. Poniżej przebiegały chodniki kontrminowe. Górne kondygnacje bramy rozebrane zostały w XVIII w. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wstyd - niezalogowany 2015-08-27 13:45:02

    To jest totalna porażka władz miasta - totalny chaos architektoniczny, nieumiejętność pozyskiwania środków unijnych...Prawdopodobnie władze nie są władne, żeby uratować architekturę miasta i przyciągnąć turystów (kto pozwolił na obrzydliwy świetlik na rynku?)śmiech na sali - bieda i buractwo niestety...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama