Reklama

Sąd Rejonowy odzyskał status sprzed reformy Gowina

01/07/2015 09:00

1 lipca br. sąd w Lubaczowie odzyska status rejonowego. Przez ostatnie 2,5 roku był wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Jarosławiu.

1 stycznia 2013 roku 79 najmniejszych sądów rejonowych, czyli takich w których pracuje do 9 sędziów włącznie [paywall], zostało przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów rejonowych. Celem zmian reformy firmowanej przez Jarosławia Gowina, ówczesnego ministra sprawiedliwości, było bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału sędziów, usprawnienie organizacji ich pracy, równomierne obciążenie ich obowiązkami. Zmieniły się pieczęcie i tablice na budynkach sądów, ale w tym samym miejscu, z tymi samymi sędziami i urzędnikami sądy nadal funkcjonowały.

– (...) choć skutkiem reformy będzie pewne ograniczenie wydatków w związku z likwidacją stanowisk funkcyjnych w reorganizowanych sądach, to jednak należy wyraźnie zaznaczyć, że celem reformy nigdy nie było szukanie oszczędności kosztem lokalnych społeczności – przekonywali urzędnicy resortu sprawiedliwości. – Polska jest na drugim miejscu w Europie jeśli chodzi o wydatki na sądownictwo (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców), a także na drugim pod względem liczby sędziów. Niestety pod względem czasu trwania spraw znajdujemy się na miejscu przedostatnim. Jedną z przyczyn jest nadmierne zbiurokratyzowanie i rozdrobnienie sądownictwa w Polsce. Konsolidacja najmniejszych sądów to jeden z wielu kroków, które trzeba zrobić, aby usprawnić pracę polskich sądów – argumentowali uzasadniając cięcia.

Reklama

Walkę o przywrócenie sądów toczyli politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego, samorządowcy, a także środowisko sędziowskie. Ich wysiłki przyniosły rezultaty. W ub. roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał obywatelską ustawę przywracającą stan sprzed reformy Gowina. Dzięki niej 1 stycznia br. do swojej dawnej rangi wrócił, m.in. Sąd Rejonowy w Przeworsku, zaś 1 lipca br. odzyskał ją również Sąd Rejonowy w Lubaczowie. Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości zachowuje prawo do tworzenia i znoszenia sądów, ale nie dowolnie, lecz według precyzyjnych kryteriów. Sąd może być powołany dla co najmniej 50 tys. mieszkańców rejonu, z którego rocznie wpływa co najmniej 50 tys. spraw.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości