Reklama

Samir Azizow brązowym medalistą mistrzostw świata!


17 złotych, 18 srebrnych i 34 brązowe medale wywalczyła reprezentacja Polski podczas Wagowych Mistrzostw Świata World Kyokushin Budokai oraz Pucharu Świata U-12, które odbyły się 29 listopada br. w hali widowiskowo-sportowej w Grodzisku Mazowieckim. W reprezentacji Polski wystąpiło 9 przedstawicieli z klubów z naszego regionu. Zdobywcą jednego z brązowych krążków był zawodnik Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin 13-letni Samir Azizow. Gratulujemy!


Głównym organizatorem imprezy był Leżajski Klub Karate Kyokushinkai oraz World Kyokushin Budokai Poland (WKB). Po raz pierwszy w historii Polska była gospodarzem tak prestiżowego turnieju. Gościem honorowym był prezydent WKB Kancho Pedro Roiz z Hiszpanii. W mistrzostwach wystartowało 1 tys. 345 zawodniczek i zawodników z 202 klubów, w 36 reprezentacjach narodowych, stowarzyszonych w 21 federacjach karate kontaktowego, które działają w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.

Rywalizacja odbyła się w formule Pucharu Świata U-12 (kumite oraz kata), w którym wystąpiły dzieci w kilku kategoriach wiekowych, wagowych, chłopcy i dziewczęta (6 – 7 lat, 8 – 9 lat oraz 10 – 11 lat), a w ramach mistrzostw świata (kumite i kata) kobiety i mężczyźni w kilku kategoriach wagowych (powyżej 18 lat, powyżej 45 lat, juniorzy 12 – 13 lat, 14 – 15 lat, 16 – 17 lat). Współzawodnictwo tak licznej grupy sportowców odbywało się równolegle na 12 tatami.

Reklama

Znakomicie zaprezentowała się reprezentacja Polski, która zdobyła łącznie 69 medali: 17 złotych, 18 srebrnych i 34 brązowe. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 2. miejsce, ustępując Ukrainie, której reprezentanci zgromadzili 88 medali, w tym 27 złotych. Trzecie miejsce zajęła Rumunia z dorobkiem 19 medali, w tym 5 złotych.

Znakomity występ podopiecznych braci Makarów

Irena Skyba i Samir Azizow, podopieczni Ryszarda i Jerzego Makarów, to obecnie najlepsi młodzi zawodnicy Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin. Oboje od dłuższego czasu regularnie utrzymują się w ścisłej czołówce zawodników kumite w swoich kategoriach wiekowych. Wysoką klasę pokazali w Grodzisku Mazowieckim, debiutując w tak prestiżowych zawodach.

Reklama

11-letnia I. Skyba walczyła w Pucharze Świata U-12 (w mocno obsadzonej kategorii 10-11 lat, -35 kg, w której wystąpiło 29 zawodniczek), zaś 13-letni S. Azizow rywalizował w Mistrzostwach Świata WKB (w kategorii juniorów 12 – 13 lat, powyżej 60 kg; na starcie: 19 zawodników). Spośród dziewięciorga startujących karateków z naszego regionu, to właśnie Samir, jako jedyny stanął na podium mistrzostw z medalem na piersi. 

Pierwsza walka Samira to tzw. wolny los, który otrzymał od organizatorów za dotychczasowe osiągnięcia. Drugą walkę stoczył z reprezentantem Ukrainy, którego pokonał przed czasem, zaliczając dwukrotnie waza-ari, co finalnie dało mu zwycięski ippon. Trzecią walkę również wygrał w pięknym stylu przez ippon z kolejnym Ukraińcem. Następną, półfinałową walkę stoczył z reprezentantem Polski Damianem Cymermanem, późniejszym zwycięzcą kategorii. Starcie było bardzo wyrównane, rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero przez wskazanie sędziów 3:1 z korzyścią dla przeciwnika. – To wspaniałe osiągnięcie i wielka duma dla naszego klubu, miasta Przemyśl, regionu i kraju – powiedział trener Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin shihan Ryszard Makara.

Reklama

Bardzo dobry start zaliczyła Irena Skyba. W pierwszej walce zmierzyła się z zawodniczką z Ukrainy, której nie dała żadnych szans. Zdobywając ippon, będący wynikiem dwukrotnego waza-ari, pokonała konkurentkę przed upływem regulaminowego czasu. Drugą walkę Irena stoczyła z przedstawicielką Łotwy. Prawie do końca starcia walka układała się po myśli przemyślanki, która zdobyła waza-ari. Niestety, chwilowy brak koncentracji na 20 sekund przed końcem walki dało zwycięstwo Łotyszce, a naszej zawodniczce zamknęło drogę do strefy medalowej.

– Udział Ireny i Samira w imprezie tak ogromnej rangi, która po raz pierwszy w historii karate organizacji WKB odbyła się w Polsce, to olbrzymie wyróżnienie dla zawodników Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin i potwierdzenie, mimo młodego wieku, ich dużych umiejętności. Osiągnięte wyniki na pewno są zapowiedzią kolejnych sukcesów tych utalentowanych, pracowitych i ambitnych młodych ludzi

Reklama

– podsumował shihan R. Makara.

 

Siedmioro z trzech klubów

  • Jak już wspomnieliśmy, w składzie reprezentacji Polski wystąpiło 9 młodych, ambitnych, wyselekcjonowanych zawodników z naszego regionu, pochodzących z czterech klubów z miasta Przemyśla i Birczy. Oprócz I. Skyby i S. Azizowa na tatami w Grodzisku Mazowieckiem zaprezentowali się: Alicja Rodak (11 lat; „Saiha” Stowarzyszenie Karate Kyokushinkai IFK w Przemyślu), Amelia Gibała (15 lat), Maja Wołoszyn (11 lat), Tomasz Przybyłowicz (13 lat), Szczepan Przybyłowicz (11 lat) – wszyscy z Shinkyokushin Przemyśl Karate Club Przemyska Szkoła Karate oraz Gabriela Kozłowska (12 lat) i Jakub Grygier (10 lat) z Klubu Karate Kyokushin Bircza. Wszyscy zaprezentowali ogromną wolę walki, ambicję i już naprawdę spore umiejętności. Medalu nie zdobyli, ale z całą pewnością zdobyli wiele doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości.
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/12/2025 13:07
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama