Reklama

Samochody w Rynku. Zostawić czy zakazać?

14/06/2017 15:33

Burmistrz Jarosławia chce poznać zdanie mieszkańców w sprawie parkowanie w Rynku. Ogłosił konsultacje społeczne i do 4 lipca czeka na opinie. Wyniki mają zostać opublikowane. Będą pomocne w podjęciu decyzji o koncepcji ruchu w obrębie ratusza. Na razie jest rozgardiasz, a sporo kierowców zostawia auto, gdzie chce.

Parkowanie w  Rynku to problem, który pojawia się co jakiś czas w tej kadencji władz samorządowych. Wcześniejsze ograniczenia zostały usunięte. Stojąca przed groźbą likwidacji Straż Miejska sama nie wiedziała, co ma robić, więc w obrębie Rynku zapanowała wolna amerykanka. Przedstawiano różne koncepcje, jednak żadne działania nie zostały podjęte i obecnie Rynek jest otwarty dla ruchu pojazdów. Są też miejsca do parkowania. Konsultacje społeczne w sprawie sposobu rozwiązania problemu parkowania w tym miejscu mają pomóc w ucywilizowaniu ruchu przy ratuszu[paywall].

– Rynek niemal w każdym mieście pełni funkcję reprezentacyjną i każdy mieszkaniec ma swoje oczekiwania, co do sposobu wykorzystania jego walorów. Podobnie dzieje się w Jarosławiu, gdzie różne środowiska przedstawiają swoje stanowiska na ten temat – przypominają w ratuszu. Niestety jarosławskiemu Rynkowi daleko do spełniania wymienionej funkcji. Obecnie pełni głównie rolę parkingową. Nie zmieniły tego apele radnych ani uwagi mieszkańców.

Reklama

Burmistrz, zwracając się do jarosławian z prośbą o opinię, przedstawia trzy warianty rozwiązań komunikacyjnych na Rynku. Pierwszy zakłada stopniowe wyprowadzanie parkowania w Rynku po wcześniejszym przygotowaniu miejsc i dróg w sąsiedztwie. Miałoby to potrwać 2 – 3 lata. To rozwiązanie byłoby najkosztowniejsze. Druga propozycja zakłada wprowadzenie ograniczonego parkowania w wydzielonych częściach Rynku. Trzeci wariant zakłada całkowite wyłączenie Rynku z ruchu. Wszystkie propozycje mają swoje słabe strony. Jednym z zauważanych problemów jest to, że całkowite zamknięcie ruchu w Rynku uderzy w handlowców oraz spowoduje, że zapchają się sąsiednie ulice.

Pozytywne jest już to, że władze miasta jakieś propozycje wysunęły i dają nadzieję, że po zebraniu opinii mieszkańców coś w sprawie parkowania ruszy.  


Opinie na przygotowanych przez ratusz formularzach można składać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta. Można przesłać je także pocztą na adres: Urząd Miasta Jarosławia, Rynek 1, 37-500 Jarosław z dopiskiem „KONSULTACJE SPOŁECZNE” lub przez internet na adres kancelaria@um.jaroslaw.pl.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama