Burmistrz Jarosławia chce poznać zdanie mieszkańców w sprawie parkowanie w Rynku. Ogłosił konsultacje społeczne i do 4 lipca czeka na opinie. Wyniki mają zostać opublikowane. Będą pomocne w podjęciu decyzji o koncepcji ruchu w obrębie ratusza. Na razie jest rozgardiasz, a sporo kierowców zostawia auto, gdzie chce.
Parkowanie w Rynku to problem, który pojawia się co jakiś czas w tej kadencji władz samorządowych. Wcześniejsze ograniczenia zostały usunięte. Stojąca przed groźbą likwidacji Straż Miejska sama nie wiedziała, co ma robić, więc w obrębie Rynku zapanowała wolna amerykanka. Przedstawiano różne koncepcje, jednak żadne działania nie zostały podjęte i obecnie Rynek jest otwarty dla ruchu pojazdów. Są też miejsca do parkowania. Konsultacje społeczne w sprawie sposobu rozwiązania problemu parkowania w tym miejscu mają pomóc w ucywilizowaniu ruchu przy ratuszu[paywall].
– Rynek niemal w każdym mieście pełni funkcję reprezentacyjną i każdy mieszkaniec ma swoje oczekiwania, co do sposobu wykorzystania jego walorów. Podobnie dzieje się w Jarosławiu, gdzie różne środowiska przedstawiają swoje stanowiska na ten temat – przypominają w ratuszu. Niestety jarosławskiemu Rynkowi daleko do spełniania wymienionej funkcji. Obecnie pełni głównie rolę parkingową. Nie zmieniły tego apele radnych ani uwagi mieszkańców.
Burmistrz, zwracając się do jarosławian z prośbą o opinię, przedstawia trzy warianty rozwiązań komunikacyjnych na Rynku. Pierwszy zakłada stopniowe wyprowadzanie parkowania w Rynku po wcześniejszym przygotowaniu miejsc i dróg w sąsiedztwie. Miałoby to potrwać 2 – 3 lata. To rozwiązanie byłoby najkosztowniejsze. Druga propozycja zakłada wprowadzenie ograniczonego parkowania w wydzielonych częściach Rynku. Trzeci wariant zakłada całkowite wyłączenie Rynku z ruchu. Wszystkie propozycje mają swoje słabe strony. Jednym z zauważanych problemów jest to, że całkowite zamknięcie ruchu w Rynku uderzy w handlowców oraz spowoduje, że zapchają się sąsiednie ulice.
Pozytywne jest już to, że władze miasta jakieś propozycje wysunęły i dają nadzieję, że po zebraniu opinii mieszkańców coś w sprawie parkowania ruszy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze