Katastrofa lotnicza w kompleksie leśnym w okolicy Łopuszki Wielkiej to na szczęście tylko scenariusz ćwiczenia sztabowego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ćwiczenia jednak ważnego i potrzebnego, bo przygotowującego służby do działania w sytuacji wystąpienia prawdziwego zagrożenia.
Okolice Łopuszki Wielkiej były areną manewrów Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w piątek, 25 października. Na miejsce, gdzie według scenariusza ćwiczeń rozbił się samolot, wywołując pożar lasu, skierowane zostały jednostki PSP, oddziały OSP należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego powiatu przeworskiego, policjanci, ratownicy i żołnierze.
Służby ćwiczyły lokalizowanie katastrowy w kompleksie leśnym, gaszenie pożaru zarówno rozbitego statku powietrznego, jak i pożaru lasu wywołanego tym wypadkiem, prowadzenie akcji ratowniczej oraz transportowanie poszkodowanych w trudnym terenie.
Dzień wcześniej swoje przygotowanie do działania w trudnych okolicznościach kryzysu ćwiczyli sztabowcy. W siedzibie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Przeworsku odbyła się tzw. gra sztabowa, w której wzięli udział członkowie Miejsko-Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego miasta i gminy Kańczuga, członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, 34 Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia oraz Nadleśnictwa Kańczuga.
Manewry, jak zwykle, dały obraz przygotowania służb do działania w sytuacji kryzysowej, jednocześnie pozwalając się zmierzyć zarówno osobom podejmującym decyzje, jak i strażakom, policjantom czy ratownikom z problemami, z którymi w swej pracy stykają się nieco rzadziej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze