Reklama

Samotność polityczna szansą prezydenta Bakuna?

25/09/2019 07:31

Gdy w listopadzie ubiegłego roku wybory na urząd prezydenta Przemyśla wygrał Wojciech Bakun, chyba nie było takiego optymisty wśród bacznych obserwatorów polityki lokalnej, który przepowiadałyby nominatowi drogę łatwą, lekką i przyjemną. 150 milionów długu, zamrożone inwestycje, kasa miasta pusta, ustalone przez dziesięciolecia relacje polityczne, zawodowe, towarzyskie. Kolejnymi kredytami łatany budżet. Z drugiej jednak strony miasto piękne, z nadal niewykorzystanym ogromnym potencjałem. Co można powiedzieć po roku urzędowania?

Prezydent rozejrzał się po urzędzie. Dokonał kilku zmian personalnych (m.in. w PWiK, PGM, POSiR). – Wbrew temu, na co liczą moi oponenci, rewolucji nie zrobię – zapowiadał rok temu w wywiadzie dla Życia Podkarpackiego. Rewolucji nie było. Ani personalnej, ani ekonomicznej, ani politycznej.

Rzeczywiście, ten rok prezydent poświęcił na rozpoznanie terenu. Zaczynał od konieczności podniesienia opłat za wywóz śmieci. Wtedy winni byli poprzednicy. Po roku jak bumerang temat śmieci powrócił. Szykuje się nam drastyczna podwyżka cen. Tym razem trudniej będzie przekonać przemyślan, że to też wina poprzedników.

Zanim jednak prezydent się obejrzał, sypnęła mu się właśnie dość oryginalna koalicja (?) proprezydencka Kukiz’15 z PO. Do ubiegłego tygodnia 12 radnych tych klubów w 23-osobowej radzie szło ręka w rękę z prezydentem. Do ubiegłego tygodnia, ponieważ radna Monika Różycka (klub Kukiz’15) postanowiła zostać wolnym elektronem. Przynajmniej na razie.

Jedenastu radnych z klubów PiS, Regia Civitas, SLD prezydenta nie wspiera, mówiąc oględnie. Pierwszy urzędnik w mieście znalazł się w politycznym klinczu. Na ile ta sytuacja wpłynie na sprawność zarządzania? Prezydent ma trzy możliwości. Może balansować na linie, licząc na przychylność jednej radnej. Może „polubić” radnych PiS i Regii Civitas, co mogłoby skutkować przychylnością urzędu marszałkowskiego i centrali politycznej PiS. Może też „polubić” wszystkich radnych i stać się prezydentem wszystkich przemyślan. Byłoby to pouczające rozwiązanie, ale raczej mieści się w kategorii politycznej fikcji.

Reklama

Tak czy siak po roku mamy sytuację niewiele różniącą się od startu, ale realnie rzecz biorąc trudno byłoby się spodziewać czegoś innego. Najważniejsze będą kolejne lata urzędowania prezydenta Bakuna.

Czy zmniejszy zadłużenie Przemyśla? Czy uda mu się przekonać do siebie politycznych oponentów? Czy zjedna sobie te osoby, które niepotrzebnie do siebie zraził? Czy do końca swojej kadencji (jak obiecał) wybuduje kompleks basenów? Czy raczej pogodzi się z rolą osoby zarządzającej naszą miejską biedą? Czas przyniesie odpowiedzi.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-09-25 09:17:00

    Nie mamy szczęścia do wyborów.Nasze regionalne organizacje polityczne dobrze czuja sie na poziomie Żuław jak mawia Morawiecki i z tego poziomu nic wartościowego nie udaje się nic wybrać.Posiedzenia rady Miejskiej sa tego jaskrawym dowodem,ze zdecydowana większość naszych wybrańców to co najmniej ludzie przypadkowi,o znikomej wiedzy w tematyce o której chcą decydować,podatni na wszelkiego rodzaju sugestie z zewnątrz.Nie potrafiący odróżnic problemu od dupereli i tym ostatnim poświęcaja swoje wywody na posiedzeniach.Efekt mamy co mamy i nic nie wrózy ,ze sie to zmieni.Dokładnie takich samych albo jeszcze gorszych udaje sie nam wybrać do Sejmu czy Senatu.Niestety kandyduja tam osoby co świat powinny oglądać  z perspektywy krat,które z naszego miasta zrobiły pośmiewisko i to przylgnie do nas na długie lata.A Pan Prezydent.To dobry człowiek.Problem w tym,ze znalazł sie w prawdziwym bagnie,które należy jak najszybciej zlikwidować.Niestety nie ma z kim. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gg - niezalogowany 2019-09-25 11:49:11

    a gdzie była ta przychylność władz wojewódzkich w poprzednich kadencjach, niecałe 30 mln spłacone w 4 lata bez większych inwestycji, podział stanowisk miedzy ludzi którzy doprowadzili miasto do bankruta. Panie redaktorze pierwsze zdania to fakty ,a reszta to taki szantaż ..  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kolt - niezalogowany 2019-09-25 18:50:21

    Super ze wladza miejska ryje w glebę

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama