Reklama

Seniorzy poszukiwani. Wybory do Jarosławskiej Rady Seniorów

28/06/2022 10:12

W związku z kończącą się I kadencją Jarosławskiej Rady Seniorów, burmistrz Miasta ogłosił nabór kandydatów na członków tejże na kadencję 2022 – -2026. Nabór trwa do września, jednak warto zgłosić swoją kandydaturę już teraz.

Rada Seniorów jest organem o charakterze doradczym, inicjatywnym i konsultacyjnym. Jej członkami mogą zostać osoby powyżej 60 roku życia. Muszą mieszkać w Jarosławiu i chcieć się zaangażować w lokalną politykę[paywall] Wystarczy jedynie złożyć formularz zgłoszeniowy do kancelarii urzędu miasta i czekać do 29 września, czyli dnia wyborów. Członkowie rady nie mają formalnego prawa podejmowania decyzji samorządowych, jednak jako przedstawiciele najliczniejszej grupy wiekowej, mają sporo do powiedzenia w imieniu obywateli. Ich głównym działaniem jest podejmowanie konkretnych inicjatyw w celu integracji miejskich środowisk i grup wiekowych oraz wzmacniania udziału seniorów w życiu społeczności lokalnej. Uchwała Rady Miasta z dnia 18 września 2017 roku, która ustanowiła i nadawała statut Jarosławskiej Radzie Seniorów, wyszczególnia owe działania. Kolejnym jest społeczna integracja i zapobieganie marginalizacji tej grupy.  Aktywność „samorządowców 60+” sama w sobie powinna wpłynąć na wzmocnienie aktywności tej obywatelskiej, wykorzystanie potencjału takich osób, które często posiadają ogromne doświadczenie życiowe, świeżość umysłu i niezbędną wiedzę. Poza tymi oczywistymi korzyściami, rola doradcza Rady Seniorów może się okazać się realną pomocą przy opiniowaniu i rozstrzyganiu istotnych problemów dotyczących potrzeb i oczekiwań osób w wieku senioralnym, ale nie tylko takich. Seniorzy mogą być wsparciem przy pracach koncepcyjnych, dzieląc się swoim punktem pwidzenia. “- Bardzo zależało mi na tym, aby taka rada na terenie miasta powstała, abyśmy mogli się uczyć się i czerpać z doświadczenia i życiowej wiedzy naszych seniorów” – mówił podczas pierwszej sesji rady seniorów w 2018 roku burmistrz Waldemar Paluch.

Trafiona inicjatywa


Pierwsza, eksperymentalna, Jarosławska Rada Seniorów, okazała się trafioną inicjatywą, W skład senioralnej grupy doradczej, wchodziło dwanaście osób: przewodniczącymprzewodniczący Rady Seniorów był Marian Janusz ze Stowarzyszenia Akademii Trzeciego Wieku, Jadwiga Machura z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Władysław Linn ze Stowarzyszenia „EM-ART”, Edward Tokarski ze Związku Nauczycielstwa Polskiego –- Oddział Jarosław, Anna Kamińska z Polskiego Związku Niewidomych w Jarosławiu, Elżbieta Mazur (wiceprzewodnicząca) , Stanisława Mikuła ze Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga w Jarosławiu, Krystyna Franczak, Regina Krsek, Ryszard Łubyk, Teresa Pysz i Wojciech Pysz z list poparcia mieszkańców.
Jedyny lokal wyborczy to kancelaria Urzędu Miasta w Jarosławiu. Miejskie rady seniorów to jednostki często powoływane, zwłaszcza w większych miastach. Ich zadaniem jest bycie głosem swojego pokolenia, dlatego temat ważny, a w dzień wyborów warto oddać swój głos poparcia na aktywnych mieszkańców Jarosławia 60+.
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama