– Nawet po 15 latach mogą się pojawić objawy związane z ukąszeniem przez kleszcza – informuje pielęgniarka Punktu Pobrań Diagnostyka z Jarosławia. Brak siarczystych mrozów i śniegu spowodował, że kleszcze zaczęły atakować. Do przychodni w powiecie jarosławskim zgłaszają się już osoby ugryzione przez te pasożyty. Jak się przed nimi bronić? Jakie mogą być skutki ugryzienia?
– Lekarze zalecają, żeby w sytuacji ukąszenia zrobić badania w kierunku boreliozy. Jest to obok kleszczowego zapalenia mózgu najpoważniejsza choroba wynikająca z ukąszenia. Z wyników badań możemy się dużo dowiedzieć o przebytym zakażeniu i o tym świeżym. Pacjenci zgłaszają się do nas z typowymi objawami: bolesnością stawów, gorączką, ogólnym przemęczeniem i bezsennością. W miejscu ukąszenia pojawia się też charakterystyczny rumień. Niektórzy porównują go[paywall] nawet do tarczy strzelniczej. To czas, żeby wdrażać antybiotyki – opowiada Anna Michalik, pielęgniarka z Punktu Pobrań Diagnostyka w Jarosławiu.
– Mieliśmy przypadek, że pacjent przyniósł do naszego laboratorium kleszcza, który ukąsił jego syna. Udało mu się w całości wyciągnąć pasożyta. W naszym laboratorium istnieje możliwość przebadania kleszczy pod kątem boreliozy i innych chorób – mówi A. Michalik.
– Wokół mojego domu rośnie dużo choinek i już kilka razy zdarzyło się, że zostałam ukąszona. Nie jest to przyjemne, ale na szczęście pasożyt nie był zakażony. Raz, może dwa usuwałam kleszcze w domu, ale wolę udać się do lekarza, bo on to zrobi lepiej – powiedziała Danuta Soja, mieszkanka Świętego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze