Sieniawa nawiązała współpracę ze słowacką gminą Červená Voda. To nie pierwszy zagraniczny partner Sieniawy i choć gmina nawiązuje współpracę także w innych rejonach Europy, kierunek słowacki jest wyraźny.
Do tej pory Sieniawa miała dwóch słowackich partnerów w gminach[paywall] Pečovská Nová Ves i Ľutina. Teraz to grono powiększyło się o malowniczo położoną gminę Červená Voda. W myśl zapisów porozumienia, współpraca pomiędzy gminami ma przede wszystkim charakter kulturalno-oświatowy. Obie zakładają współdziałanie na płaszczyźnie sportu i turystyki, ochrony dziedzictwa kulturowego czy w zakresie opieki zdrowotnej i społecznej.
– Do Ľutiny jeździliśmy także na uroczystości religijne, bo tam jest centrum lokalnej wspólnoty greckokatolickiej, a dla wiernych tego obrządku pobliska góra jest miejscem pielgrzymek – opowiada zastępca burmistrza Miasta i Gminy Sieniawa Janusz Świt.
Na razie brak materialnych efektów partnerstwa, póki co gmina Sieniawa korzysta głównie na kontaktach i doświadczeniach Słowaków. To ma się jednak zmienić. – Z Pečovská Nová Ves złożyliśmy do Interreg projekt, który zakłada po stronie słowackiej budowę ścieżki dla pielgrzymów od Pečovskiej Novej Vsi do Ľutiny, a po naszej stronie stworzenie parku kulturowego, gdzie będzie pokazany szlak cerkwi od granicy Słowackiej do Ľutiny – informuje Janusz Świt.
Projekt może się okazać interesującym wzbogaceniem oferty turystycznej gminy Sieniawa, bo idea stworzenia kilkunastu miniaturek, przybliżających geografię i architekturę sakralną naszego południowego sąsiada, brzmi atrakcyjnie.
– Słowacja jest nam bliska kulturowo, być może wpływa na to fakt, że jesteśmy Słowianami – kończy J. Świt.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze