Reklama

Śladami świętego Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

Ponad 30 osób wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był 1. Kajakowy Spływ z Przemyśla do Wyszatyc ku czci wielkiego Polaka, papieża, świętego Jana Pawła II. Inicjatorem była Przemyska Rada Seniorów, a głównym organizatorem i koordynatorem – Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe „Róża Wiatrów” z Przemyśla.

Święty Jan Paweł II słynął z tego, że kochał spędzać aktywnie czas i bliskie mu były przeróżne formy jego spędzania, by wspomnieć o górskich wędrówkach czy spływach kajakowych. Biografie podają, że kiedy papież Pius XII nominował Karola Wojtyłę na biskupa krakowskiego w 1958 r., ten dowiedział się o tym podczas wizyty u prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wizyty, na którą został wezwany prosto ze… spływu kajakowego, który odbywał się rzeką San z Przemyśla do Leżajska. Dokładnie było to 19 lipca 1958 r.[paywall]

Po 64 latach, chcąc w szczególny sposób upamiętnić to wydarzenie, Przemyska Rada Seniorów wystąpiła z inicjatywą organizacji spływu kajakowego śladami ks. Karola Wojtyły. Zwróciła się o pomoc do przemyskiego Stowarzyszenia Turystyczno-Sportowego „Róża Wiatrów”, które zawsze służy pomocą, zwłaszcza w tematyce związanej z wodą. „Swoje” dołożył Urząd Miasta Przemyśla.

Reklama

Stowarzyszenie, któremu szefują kapitanowie Agnieszka Kowaliw i Jacek Podwyszyński, było idealnym adresatem pomysłu. To jego członkowie od kilku lat remontują i przywracają do życia wcześniej zaniedbaną i zdewastowaną przemyską przystań wodną,  gdzie niedawno został odsłonięty kamień upamiętniający ów spływ. Miejsce startu mogło być więc tylko jedno. 23 lipca br. właśnie z przystani wodnej wyruszyła Sanem ta wyjątkowa eskapada.

Trzeba było pożyczać kajaki

– Zainteresowanie wydarzeniem było tak duże, że w celu zapewnienia kajaków wszystkim chcącym wziąć udział w spływie, do udziału w imprezie włączyła się również firma Wypożyczalnia Sprzętu Pływającego Piotra Dobosiewicza, która realizuje spływy kajakowe Doliną Sanu – powiedział kpt. J. Podwyszyński.

Reklama

Na śmiałków wcale nie czekało łatwe zadanie. Podróż Sanem w kajaku do Wyszatyc to lekko licząc ok. 5 godzin. Z nieba lał się żar, więc tym, którzy się na to zdecydowali i ukończyli, należą się wielkie słowa uznania. Największe szefowej Przemyskiej Rady Seniorów Annie Hayder, która z uśmiechem na ustach zakończyła spływ jako jedna z pierwszych!

Tuż obok promu w Wyszatycach była meta. Tam uczestników witał sołtys Wyszatyc Ryszard Jaroch wraz z wyszatyckim Kołem Gospodyń Wiejskich oraz przedstawicielami UM w Przemyślu. W Wyszatycach uczestnicy spływu nie tylko mogli zjeść kiełbasę z ogniska, ale także obejrzeć wystawę poświęconą temu wydarzeniu sprzed lat, przygotowaną przez fundatora kamienia na przystani wodnej Józefa Rybczyńskiego. Wystawa w całości poświęcona pasjom św. Jana Pawła II jest wciąż do obejrzenia w Gminnym Ośrodku Kultury w Wyszatycach.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal oraz prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, zaś partnerami przedsięwzięcia byli wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk i Sołectwo Wyszatyce.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama