Reklama

Słowackiego 47, czyli jak jeden lokator potrafi uprzykrzyć życie całej kamienicy

Kiedy wchodzi się do kamienicy przy ulicy Słowackiego 47 w Przemyślu, można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu. Panujące tu warunki zdecydowanie nie przystają do XXI wieku. Mieszkańcy mają dość, a nadzorujące budynek – Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z . o.o. rozkłada ręce, bo nie jest w stanie zapewnić im choć odrobiny komfortu.

Takich kamienic, jak ta przy ulicy Słowackiego w Przemyślu, jest wiele. Nieremontowane, z brudnymi klatkami schodowymi i zanieczyszczonymi podwórkami. Jednak takich, w których kosze na śmieci stoją tuż przy drzwiach wejściowych, a klozet z zaschniętymi fekaliami na ogólnodostępnym balkonie chyba znacznie mniej.
– Dziesięć lat temu udało mi się doprowadzić do tego, że te pojemniki na śmieci tuż przy wejściu zostały przeniesione na podwórko naszej kamienicy, sąsiadującej z kamienicą przy ulicy Smolki. Wówczas prezesem PGM-u był pan Pruchnik. Cóż z tego, skoro po dwóch latach wróciły do klatki schodowej i stoją tutaj do dziś – opowiada jedna z mieszkanek. W kamienicy przy Słowackiego 47 część mieszkańców tworzy wspólnotę mieszkaniową, ale to akurat nie ma większego znaczenia. – Kilka lat temu wymienione zostały drzwi wejściowe. Z ulicy budynek wygląda ładnie, ale wewnątrz... Proszę zobaczyć: bród, smród i ubóstwo– dodaje.


fot.Mariusz Godos
Klozet z zaschniętymi fekaliami na ogólnodostępnym balkonie zdecydowanie zagraża zdrowiu mieszkańców.

Reklama

Widok i zapach odpycha. Tuż przy wejściu stoją trzy pojemniki na śmieci. Na parterze jest wejście na ogólnodostępny balkon, na którym stoi klozet z... zaschniętymi fekaliami. Obok drzwi bez klamki. Wystarczy je popchnąć, aby znaleźć się w „przedpokoju” dwóch ubikacji. Brudnych i śmierdzących. Przepisy sanitarne mówią jasno, że tam, gdzie jest to możliwe, miejsca na gromadzenie odpadów mają być oddalone od wejść czy okien o co najmniej 10 metrów. Muszą być utwardzone i ogrodzone na tyle, aby ograniczyć do minimum możliwość dostania się zwierząt – od tych domowych, poprzez ptaki, po szczury. W starych kamienicach nie zawsze jest to możliwe. Przy minimum chęci przy Słowackiego 47 te pojemniki śmiało można by ulokować gdzie indziej.

W weekendy tu jest cyrk

– Pan sprzątający pozamiata klatkę, ale nie sprząta. Kiedy go czasami o to poproszę, coś tam zrobi więcej. Najgorzej jest w weekendy, bo w kubłach błyskawicznie rosną hałdy śmieci. W dzień powszedni zabierają odpady codziennie. Mamy ogromny problem z lokatorami na parterze. Wiem, że do tych pojemników wyrzucają fekalia. Proszę sobie wyobrazić ten smród. Od miesięcy interweniuję w ADM-ie Miasto przy ulicy Siemiradzkiego, ale to odbijanie piłeczki. Mówią, że to wspólnota, a nie wszyscy lokatorzy chcą przeniesienia pojemników. Zażądali, aby zrobić listę z podpisami. Raz zrobiłam, zaniosłam i efekt był. Zapowiedziałam, że drugiego razu nie będzie. Mieszka tutaj trzynaście rodzin – wyjaśniła cytowana powyżej jedna z mieszkanek. – Wie pan co, strasznie mi wstyd, kiedy ktoś ma do mnie przyjść. Nie zapraszam więc nikogo – dopowiedziała.

Reklama

Błyskawicznie podjęte zostały odpowiednie kroki. Jeszcze tego samego dnia na Słowackiego 47 pojawiła się kontrola. Na wnioski trzeba chwilę poczekać, ale najważniejsze, że ktoś się sprawą zainteresował. Zarządca kamienicy może otrzymać mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Wynika to z zapisów ustawy o zapobieganiu zakażeniom i chorobom zakaźnym u ludzi.

Ten lokator mieszka tam bez umowy, bo nowej nie podpisał. Kilka dni temu była tam kontrola z sanepidu. ADM dostał wytyczne, co ma poprawić. Niebawem złożę wniosek o eksmisję tego pana bez prawa do mieszkania z zasobów komunalnych gminy – zapewnił prezes K. Majcher.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    czerupa - niezalogowany 2015-09-14 23:25:00

    Co ma jakiś lokator do tego, że PGM nie potrafi wywiązać się z obowiązków nałożonych ustawą śmieciową?Co ma jakiś lokator do tego, że pojemniki na śmieci są niezgodne  z ustawą i poustawiane przy wejściu pootwierane?Co ma jakiś lokator do tego, że PGM od 20 lat nie potrafi (jak widać) pomalować (odnowić) klatki schodowej?Co ma do tego.....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości