Już po raz 18. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała ranking najlepszych polskich szkół ponadgimnazjalnych, techników i szkół wyższych. Te, które zajęły najwyższe miejsca, otrzymały tytuł Złotej, Srebrnej i Brązowej Szkoły 2017 r.
Od kilku lat najważniejszym wyznacznikiem przy układaniu tej jedynej w swoim rodzaju klasyfikacji są wyniki maturalne, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych daje to zestaw „sztywnych” kryteriów oceny. Organizatorzy wprowadzili dla najlepszych polskich liceów i techników specjalne tytuły i wyróżnienia graficzne o kształcie szkolnych tarcz, będące potwierdzeniem wysokiej jakości pracy tych szkół[paywall].
Pierwszą trójkę najlepszych liceów w kraju stanowią: XIII LO ze Szczecina, XIV LO im. St. Staszica z Warszawy i Liceum Akademickie UMK z Torunia. Najlepiej na Podkarpaciu wypadło rzeszowskie LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, które w rankingu ogólnopolskim zajęło 21. miejsce. Na drugim miejscu w województwie, a 34. w Polsce znalazło się I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, zaś na trzecim (64. w Polsce) – I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Te trzy szkoły mogą się szczycić tytułem „Złotej Szkoły 2017”. Na 8. miejscu na Podkarpaciu, a 172. w Polsce znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu i jako jedyne z naszego regionu otrzymało tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”.
W pierwszej „pięćdziesiątce” na Podkarpaciu znalazło się jeszcze siedem szkół z naszego regionu. Na 17. miejscu (392. w kraju) znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Jarosławiu i ta szkoła może się posługiwać tytułem „Brązowej Szkoły 2017”. Na 27. miejscu znalazło się (poniżej 500. miejsca w Polsce) Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Lubaczowie, na 28. – II Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu, na 32. miejscu – II Liceum Ogólnokształcące im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu, na 36. – III Liceum Ogólnokształcące im. M. Szaszkewycza w Przemyślu, na 45. – Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół w Sieniawie, zaś na 49. – Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku.
W ogólnopolskim rankingu techników prym wiodą: Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP w Bydgoszczy, Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie oraz Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu. Najlepszymi na Podkarpaciu zostały: Technikum nr 2 w ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy (26. w Polsce), Technikum nr 5 w ZS Ponadgimnazjalnych w Krośnie (28. w Polsce) i Technikum w ZSP nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli (50. w Polsce).
Z techników z naszego regionu w czołowej „pięćdziesiątce” na Podkarpaciu najwyżej, na 8. miejscu, znalazło się Technikum nr IV w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu (82. w Polsce), w związku z czym przypadł mutytuł „Złotej Szkoły 2017”. Na 11. miejscu sklasyfikowane zostało Technikum nr 6 w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu (127. w Polsce), otrzymując tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”, na 19. Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu (256. w Polsce), któremu przyznano tytuł „Brązowej Szkoły 2017”. Na 23. miejscu sklasyfikowane zostało Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, na 47. – Technikum nr 8 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu, zaś na 50. – Technikum nr 4 w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu.
W rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych zwyciężyła Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, która zdystansowała zdecydowanego suwerena w tej klasyfikacji w ostatnich czterech latach, czyli Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu. Na 6. miejscu znalazła się Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, zaś na 7. – Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu. Obie w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem zanotowały spory awans, wkraczając do pierwszej „dziesiątki” najlepszych wyższych szkół zawodowych w Polsce.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To zawracanie wody kijem.Elektronik trzyma sie mocno a pozostałe szkoły średnie naszego miasta niestety ale poziomem dorównują tylko szkołom średnim z gmin wiejsko miejskich.Daleko im do poziomu szkół średnich z Krosna,Mielca czy Rzeszowa.
Za to gimnazjum z Mielca krosna i Rzeszowa daleeeeko go gimnazjum przy slowaku!!
Czy Elektronik nie powinien być wymieniony przed Słowakiem skoro to ta szkoła ma złotą tarczę? Dlaczego większość osób ulega ciągłym zabiegom ludzi związanym z I LO ,że to jest najlepsza szkoła? Czy nie zdajecie sobie sprawy z tego w jakim stopniu kreujecie snobizm osób którym sam fakt, że chodziły do tej szkoły wystarczy? Ci co naprawdę mają osiągnięcia nie mają czasu bawić się w politykę sukcesu , to na co zapracowali broni się samo bez względu na to do jakiej szkoły chodzili.
To zawracanie wody kijem.Elektronik trzyma sie mocno a pozostałe szkoły średnie naszego miasta niestety ale poziomem dorównują tylko szkołom średnim z gmin wiejsko miejskich.Daleko im do poziomu szkół średnich z Krosna,Mielca czy Rzeszowa.
Za to gimnazjum z Mielca krosna i Rzeszowa daleeeeko go gimnazjum przy slowaku!!
Czy Elektronik nie powinien być wymieniony przed Słowakiem skoro to ta szkoła ma złotą tarczę? Dlaczego większość osób ulega ciągłym zabiegom ludzi związanym z I LO ,że to jest najlepsza szkoła? Czy nie zdajecie sobie sprawy z tego w jakim stopniu kreujecie snobizm osób którym sam fakt, że chodziły do tej szkoły wystarczy? Ci co naprawdę mają osiągnięcia nie mają czasu bawić się w politykę sukcesu , to na co zapracowali broni się samo bez względu na to do jakiej szkoły chodzili.