Reklama

„Słowak” i „Elektronik” najwyżej. Awans przemyskiej i jarosławskiej uczelni

Już po raz 18. Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” opublikowała ranking najlepszych polskich szkół ponadgimnazjalnych, techników i szkół wyższych. Te, które zajęły najwyższe miejsca, otrzymały tytuł Złotej, Srebrnej i Brązowej Szkoły 2017 r.

Od kilku lat najważniejszym wyznacznikiem przy układaniu tej jedynej w swoim rodzaju klasyfikacji są wyniki maturalne, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych daje to zestaw „sztywnych” kryteriów oceny. Organizatorzy wprowadzili dla najlepszych polskich liceów i techników specjalne tytuły i wyróżnienia graficzne o kształcie szkolnych tarcz, będące potwierdzeniem wysokiej jakości pracy tych szkół[paywall].

Jak wypadło Podkarpacie?

Pierwszą trójkę najlepszych liceów w kraju stanowią: XIII LO ze Szczecina, XIV LO im. St. Staszica z Warszawy i Liceum Akademickie UMK z Torunia. Najlepiej na Podkarpaciu wypadło rzeszowskie LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, które w rankingu ogólnopolskim zajęło 21. miejsce. Na drugim miejscu w województwie, a 34. w Polsce znalazło się I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, zaś na trzecim (64. w Polsce) – I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Te trzy szkoły mogą się szczycić tytułem „Złotej Szkoły 2017”. Na 8. miejscu na Podkarpaciu, a 172. w Polsce znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu i jako jedyne z naszego regionu otrzymało tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”.

Reklama

W pierwszej „pięćdziesiątce” na Podkarpaciu znalazło się jeszcze siedem szkół z naszego regionu. Na 17. miejscu (392. w kraju) znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Jarosławiu i ta szkoła może się posługiwać tytułem „Brązowej Szkoły 2017”. Na 27. miejscu znalazło się (poniżej 500. miejsca w Polsce) Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Lubaczowie, na 28. – II Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu, na 32. miejscu – II Liceum Ogólnokształcące im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu, na 36. – III Liceum Ogólnokształcące im. M. Szaszkewycza w Przemyślu, na 45. – Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół w Sieniawie, zaś na 49. – Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku.

Technika i szkoły wyższe

W ogólnopolskim rankingu techników prym wiodą: Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP w Bydgoszczy, Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie oraz Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu. Najlepszymi na Podkarpaciu  zostały: Technikum nr 2 w ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy (26. w Polsce), Technikum nr 5 w ZS Ponadgimnazjalnych w Krośnie (28. w Polsce) i Technikum w ZSP nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli (50. w Polsce).

Reklama

Z techników z naszego regionu w czołowej „pięćdziesiątce” na Podkarpaciu najwyżej, na 8. miejscu, znalazło się Technikum nr IV w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu (82. w Polsce), w związku z czym przypadł mutytuł „Złotej Szkoły 2017”. Na 11. miejscu sklasyfikowane zostało Technikum nr 6 w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu (127. w Polsce), otrzymując tytuł „Srebrnej Szkoły 2017”, na 19. Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu (256. w Polsce), któremu przyznano tytuł „Brązowej Szkoły 2017”. Na 23. miejscu sklasyfikowane zostało Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, na 47. – Technikum nr 8 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu, zaś na 50. – Technikum nr 4 w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu.

W rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych zwyciężyła Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, która zdystansowała zdecydowanego suwerena w tej klasyfikacji w ostatnich czterech latach, czyli Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu. Na 6. miejscu znalazła się Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, zaś na 7. – Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu. Obie w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem zanotowały spory awans, wkraczając do pierwszej „dziesiątki” najlepszych wyższych szkół zawodowych w Polsce.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Uczeń niestety z Przemyśla - niezalogowany 2017-01-13 20:52:32

    To zawracanie wody kijem.Elektronik trzyma sie mocno a pozostałe szkoły średnie naszego miasta niestety ale poziomem dorównują tylko szkołom średnim   z gmin wiejsko miejskich.Daleko im do poziomu szkół średnich z Krosna,Mielca czy Rzeszowa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gsa - niezalogowany 2017-01-14 00:01:39

    Za to gimnazjum z Mielca krosna i Rzeszowa daleeeeko go gimnazjum przy slowaku!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kkk - niezalogowany 2017-01-16 10:59:24

    Czy Elektronik nie powinien być wymieniony przed Słowakiem skoro to ta szkoła ma złotą tarczę? Dlaczego większość osób ulega ciągłym zabiegom ludzi związanym z I LO ,że to jest najlepsza szkoła? Czy nie zdajecie sobie sprawy z tego w jakim stopniu kreujecie snobizm osób którym sam fakt, że chodziły do tej szkoły wystarczy? Ci co naprawdę mają osiągnięcia nie mają czasu bawić się w politykę sukcesu , to na co zapracowali broni się samo bez względu na to do jakiej szkoły chodzili.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama