Reklama

Sługa Boży Wenanty Katarzyniec patronem mostu

Sługa Boży o. Wenanty Katrzyniec został patronem mostu w Huwnikach, prowadzącego m.in. do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej. Tego, w którym 31 marca 1921 roku franciszkanin zmarł.

Wenanty Katarzyniec (właśc.Józef Katarzyniec) żył krótko, bo ledwie 32 lata. Był franciszkaninem konwentualnym, przez 5 lat mistrzem nowicjatu klasztoru franciszkanów we Lwowie. Będąc wychowawcą nowicjuszy, surowo przestrzegał zakonnego ubóstwa, pragnął je wprowadzać wśród braci, aby było zachętą i przykładem do naśladowania. Zadowalał się niewielką ilością pokarmu, aby jak najwięcej zostawić dla ubogich, którzy gromadzili się przy klasztornej furcie. Nadmiar pracy mocno nadszarpnął jego zdrowie. W sierpniu 1917 r. bardzo ciężko zachorował na hiszpankę i od tego czasu stan jego zdrowia wciąż się pogarszał. W 1918 r. ponownie ciężko zachorował, a[paywall]  przybyły lekarz stwierdził u niego gruźlicę. Zrezygnował z funkcji magistra nowicjatu. Zmarł wieczorem 31 marca 1921 r. w Kalwarii Pacławskiej, gdzie go wcześniej przeniesiono w 1920 r. Został początkowo pochowany 2 kwietnia na tamtejszym cmentarzu. 16 sierpnia 1950 r. został ekshumowany, a jego ciało przeniesiono na krużganek klasztorny.

5 kwietnia 2016 r. pozytywną opinię – po zapoznaniu się z aktami procesowymi – wyrazili kardynałowie i biskupi, po czym 26 kwietnia 2016 r. papież Franciszek wyraził zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego Wenantego Katarzyńca podczas spotkania z prefektem Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, w obecności postulatora generalnego o. Angela Paleriego. Odtąd przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.

Reklama

Metropolita poświęcił

31 marca br., dokładnie w 96. rocznicę śmierci o. Wenantego, odbyła się uroczystość nadania mostowi na Wiarze w Huwnikach, który po wielu latach został wreszcie wyremontowany, imienia tego Sługi Bożego. Przeprawa oddana została do użytku w grudniu 2016 r. Jak już wspomnieliśmy, most ma ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców okolicznych wsi, ale także dla tysięcy pielgrzymów, którzy rokrocznie przybywają do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej.

Aktu nadania imienia dokonał metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal, zaś kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, o. Krzysztof Hura, przybliżył postać Sługi Bożego. Starosta przemyski Jan Pączek wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Przemyskiego Ryszardem Adamskim odczytali akt zawierzenia pątników Słudze Bożemu W. Katarzyńcowi. Po odsłonięciu na moście pamiątkowej tablicy wszyscy zgromadzeni udali się dróżkami kalwaryjskimi do grobu zakonnika, aby modlić się o jego rychłą beatyfikację. W tym czasie rozważali stacje drogi krzyżowej, przeplatane myślami o. Wenantego.

Reklama

Przypomnijmy, że budowa mostu kosztowała ponad 3 mln zł. Połowę kwoty pokrył powiat przemyski, połowa pochodziła z budżetu państwa. W tej kwocie udało się również zabezpieczyć przed osuwaniem brzeg rzeki Wiar.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hanka - niezalogowany 2017-04-07 19:35:16

    Będąc wychowawcą nowicjuszy, surowo przestrzegał zakonnego ubóstwa, pragnął je wprowadzać wśród braci, aby było zachętą i przykładem do naśladowania.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hrycajko - niezalogowany 2017-04-07 20:35:23

    Jaja jak berety moherowe.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2017-04-07 21:59:54

    żenada

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama