Reklama

Śmieci do poprawki

23/02/2020 14:54

Rada miasta Przeworska musiała ponownie pochylić się nad uchwałą śmieciową. Niektóre jej zapisy zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Jakie zmiany wprowadzono? Kto zyska, a kto straci na nowych rozwiązaniach?

Zakwestionowane przez RIO fragmenty uchwały dotyczą wywozu śmieci z posesji, gdzie mieszczą się sklepy, zakłady produkcyjne, instytucje, czyli – jak określa tę grupę żargon prawniczy – z „nieruchomości niezamieszkałych”. Wobec tej interwencji miasto zostało zobligowane do dostosowania uchwał prawa lokalnego, zgodnie z obowiązującą wykładnią[paywall] prawa krajowego. Stąd też w ostatni czwartek, 13 lutego, radni pracowali nad pakietem w sumie 9 uchwał wprowadzających zmiany w miejskim systemie gospodarowania odpadami.

– W myśl stawki, która obecnie obowiązuje, za pojemnik (1000 litrów) właściciele takich nieruchomości ponoszą opłatę w wysokości 141 zł. Po zmianie regulacyjnej ustawy ten pojemnik będzie kosztował tylko 54 zł. Jeden kubik odpadów zmieszanych waży średnio 250 kg, więc na tonę wchodzą średnio 4 pojemniki, za które właściciele nieruchomości niezamieszkałej uiszczaliby kwotę 220 zł. Ta sam tona w instalacji w Giedlarowej jest o wiele droższa. Samo jej zagospodarowanie kosztuje 550 zł, a doliczając do tego koszty odbioru i transportu, mamy już kwotę 900 zł za tonę. To 4 razy więcej niż w myśl ustawy miałby płacić miastu właściciel nieruchomości niezamieszkałej – klarował sytuację kierownik. Stąd rekomendacja, by grupę tę wyłączyć z systemu komunalnego, co radni przyjęli jednogłośnie. To oznacza, że przedsiębiorcy będą musieli we własnym zakresie znajdować podmioty, które odbiorą im odpady. Konsekwencje takiego stanu rzeczy trudno przewidzieć. Czas pokaże, jak odbije się to na cenach towarów i usług, także czas zweryfikuje, ilu właścicieli nieruchomości niezamieszkałych przejdzie do szarej strefy i odpadami gospodarować będzie poza marginesem prawa.

Reklama

Usłyszał jednak, że ogródki działkowe zostały zaliczone do nieruchomości niezamieszkałych i jako takie wyłączone zostały z miejskiego systemu. Oznacza to, że działkowicze będą musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością i najpewniej nowym systemem odpłatności za wywóz śmieci z ogródków.

Jaka zmiana dla mieszkańca?

Nowy pakiet uchwał śmieciowych nie dotyka kwestii zasadniczych dla mieszkańców Przeworska, a więc ceny za wywóz odpadów. Stawka pozostaje niezmieniona i wynosić będzie 24 zł od osoby za odbiór śmieci segregowanych i 48 zł w przypadku niespełnienia obowiązku segregacji. Formalna, choć dość istotna, zamiana dotyczy deklaracji śmieciowych. Rada wprowadziła nowy wzór takiej deklaracji. Usunięto z niego kilka miejsc do wpisania niepotrzebnych danych, wprowadzono jednocześnie do niej klauzule związane z RODO, a przede wszystkim tzw. tytuł wykonawczy ułatwiający procedurę ściągania należności za śmieci. Nowością w stosunku do poprzedniego dokumentu jest też wprowadzenie zapisu o przewidzianej w ustawie obniżce kosztów wywozu odpadów w wypadku zadeklarowania założenia przydomowego kompostownika. W myśl uchwały przeworskiej rady miasta bonifikata ta ma wynieść 1 zł od osoby miesięcznie. Wysokość tej obniżki zastanowiła radnego Adam Kaczmara. Dopytywał o to, skąd wzięła się ta kwota, przede wszystkim wyrażał wątpliwość, czy obniżka taka rzeczywiście sprawi, że mieszkańcy Przeworska zaczną zakładać kompostowniki i czy w efekcie przyniesie to jakieś oszczędności. Wreszcie po kilkuminutowej dyskusji na ten temat głos zabrał burmistrz. – Tej ulgi nigdy nie było, więc na tym etapie nie mamy żadnych danych, o które moglibyśmy się oprzeć i stwierdzić, ilu ewentualnie mieszkańców z niej skorzysta – powiedział. – Tak naprawdę to 9 miesięcy 2020 roku pozwoli nam na opracowanie tego, co będzie w przyszłości – podkreślił, dodając, że obecna bonifikata, pomnożona przez liczbę osób w gospodarstwie, daje wymierną korzyść, a sama kwota nie odbiega od tej, jaką ustalały samorządy w regionie.

Reklama


fot.Bartłomiej Pacek
Tomasz Majba stwierdził, że sesja rady miasta nie jest miejscem na dyskusje.

Dialog, który nie powinien mieć miejsca?

Dyskusję o obniżce za kompostownik i niezwykle żywą, jak na standardy rady miejskiej w Przeworsku, debatę o uchwałach śmieciowych zakończył ciekawy akcent. Wymiana zdań na linii radny – burmistrz i jego urzędnicy nie przypadła do gustu przewodniczącemu rady Tomaszowi Majbie. – Nie odbyły się komisje, więc nie było możliwości dyskutowania na ten temat. W przyszłości prosiłbym o precyzowanie pytań i odpowiedzi, bo wywiązuje się dialog, który nie powinien mieć miejsca – stwierdził, zadając tym samym poważny cios ideom samorządności, trudno bowiem wyobrazić sobie lepsze miejsce do wymiany poglądów na temat funkcjonowania gminy niż sesja rady.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mieszczuch - niezalogowany 2020-02-26 11:14:52

    Myślę ,że Pan Burmistrz i szanowna Rada Miasta przeworska powinni ustalić stawki na poziomie 100 zł od osoby miesięcznie wtedy nie będą tłumaczyć ,że są takie stawki!!!!Kańczuga 18 zł Tryńcza 16 zl to ja się pytam skąd w śmiesznym mieście Przeworsku 24zł ?Koryto jest głębsze?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama