Reklama

SOR w Przemyślu po przebudowie i metamorfozie [ZDJECIA]


W Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu miało dziś (15 stycznia) miejsce otwarcie i poświęcenie wyremontowanego i doposażonego w nowy sprzęt SOR-u. W ramach inwestycji oddział ratunkowy przeszedł gruntowną przebudowę – zmienił się układ pomieszczeń, miejsce rejestracji i poczekalnia – z kolei jego przestrzenie zyskały bardziej przyjazny wygląd. Modernizację przeszła też Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi.


Podczas otwarcia podkreślono, że przebudowana i zmodernizowana przestrzeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz jego nowy układ znacznie poprawiły komfort pacjentów i pracy personelu. SOR działał nieprzerwanie podczas prowadzonego remontu, co oznaczało pewne utrudnienia dla chorych oraz wyzwanie dla pracowników, ale utrzymanie jego funkcjonowania przez ten czas było priorytetem, gdyż nie chciano odsyłać wymagających pomocy do innych, odległych placówek.

– Cieszymy się, że mogliśmy ten oddział wyremontować, gdyż jego praca ma bardzo duże znaczenie dla pacjentów. Przebudowa i modernizacja wpłynęła zarówno na jakość opieki, jak i pobytu chorych w odnowionych i rozbudowanych wnętrzach – podkreśliła na uroczystości otwarcia dyrektor placówki Barbara Stawarz.

Reklama

Jak dodała, SOR w ramach zadania „Przebudowa, modernizacja i doposażenie SOR oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej” zyskał też specjalistyczny sprzęt (m.in. nowoczesny tomograf, przyłóżkowy aparat RTG oraz aparat RTG pantomograficzny), który pomaga w diagnostyce pacjentów.

Całość inwestycji kosztowała około 20 mln zł, przy czym 15 mln stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia, a 2,5 mln z budżetu województwa podkarpackiego. Pozostałą część stanowił wkład własny szpitala.

Razem z odnowionym i wyremontowanym oddziałem ratunkowym oddano też oficjalnie Pracownię Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi (jej modernizacja kosztowała 1 mln 400 tys. zł i była częścią większego realizowanego przez szpital zadania, obejmującego także remont Stacji Dializ oraz oddziałów okulistyki i otolaryngologii). Prace wykonane zostały dzięki z dotacji samorządu województwa podkarpackiego. Za inwestycje przeprowadzone na na SOR-ze i w Pracowni odpowiadała jedna i ta sama firma – spółka Adamietz.

Reklama

Plany inwestycyjne na 2026 rok

Uroczystość otwarcia zgromadziła licznie przybyłych zaproszonych gości, w tym przedstawicieli władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych, duchowieństwo, jak również rozlicznych instytucji związanych z obszarem zdrowia i nie tylko (lista gości była bardzo długa). Całość zwieńczyło spotkanie noworoczne, na którym padło podsumowanie zrealizowanych w 2025 roku szpitalnych inwestycji i które było okazją do złożenia podziękowań tym wszystkim, którzy okazali w tym względzie wsparcie placówce i dzięki którym może się ona rozwijać. – Nie spoczywamy na laurach. Cały czas sięgamy po nowe cele. Jeśli chodzi o zadania na rok 2026, jest to modernizacja Stacji Dializ oraz oddziałów Okulistyki i Otolaryngologii, a także modernizacja centralnego bloku operacyjnego wraz z zakupem robota do zabiegów chirurgicznych oraz przebudowa budynku na potrzeby Oddziału Onkologii i poradni onkologicznych. Zadania te będą finansowane z budżetu województwa podkarpackiego. Otrzymaliśmy również dotację w ramach Krajowego Planu Odbudowy na remont Oddziału Kardiologicznego oraz na rozbudowę infrastruktury informatycznej szpitala i cyfryzację – wyliczyła dyrektor szpitala.

Szerzej w papierowym wydaniu ŻP.

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/01/2026 14:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama