Ponad 50 worków śmieci oraz zużyty sprzęt RTV i AGD – to bilans sobotniej akcji sprzątania lasu w Nowosielcach. – Znaleziska, na które natrafiliśmy, mogą zaskoczyć – mówi przedstawiciel organizatorów przedsięwzięcia Michał Horbaczek.
Las nie zaśmieca się sam, to ludzie odpowiadają za różnej maści odpadki porzucone pośród leśnych terenów. I choć za zaśmiecanie lasu grozi mandat karny, leśnicy i tak nie nadążają ze sprzątaniem.
W uświadamianiu ludziom, jak szkodliwe jest zaśmiecanie środowiska, w którym żyjemy, pomagają liczne, organizowane na wiosnę akcję sprzątania lasów. Właśnie taką, pod hasłem[paywall] „Defend Nature”, postanowili 20 marca zorganizować młodzi ludzie działający w Stowarzyszeniu Patriotycznym „Miłość & Honor Lokalny Patriotyzm” oraz miłośnicy jazdy na dwóch kółkach skupieni w grupie „4Gravity Team”.
Ci pierwsi są znani lokalnej społeczności m.in. z licznych inicjatyw charytatywnych i akcji społecznościowych. Ci drudzy to pasjonaci ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego.
– Dzięki bezcennemu wsparciu młodych osób z gminy Przeworsk, zrzeszonych w grupie „4Gravity Team”, w sobotę, 20 marca udało się zorganizować pierwszą edycję akcji „Defend Nature”. W naszym oraz ich imieniu jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i pomoc w akcji, już teraz zachęcając do kolejnych edycji w najbliższych tygodniach – mówi Michał Horbaczek, lider Stowarzyszenia Patriotycznego „Miłość & Honor Lokalny Patriotyzm”.
Sprzątanie śmieci, które znajdowały się w lesie „Borek” poszło sprawnie i szybko. Akcja wystartowała o 9 rano i łącznie wzięło w niej udział blisko 20 osób, którym natura i polskie lasy nie są obojętne.
W sumie uzbierano ponad 50 worków najróżniejszych śmieci. Oprócz tego trafiły się też i takie znaleziska, jak stary, zużyty sprzęt RTV czy AGD.
– To naprawdę szok, co ludzie potrafią podrzucić do lasu – stwierdza M. Horbaczek. Aby podobnych akcji było coraz mniej, dużo jeszcze musi się zmienić w ludzkiej świadomości.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Przy takim zarządzaniu i zaangażowaniu może lepiej sprzedać ten zalew bacowce? Przynajmniej byłoby coś z tego więcej niż tandeta, chlanie, brud.
a co robi urzd gminy?
Przy takim zarządzaniu i zaangażowaniu może lepiej sprzedać ten zalew bacowce? Przynajmniej byłoby coś z tego więcej niż tandeta, chlanie, brud.