Reklama

Sprawy oświatowe na pierwszym planie, w tle kultura. Radni zaklepali przesunięcia w budżecie, znajdując kasę na inwestycje w oświacie


Wśród licznych tematów, jakie wypłynęły na majowej sesji Rady Miasta Jarosławia, były między innymi te dotyczące kwestii oświaty i wychowania. Radni znaleźli pieniądze na klimatyzację w dwóch placówkach oraz realizację ciekawych zajęć sportowych i nie tylko. Zdecydowano też o losach przyszkolnych orlików.


W związku z uzyskaniem w ubiegłym roku dochodów związanych ze sprzedażą napojów alkoholowych w wysokości większej o przeszło 150 tys. zł niż zrealizowane wydatki, nadwyżkę tę radni zdecydowali przeznaczyć na realizację we wszystkich szkołach

podstawowych Gminy Miejskiej Jarosław atrakcyjnych programów. Będą to taniec i robotyka, zajęcia szachowe i zajęcia z lekkoatletyki, a także program rowerem przez Jarosław. To z pewnością wpłynie na uatrakcyjnienie oferty szkolnej i przysłuży się nauczycielom oraz uczniom.

Reklama

– Takie zajęcia będziemy proponowali we wszystkich szkołach, a podział środków będzie uzależniony przede wszystkim od zainteresowania uczniów w danej placówce takimi zajęciami – zapowiedział burmistrz Marcin Nazarewicz.

Tematem sesji była również kwestia orlików przy szkołach podstawowych nr 4 i 10. Na jeden i drugi w budżecie miasta przeznaczono po 25 tys. zł. W związku ze zmianami dotyczącymi miejskich finansów, uchwalonymi na ostatniej sesji, pojawiła się wątpliwość, czy inwestycje te nie są zagrożone, skoro wydatki z przeznaczeniem na oba te zadania uszczuplono o 50 tys. zł. Do kwestii tej odniosła się dyrektor Wydziału Funduszy i Inwestycji Miejskich UM Jarosławia Jolanta Marszał, wyjaśniając, że zagrożenia dla wspomnianych inwestycji nie ma i że zrealizowane zostaną one zgodnie z założeniami dzięki oszczędnościom poprzetargowym.

Reklama

Radny Mariusz Walter przy tej okazji dopytywał, czy zadania wynikające z MOF-u mają jakiś związek z planami utworzenia trzeciego centrum kultury, o których wspominano w poprzedniej kadencji. Burmistrz M. Nazarewicz potwierdził, że faktycznie była mowa o tym, że w ramach naboru MOF ma powstać Centrum Kultur Pogranicza.

– Nie będzie to jednak jednostka odrębna. We wniosku ujęte zostało, że będzie ono częścią Centrum Kultury i Promocji, a jeśli dojdzie do połączenia obu jednostek kultury w mieście (CKiP i JOKiS – przyp. aut.), to będzie ono częścią tej, która z tego połączenia powstanie – wyjaśnił.

Reklama

Więcej funduszy na sportową przyszkolną przestrzeń

Zmiany w budżecie miasta na bieżący rok wprowadzono także w związku z wnioskiem dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon, uwzględniając w nim remont boiska orlik funkcjonującego przy tej placówce. Będzie to drugi etap modernizacji kompleksu boisk.

W 2021 roku, częściowo ze środków budżetu obywatelskiego, a częściowo ze środków miejskiego samorządu, zrealizowano pierwszą część zadania, zakładającą modernizację[paywall] boiska do piłki nożnej. Ze względu na ograniczone finanse modernizacja boiska do koszykówki i siatkówki nie została wówczas ujęta w realizowanym przedsięwzięciu.

Reklama

W bieżącym roku zaplanowano kontynuację inwestycji, czyli modernizację tzw. małego boiska. Projekt ten to efekt głosowania mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Został wskazany jako ten zasługujący na dofinansowanie. W budżecie miasta ujęto na ten cel 40 tys. zł. Jednak najniższa oferta złożona w postępowaniu przetargowym opiewa na kwotę dwa razy wyższą, stąd konieczne okazało się zwiększenie planu finansowego o dodatkowe 40 tys. zł.

Będzie klimatyzacja w żłobku i przedszkolu

26 tys. zł radni zdecydowali się też przeznaczyć na zakup klimatyzatorów dla dwóch miejskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. To wynik próśb rodziców oraz dyrektorów wspomnianych jednostek. Wskazywali oni, że latem, kiedy temperatury potrafią sięgnąć wysokich wartości, takie urządzenia byłyby niezwykle pomocne i zapewniły maluchom przebywającym w placówkach należyty komfort. Radni pozytywnie ustosunkowali się do tych próśb, podejmując decyzję o wygospodarowaniu w miejskiej kasie 10 tys. zł dla Miejskiego Przedszkola nr 1 i 16 tys. zł dla Miejskiego Żłobka Radosny Zakątek.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/06/2025 19:29
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama