Wśród licznych tematów, jakie wypłynęły na majowej sesji Rady Miasta Jarosławia, były między innymi te dotyczące kwestii oświaty i wychowania. Radni znaleźli pieniądze na klimatyzację w dwóch placówkach oraz realizację ciekawych zajęć sportowych i nie tylko. Zdecydowano też o losach przyszkolnych orlików.
W związku z uzyskaniem w ubiegłym roku dochodów związanych ze sprzedażą napojów alkoholowych w wysokości większej o przeszło 150 tys. zł niż zrealizowane wydatki, nadwyżkę tę radni zdecydowali przeznaczyć na realizację we wszystkich szkołach
podstawowych Gminy Miejskiej Jarosław atrakcyjnych programów. Będą to taniec i robotyka, zajęcia szachowe i zajęcia z lekkoatletyki, a także program rowerem przez Jarosław. To z pewnością wpłynie na uatrakcyjnienie oferty szkolnej i przysłuży się nauczycielom oraz uczniom.
– Takie zajęcia będziemy proponowali we wszystkich szkołach, a podział środków będzie uzależniony przede wszystkim od zainteresowania uczniów w danej placówce takimi zajęciami – zapowiedział burmistrz Marcin Nazarewicz.
Tematem sesji była również kwestia orlików przy szkołach podstawowych nr 4 i 10. Na jeden i drugi w budżecie miasta przeznaczono po 25 tys. zł. W związku ze zmianami dotyczącymi miejskich finansów, uchwalonymi na ostatniej sesji, pojawiła się wątpliwość, czy inwestycje te nie są zagrożone, skoro wydatki z przeznaczeniem na oba te zadania uszczuplono o 50 tys. zł. Do kwestii tej odniosła się dyrektor Wydziału Funduszy i Inwestycji Miejskich UM Jarosławia Jolanta Marszał, wyjaśniając, że zagrożenia dla wspomnianych inwestycji nie ma i że zrealizowane zostaną one zgodnie z założeniami dzięki oszczędnościom poprzetargowym.
Radny Mariusz Walter przy tej okazji dopytywał, czy zadania wynikające z MOF-u mają jakiś związek z planami utworzenia trzeciego centrum kultury, o których wspominano w poprzedniej kadencji. Burmistrz M. Nazarewicz potwierdził, że faktycznie była mowa o tym, że w ramach naboru MOF ma powstać Centrum Kultur Pogranicza.
– Nie będzie to jednak jednostka odrębna. We wniosku ujęte zostało, że będzie ono częścią Centrum Kultury i Promocji, a jeśli dojdzie do połączenia obu jednostek kultury w mieście (CKiP i JOKiS – przyp. aut.), to będzie ono częścią tej, która z tego połączenia powstanie – wyjaśnił.
Reklama
Zmiany w budżecie miasta na bieżący rok wprowadzono także w związku z wnioskiem dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon, uwzględniając w nim remont boiska orlik funkcjonującego przy tej placówce. Będzie to drugi etap modernizacji kompleksu boisk.
W 2021 roku, częściowo ze środków budżetu obywatelskiego, a częściowo ze środków miejskiego samorządu, zrealizowano pierwszą część zadania, zakładającą modernizację[paywall] boiska do piłki nożnej. Ze względu na ograniczone finanse modernizacja boiska do koszykówki i siatkówki nie została wówczas ujęta w realizowanym przedsięwzięciu.
W bieżącym roku zaplanowano kontynuację inwestycji, czyli modernizację tzw. małego boiska. Projekt ten to efekt głosowania mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Został wskazany jako ten zasługujący na dofinansowanie. W budżecie miasta ujęto na ten cel 40 tys. zł. Jednak najniższa oferta złożona w postępowaniu przetargowym opiewa na kwotę dwa razy wyższą, stąd konieczne okazało się zwiększenie planu finansowego o dodatkowe 40 tys. zł.
26 tys. zł radni zdecydowali się też przeznaczyć na zakup klimatyzatorów dla dwóch miejskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. To wynik próśb rodziców oraz dyrektorów wspomnianych jednostek. Wskazywali oni, że latem, kiedy temperatury potrafią sięgnąć wysokich wartości, takie urządzenia byłyby niezwykle pomocne i zapewniły maluchom przebywającym w placówkach należyty komfort. Radni pozytywnie ustosunkowali się do tych próśb, podejmując decyzję o wygospodarowaniu w miejskiej kasie 10 tys. zł dla Miejskiego Przedszkola nr 1 i 16 tys. zł dla Miejskiego Żłobka Radosny Zakątek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze