Reklama

Stare kino w tajemniczym ogrodzie muzeum

13/08/2022 09:41

Od końca lipca do połowy sierpnia, w każdą środę jarosławskie muzeum Kamienica Orsettich organizuje plenerowe kino i proponuje zainteresowanym produkcje filmowe z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Mimo że kino nie jest komercyjne, a raczej niszowe i mało popularne, inicjatywa zjednała sobie spore grono zaciekawionych widzów.

Spotkania odbywają się wieczorem, o g. 21, na dziedzińcu Kamienicy Orsettich. Sama idea kina plenerowego okazała się trafnym pomysłem, nie tylko w formie proponowanej w ramach Kulturalnego Lata w Mieście, ale tej, tradycyjnej już i bardziej alternatywnej[paywall] Miejsce, w którym spotykają się kinomanii, jest wyjątkowe – ogród muzealny jest bardzo mało znany, nawet dla zwiedzających. Jednak z rozmowy z Konradem Sawińskim, który obecnie pełni obowiązki dyrektora muzeum, wynika, że zostanie ono wkrótce „wcielone” do całego obiektu i jego potencjał będzie wykorzystany. 


– Spokojnie, kameralnie, wygodnie, a przede wszystkim ciekawie – komentuje seniorka, która przyszła obejrzeć „Cafe pod Minogą”. Słuszną uwagą kinomanów jest to, że takie niekomercyjne produkcje, które jednocześnie stanowią klasykę polskiej kinematografii, nie są tak łatwo dostępne jak współczesne hity zza oceanu.

Reklama

–Może nie jest to kino tak przystępne i łatwe w odbiorze, jak chociażby polskie komedie współczesne, ale właśnie o to chodzi, by pozwolić sobie na dawkę kultury wyższej, szczególnie tak pięknych okolicznościach- mówi jedna z przybyłych na wydarzenie.


10 sierpnia muzeum zaprosiło na komedię z 1963 roku „Dwa żebra Adama” w reżyserii Janusza Morgensterna, a 17 sierpnia zwieńczeniem świetnego cyklu będzie film „Jutro premiera” (1962). Wstęp na seanse jest bezpłatny.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama