Reklama

Stawki za śmieci mocno w górę

01/11/2020 06:45

O 10 złotych więcej za osobę zapłacą mieszkańcy Lubaczowa od 1 listopada. Nowa stawka będzie obowiązywać do końca lutego 2021 r., kiedy ich wysokość znów ulegnie zmianie.

Radni miejscy jednogłośnie przyjęli trzy uchwały dotyczące opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 listopada br. do 28 lutego 2021 r. wszyscy mieszkańcy będą objęci stawką 36 zł za osobę.

Od  1 marca 2021 r. stawki będą zróżnicowane. 28 zł za osobę zapłacą[paywall] mieszkańcy budynków wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w przydomowym kompostowniku. Natomiast mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy będą oddawać bioodpady do pojemników, zapłacą 36 zł. Z kolei osoby, które nie wypełnią obowiązku selektywnego zbierania odpadów, zapłacą podwójnie.

Reklama

Stawka, która będzie obowiązywać przez cztery miesiące ma zrekompensować wyższe niż przewidywano koszty. Urząd miejski podaje, że od marca do końca września odebrano w sumie 1960 ton odpadów, z czego blisko 464 tony to odpady biodegradowalne oraz ponad 1040 ton odpadów zmieszanych. Koszt odbioru samych bioodpadów wyniósł we wskazanym okresie blisko 640 tys. zł. Łączny koszt odbioru odpadów komunalnych od początku roku do końca września wyniósł ponad 2,8 mln zł.

„Na zwiększone ilości wytwarzanych przez lubaczowian odpadów miała w sporej mierze sytuacja wywołana epidemią COVID – 19. Wielu studentów od marca, na skutek wprowadzenia nauki zdalnej, wróciła do domów, jednak w deklaracjach tylko nieliczni mieszkańcy wykazali fakt powrotu dzieci do domu” – czytamy w wyjaśnieniu zamieszczonym na stronie urzędu.

Reklama

„Jednakże lawinowy przyrost ilości bioodpadów w bieżącym roku jest trudny do zaakceptowania i nasuwa się pytanie: czy to możliwe? Co mogło dziać się z tymi odpadami w poprzednich latach? Czyżby nie były oddawane na składowiska, aby uniknąć opłat, a tym samym nieujmowane w sprawozdaniach firmy odbierającej?” – stawiają pytanie miejscy urzędnicy.

Według złożonych deklaracji, Lubaczów ma ok. 10 tys. mieszkańców oddających odpady. W ciągu 8 miesięcy br. każdy z nich wyprodukował 104 kg odpadów zmieszanych oraz 46,4 kg bioodpadów, co daje średnio odpowiednio: 13 kg oraz 5,8 kg miesięcznie.

Reklama

„Wszyscy musimy mieć świadomość, że cenę, jaką płacimy za odbiór odpadów, kształtują sami mieszkańcy, gdyż jest ona wprost proporcjonalna do ilości wytworzonych przez nich „śmieci”. Im więcej będziemy ich produkować, tym wyższa będzie opłata. Dlatego też, aby zmniejszyć ponoszone przez nas opłaty związane z gospodarką odpadami, musimy wszyscy dołożyć starań aby, na ile to tylko możliwe, ograniczyć ilość produkowanych przez nas odpadów” – czytamy na stronie urzędu.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    godek smrodek - niezalogowany 2020-11-02 15:44:09

    ***** PiSiory

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama